6,65 (1319 ocen i 47 opinii) Zobacz oceny
10
46
9
117
8
164
7
460
6
248
5
183
4
43
3
41
2
6
1
11
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Il Decamerone
data wydania
ISBN
8373896023
liczba stron
632
język
polski
dodała
jusola

Dekameron jest uważany za największe dzieło Boccaccia i najsłynniejszy przykład nowelistyki światowej

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (4622)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2729
onika | 2018-12-07
Przeczytana: grudzień 2018

Wreszcie, nareszcie, w końcu przebrnęłam przez „Dekameron”. O ile na początku pełna entuzjazmu towarzyszyłam wesołej gromadce nadobnych niewiast i zacnych młodzieńców w ucieczce przed zarazą, to w miarę poznawania kolejnych nowel, zaczęłam odczuwać znużenie. Bo historie przedstawiane danego dnia są bardzo do siebie podobne i nie służy im czytanie ich „ciurkiem”. Natomiast rozsądne ich dawkowanie pozwala doceniać kunszt autora i zachwycić się lekkością pióra.

Boccaccio mistrzowsko piętnuje wszelkie ludzkie przywary i naśmiewa się z różnorakich słabości, zwłaszcza gdy występują one u osób, które powinny mieć nieskazitelny charakter. Opowieści te, nawet gdy poruszają trudne tematy, są lekkie, często frywolne i trudno zachować przy nich powagę. Rubaszne poczucie humoru autora i jego zamiłowanie do tematyki cielesnej sprawia, że chcąc nie chcąc, musiałam skupić uwagę na stosunkach damsko-męskich - i w przenośni, i dosłownie. I z jednej strony podziwiam, jak naturalnie autor podchodzi...

książek: 3073
Gosia | 2019-06-13
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Po wycieczce do Toskanii i Florencji - perły włoskiego renesansu - postanowiłam bliżej przyjrzeć się głównym twórcom tej epoki.
Dante, Boccaccio i Petrarka - ta trójka przewijała się w opowieściach pań przewodniczek. Ojcowie klasycznego języka włoskiego, bo język włoski z okolic Florencji i Bolonii został wybrany na ogólnie obowiązujący we Włoszech.

"Dekameron" to najbardziej znane dzieło Boccaccia.
W czasie zarazy panującej we Florencji dziesięć osób (7 pań i 3 panów) w ciągu dziesięciu dni snuje swoje opowieści, z czego powstaje ten zbiór.

Opowiadania są zaskakujące, zarówno ze względu na odważną (jak na schyłek średniowiecza) tematykę, jak i ich ponadczasowość.
Ludzkie przywary niewiele zmieniły na przestrzeni wieków. Nadal można znaleźć ludzi chciwych, obłudnych, fałszywych, żądnych władzy, pragnących wzbogacić się czyimś kosztem, ale też wrażliwych, oddanych, sprawiedliwych.

Klasyk, który niewiele stracił na swej aktualności. Opowiadania są krótkie, można czytać po...

książek: 541
wiech | 2016-04-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wybitne
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Klasyk, który trąci myszką? – Nie!
Ciągle aktualny, zabawny, zmuszający do refleksji. Taki katalog różnych rodzajów miłości.
Renesansowe nowele, pełne niewybrednego humoru. Opowieści „grzeszne”, frywolne. Nie ma tematów tabu. Bohaterowie dobrze się bawią snując opowieści. Są jednomyślni: należy czerpać z życia radość, nie marnować żadnego dnia - cieszyć się chwilą.
I jest miłość. - Miłość fizyczna, zmysłowa, platoniczna, małżeńska, grzeszna, zakazana… Miłość, która nawet zdradę małżeńską usprawiedliwi. Wytłumaczy każde niemoralne zachowanie. - Żadne zakazy, żadne reguły moralne, nie są w stanie jej zniszczyć.
O tym jest „Dekameron”. O potędze miłości. Ale także o tym, jak cieszyć się życiem. Jakich użyć chwytów, by zdobyć uczucie? Jakich użyć podstępów, by nakłonić do zdrady?

Znakomita książka. Napisana językiem archaicznym, niełatwym, ale pięknym. Jest potężna. Nie da się jej przeczytać w krótkim czasie. To książka do powolnego czytania. Najlepiej postawić ją na półce i...

książek: 5593
Wkp | 2015-11-11

ZAKAZANE DZIESIĘĆ DNI

Dzieło, które od blisko siedmiuset lat rozpala wyobraźnię i stanowi barwny opis życia we Florencji owego okresu, to także dzieło, które niemalże pięćset lat temu trafiło do słynnego indeksu ksiąg zakazanych przez kościół katolicki i znajdowało się na nim aż do samego końca jego obowiązywania, który nastąpił całkiem niedawno.
Co takiego jest w „Dekameronie”, iż wywołuje takie emocje? Co sprawiło, że przeszedł do klasyki literatury, ba!, że mistrzostwo noweli „Sokół” stało się wyznacznikiem tego, jak nowele winno się pisać? A co sprawiło, że kościół katolicki zabraniał nawet jego posiadania?

Jest rok 1348, trwa właśnie wielka zaraza pustosząca Florencję. Grupka dziesięciu osób chroniąc się przed chorobą, dla zabicia czasu i zajęcia się czymś zaczyna snuć opowieści. Każdego dnia ktoś inny, każdego dnia dziesięć historii i tak przez tytułowe (to w końcu słowo Dekameron oznacza) dziesięć dni…

Opowiadają zaś głównie o miłości, miłości w najróżniejszych jej...

książek: 2066
AnnaSikorska | 2015-11-15
Na półkach: Przeczytane

Jednym z powodów, dla których warto sięgnąć po „Dekameron” jest jego długa obecność w indeksie ksiąg zakazanych. Historie stworzone w XIV wieku przez Giovanniego Boccaccia dziś w obliczu wszechobecnej erotyki może nie budzą rumieńców na twarzy i nie wywołują zgorszenia, ale na pewno zdziwią niejednego czytelnika.
W zbiorze 100 nowel opowiedzianych przez 10 osób (7 pań i 3 młodzieńców) w ciągu 10 dni znajdziemy utwory, które mogą czytać i dzieci. Na pewno każdy kojarzy najpopularniejszą nowelę „Sokół”. Znajdziemy tam również sporo utworów, które zdecydowanie przeznaczone są dla dorosłego odbiorcy. Nie zabraknie w nich wykorzystywania naiwności i niewinności niewiast, uwodzenia przez księży, ale i zniewalania młodzieńców przez grupy zakonnic. Strony „Dekameronu” ociekają seksualnością, występkami, zaskakującymi zakończeniami. Wielkim plusem jest prosta fabuła tocząca się wokół jednego wątku. Kilkustronicowe utwory odkryją nam nieznany przełom średniowiecza i renesansu.
Każdy dzień...

książek: 2518
jeke | 2015-11-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 listopada 2015

Giovanni Boccaccio (1313-1375) to jeden z pierwszych włoskich humanistów, a jego największym dziełem literackim jest cykl stu nowel ,,Dekameron" wydanych po raz pierwszy drukiem ok. 1470 roku. W poł. XVI wieku ''Dekameron" umieszczono w indeksie kościelnych ksiąg zakazanych ze względu na frywolne teksty i umiłowanie natury ludzkiej.

W ciągu dziesięciu dni 1348 roku dziesięć osób -siedem kobiet i trzech młodych mężczyzn, którzy schronili się przed zarazą dżumy w willi niedaleko Florencji opowiada sobie dla zabicia czasu różne historie. Każdy dzień ma swój temat zadany przez kolejno wybieranego "króla" lub "królową": Elizę, Neifilię, Emilię, Pampinę, Fiammettę, Laurettę, Filomenę, Dionea, Filostratę, Panfilę.

Poprzez te opowiadania poznajemy obyczaje panujące w epoce włoskiego Renesansu, przekrój społeczeństwa, wydarzenia polityczne, relacje państwo-kościół.

Z jednej strony widać beztroskie życie, pełne miłości, przygód erotycznych i ludzkiej zmysłowości, a z drugiej strony...

książek: 160
Ewelina S | 2011-09-15
Na półkach: Przeczytane

Chwała autorowi za światły umysł, wyprzedzający swoją i kolejne epoki o lata świetlne. Niespodziewana pochwała kobiecej inteligencji, w czasach kiedy ich człowieczeństwo było negowane. Przy tym zaskakująca krytyka głupiego, obłudnego i brutalnego męskiego świata. Ironiczna, pełna pikantnego humory, rubaszna, w lekkiej formie przemycająca ważne problemy. Jak każdy zbiór opowiadań, jest plecionką słabszych i lepszych pomysłów. Nieco archaiczny język może odstraszać- na odważnych czeka nagroda.

książek: 1003
Emilia | 2012-07-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 31 stycznia 2011

„Dekameron” to wiele dłuższych i krótszych opowiadań o relacjach pomiędzy kobietą a mężczyzną, w których jest miłość, zdrada, zazdrość, zbrodnie, poniżenia, pojednanie i seks. W tle XIV wieczne Włochy, wydarzenia polityczne i ciekawa relacja pomiędzy społeczeństwem a kościołem - duchowieństwem. Mimo, że dzieli nas kilka wieków od tamtych lat okazuje się, że te problemy są takie same jak dzisiaj, temat seksu w literaturze to nie wynalazek XX i XXI wieku, chociaż nie opisuje się go z takimi detalami jak obecnie. „Dekameron” napisany dzisiaj na pewno nie znalazłby wydawcy, za mało w nim mimo wszystko dramatyzmu i na ogół akcje opowiadań są przydługie, nużące, a wizerunek kościoła w obecnej dobie szczególnie u nas w Polsce na pewno wywołałby wiele szumu i zbędnych dyskusji. Boccaccio i jego „Dekamerona” należy podziwiać za bogactwo przeróżnych historii, należy to traktować jako skarbnicę przeróżnych niemniej jednak możliwych relacji pomiędzy mężczyzną a kobietą. Wielu pisarzy po...

książek: 3511
Czytam_Na_Tronie | 2011-12-13
Przeczytana: 1998 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Utwór ten jest księgą dziesięciu dni, w trakcie których dziesięć osób opowiadają sobie po 10 opowiadań dziennie... Przez to powstał zbiór 100 nowel. Narratorami są osoby, które ukryły się w pod florenckiej willi przed zarazą 1384 roku...

"Sokół" to jedno z końcowych opowiadań Dekamerona... Opowiada ona o możnym szlachcicu Frederigo, który posiada wspaniały majątek, lecz trwoni go na liczne prezenty dla pewnej damy imieniem Giovanna, w której się zakochał... Ona jednak wierna swojemu mężowi nie odwzajemnia uczuć, a Frederigo niemal biedny wraca do swojej posiadłości mając tylko ze sobą sokoła...

W wyniku splotu wydarzeń dochodzi do spotkania Frederiga z ukochaną, która została wdową... Kobieta ma chorego syna, który marzy o tym by posiadać sokoła... Giovanna kochająca swojego syna, chowa swoją dumę i prosi Frederiga o sokoła. Ten by ją ugościć w swoim domu podaję na obiad własnego sokoła.... Syn Giovanny umiera, jednak to zdarzenie mimo wszystko zbliża dwójkę zakochanych i przez...

książek: 3092
nellanna | 2010-05-02

Ukradkiem czytałam w podstawówce, jak prawdziwy owoc zakazany. Niektóre fragmenty bawią mnie do łez. Nadal.

zobacz kolejne z 4612 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Bibliomania: o kompulsywnym kolekcjonowaniu książek

W domu wszędzie piętrzą się książki. Na regałach od dawna się nie mieszczą. Zajmują więc powierzchnię wszystkich stolików, leżą na podłodze i pod ścianami. Ale to nie znaczy, że nie pojawiają się kolejne tomy – kompulsywnie kupowane, kolekcjonowane, znoszone do domu. Znacie to? Jesteście kontynuatorami kilkusetletniej tradycji nazywanej bibliomanią.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd