Okładka książki Sposób na Alcybiadesa

Firma Księgarska Jacek Olesiejuk
typ
papier
nar
6.6 (3400 ocen i 179 opinii)

Opis książki

Pełna humoru opowieść o paczce przyjaciół, którzy cenią sobie dobre stopnie, ale nie na tyle, by się uczyć. Szukają więc sposobu, który pozwoliłby im przeżyć rok szkolny bez przemęczania się, i święcie wierzą, że taki sposób na nauczycieli, a szczególnie nauczyciela zwanego "Alcybiadesem", można znaleźć. Efekty tych poszukiwań są absolutnie zaskakujące

źródło opisu: opis autorski

Polecamy

Opinie czytelników
chamariz | 2012-03-21
Przeczytana: 20 marca 2012

Ciamciara, Zasępa, Słaby i Pędzel są uczniami klasy ósmej A. Nigdy nie lubili się uczyć, ale zależało im na dobrych ocenach. Gdy dowiedzieli się, że starsze klasy są w posiadaniu sposobów na poszczególnych nauczycieli, zapragnęli je zdobyć. Ich niewielkie fundusze pozwoliły im jedynie na tytułowy "Sposób na Alcybiadesa". Alcybiades był miłym staruszkiem uczącym historii. Czwórka przyjaciół zaczęła wprowadzać swój plan w życie, nie zauważając, że po drodze zaczęli naprawdę lubić historię i przygotowywać się do lekcji.

"Sposób na Alcybiadesa" pisany jest bardzo łatwym językiem, przez co szybko i wygodnie się go czyta. Miejscami akcja znacznie zwalniała, a dialogi i monologi były za długi i często nie mające żadnego związku z samą SPONĄ. Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że "Sposób..." przypomina troszkę "Szatana z siódmej klasy". W końcu ten ostatni wyszedł dwadzieścia siedem lat przed książką Edmunda Niziurskiego, więc można dopatrywać się różnych rzeczy.

Książki samej w sobie bym nie p...

Katniss | 2013-12-31
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2010

Spotkałam się z tą książką jako mała dziewczynka. Była to pierwsza lektura którą szczerze pokochałam i pomimo starszego wieku kocham do tej pory.
Niezwykle barwna historia o przyjaciołach z dawnej Warszawy i ich problemach z nauczycielami. Oni mają plan ! Sposób... sposób na (peda)gogów. A właściwie sposób na Alcybiadesa, miłego, starszego profesora Misiaka. Polega on na "Wielkim Asocjacyjnym Bluffie", "zapuszczaniu Węża Morskiego" i doprowadzaniu Alcybiadesa do "dryfu". Jednak czy to wystarczy?

redlime | 2013-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2013

Jedna z lepszych książek dla młodzieży, którą czytałam.
Chłopcy odzwierciedlają maksymę "jak zarobić, żeby się nie narobić" w wydaniu uczniowskim. Inaczej rzecz ujmując "jak mieć dobre stopnie bez nauki".
Oczywiście trzeba znaleźć "sposób", ale uwaga. Ów "sposób" może zadziałać trochę inaczej niż sobie to wyobrażamy.

Pchełka | 2014-04-18

Przeczytałam tę książkę tylko i wyłącznie dzięki młodszej siostrze, dla której to była lektura szkolna. Fantastyczna, lekka, pełna humoru, ale też pouczająca.

Vernum | 2012-08-04
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Mówi się, że książki polskich autorów są smutne i pozbawione choćby szczypty humoru. Jak dobrze, że Edmund Niziurski nie trzyma się tej regółki. Przeczytałam tę książkę w zaledwie kilka dni i muszę przyznać, że pożałowałam tempa czytania. Zakończenie zaskoczyło mnie i zaraz po przeczytaniu sprawdziłam czy jest druga część. Na moje nieszczęście, nie ma.

Książka opowiada o grupce przyjaciół : Zasępie, Ciamce, Słabym i Pędzlu z klasy VIII a. Chłopcy chodzą do szkoły jedenastoletniej im. Lindego w Warszawie. Chłopcy mają problemy z nauczycielami i złymi ocenami. W końcu podejmują decyzję o " wyciągnięciu " SPONNY od kolegów ze starszych klas. Po wielu zabawnych, wciągających i niezwykłych, przygodach i pomysłach udaje im się otrzymać SPONNĘ od niejakiego " Szekspira ", chłopca ze starszej klasy. Okazuje się, że po zdobyciu SPONNY trzeba wymyślać Bluff, po czym jest jeszcze większe zamieszanie. Chłop;cy bardzo zaprzyjaźniają się z nauczycielem historii.

Hubert | 2013-06-03
Na półkach: 2013, Lektury, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Książka o kilku niesfornych ósmoklasistach, którzy robią wszystko, aby wymigać się od jakże uciążliwej dla nich nauki. Lektura lekka i przyjemna, napisana do tego z niebywałym humorem. Świetny pomysł, ciekawy styl, wciągająca akcja. Jedyne, do czego doczepiłbym się, to zakończenie - takie jakby w połowie, jakby brakowało ostatniego rozdziału (albo może i nawet całego drugiego tomu). Pomimo tego - jak najbardziej polecam tym, którzy ósmą klasę skończyli dawno temu, w ósmej (czyli II gim) są bądź też za rok, dwa w niej będą.

Fantasmagoria | 2011-04-03
Przeczytana: czerwiec 2006

Czytałam ją już dawno, ale była niesamowicie zabawna. :) Niedawno do niej wróciłam - chyba z czystego sentymentu - i odkryłam w niej zupełnie nowe 'smaczki'. Podobała mi się. :)

Dunya | 2013-06-05
Przeczytana: 25 marca 2009

Lektura mojej podstawówki. Pełna humoru, wspaniałych bohaterów oraz charyzmatycznego Alcybiadesa na zawsze pozostanie w moim sercu.

Monka | 2011-11-08

"Sposób na Alcybiadesa" to książka, która w ciekawy i humorystyczny sposób opisuje szkolną rzeczywistość.

Nitroprusydek | 2013-05-21

Według mnie każde dziecko/nastolatek powinien ją przeczytać. Klasyka literatury młodzieżowej.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Piotr Rowicki
    39. rocznica
    urodzin
    A może rzeczywiście stwórca położył się i zasnął?
    Może jest tak, że każdy ma swojego boga i mój od miesiąca drzemie. Zdaje mu się, że ledwo głowę przyłożył do poduszki. Wstawaj! Gdziekolwiek jesteś. Nie może tak być, tak dalej być nie może.
  • Donna Leon
    72. rocznica
    urodzin
    Zawsze bałem się ludzi, którzy w swoim mniemaniu posiedli prawdę. Są gotowi zrobić wszystko, nawet pozmieniać fakty i tak je wymodelować, by do niej pasowały.
  • Maurice Maeterlinck
    152. rocznica
    urodzin
    Każda bowiem ich czynność wiąże się nierozerwalnie z błękitem nieba, z rozkwitem łąk, pól i lasów, z najrozkoszniejszą porą w ciągu całego roku.Pszczoły to dusza, dusza lata, to zegar znaczący okres dosytu i bujności życia, to skrzydło polatującej woni, to samoświadomość promieni słońca, to pobrzęk... pokaż więcej
  • Michael Jackson
    56. rocznica
    urodzin
    Sukces zawsze przynosi uczucie osamotnienia. To prawda. Ludzie myślą, że jesteś szczęśliwy, że masz wszystko. Myślą, że możesz pojechać, gdzie chcesz i robić to, na co masz ochotę, ale w tym tkwi sedno sprawy. Człowiek tęskni za czymś co miałoby prawdziwą wartość.
  • Nancy Holder
    61. rocznica
    urodzin
    -Przyjaciele chcą nam pomóc wydostać się z Francji! Stworzymy nowe Zgromadzenie, najdroższy, oparte na świetle, zapomnimy o okropnościach, które czyniły nasze rodziny-mówiąc to poczuła,że jej zęby chwieją się w dziąsłach.-Morderczyni!-ryknął na nią wściekle- Zdrajczyni!.
  • Isayama Hajime
    28. rocznica
    urodzin
    Tego dnia ludzkość przypomniała sobie strach, kiedy to "oni" rządzili światem. Upokorzenie... Życia w klatce...
  • Mary Norton
    22. rocznica