Okładka książki Sposób na Alcybiadesa

Firma Księgarska Jacek Olesiejuk
typ
papier
nar
6,6 (3417 ocen i 179 opinii)

Opis książki

Pełna humoru opowieść o paczce przyjaciół, którzy cenią sobie dobre stopnie, ale nie na tyle, by się uczyć. Szukają więc sposobu, który pozwoliłby im przeżyć rok szkolny bez przemęczania się, i święcie wierzą, że taki sposób na nauczycieli, a szczególnie nauczyciela zwanego "Alcybiadesem", można znaleźć. Efekty tych poszukiwań są absolutnie zaskakujące

źródło opisu: opis autorski

Opinie czytelników
Jula | 2012-06-10
Na półkach: Lektury, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Książka Edmunda Niziurskiego jest całą prawdą o życiu szkolnym i uczniach.
Akcję tworzy paczka przyjaciół, którym, mówiąc zwyczajnie, po prostu nie chce się uczyć, oraz historyk zwany przez uczniów Alcybiadesem.
Cudem zdając do klasy ósmej, chłopcy próbują przeciwstawić się codzienności szkoły i przestają się uczyć. Ma to opłakane skutki, dlatego kupują Sposób od dziesiątaków. Niestety stać ich tylko na Alcybiadesa; za 47 zł 10 gr dostają broń do ręki. Po przedstawieniu im sposobu przez Szekspira, wszystko wydaje się bardzo łatwe. Wystarczy zdezorientować pana Misiaka metodą Haszyszu, czyli ciszą i być dla niego szczególnie miłym. Niestety nic nie jest tak proste jak się wydaje. Wkrótce chłopcy wpadają w kłopoty z których trudno się będzie im wyplątać. "Procesja", z jaką chodzi klasa ósma A za Alcybiadesem zwraca uwagę nie tylko gogów, ale i starszych kolegów. Także Dyr przygląda im się z niemałą podejrzliwością.

Książkę czytałam z taką zachłannością, że gdy doszłam do ostatniej s...

chamariz | 2012-03-21
Przeczytana: 20 marca 2012

Ciamciara, Zasępa, Słaby i Pędzel są uczniami klasy ósmej A. Nigdy nie lubili się uczyć, ale zależało im na dobrych ocenach. Gdy dowiedzieli się, że starsze klasy są w posiadaniu sposobów na poszczególnych nauczycieli, zapragnęli je zdobyć. Ich niewielkie fundusze pozwoliły im jedynie na tytułowy "Sposób na Alcybiadesa". Alcybiades był miłym staruszkiem uczącym historii. Czwórka przyjaciół zaczęła wprowadzać swój plan w życie, nie zauważając, że po drodze zaczęli naprawdę lubić historię i przygotowywać się do lekcji.

"Sposób na Alcybiadesa" pisany jest bardzo łatwym językiem, przez co szybko i wygodnie się go czyta. Miejscami akcja znacznie zwalniała, a dialogi i monologi były za długi i często nie mające żadnego związku z samą SPONĄ. Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że "Sposób..." przypomina troszkę "Szatana z siódmej klasy". W końcu ten ostatni wyszedł dwadzieścia siedem lat przed książką Edmunda Niziurskiego, więc można dopatrywać się różnych rzeczy.

Książki samej w sobie bym nie p...

Katniss | 2013-12-31
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2010

Spotkałam się z tą książką jako mała dziewczynka. Była to pierwsza lektura którą szczerze pokochałam i pomimo starszego wieku kocham do tej pory.
Niezwykle barwna historia o przyjaciołach z dawnej Warszawy i ich problemach z nauczycielami. Oni mają plan ! Sposób... sposób na (peda)gogów. A właściwie sposób na Alcybiadesa, miłego, starszego profesora Misiaka. Polega on na "Wielkim Asocjacyjnym Bluffie", "zapuszczaniu Węża Morskiego" i doprowadzaniu Alcybiadesa do "dryfu". Jednak czy to wystarczy?

redlime | 2013-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2013

Jedna z lepszych książek dla młodzieży, którą czytałam.
Chłopcy odzwierciedlają maksymę "jak zarobić, żeby się nie narobić" w wydaniu uczniowskim. Inaczej rzecz ujmując "jak mieć dobre stopnie bez nauki".
Oczywiście trzeba znaleźć "sposób", ale uwaga. Ów "sposób" może zadziałać trochę inaczej niż sobie to wyobrażamy.

Fantasmagoria | 2011-04-03
Przeczytana: czerwiec 2006

Czytałam ją już dawno, ale była niesamowicie zabawna. :) Niedawno do niej wróciłam - chyba z czystego sentymentu - i odkryłam w niej zupełnie nowe 'smaczki'. Podobała mi się. :)

Pchełka | 2014-04-18

Przeczytałam tę książkę tylko i wyłącznie dzięki młodszej siostrze, dla której to była lektura szkolna. Fantastyczna, lekka, pełna humoru, ale też pouczająca.

Vernum | 2012-08-04
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Mówi się, że książki polskich autorów są smutne i pozbawione choćby szczypty humoru. Jak dobrze, że Edmund Niziurski nie trzyma się tej regółki. Przeczytałam tę książkę w zaledwie kilka dni i muszę przyznać, że pożałowałam tempa czytania. Zakończenie zaskoczyło mnie i zaraz po przeczytaniu sprawdziłam czy jest druga część. Na moje nieszczęście, nie ma.

Książka opowiada o grupce przyjaciół : Zasępie, Ciamce, Słabym i Pędzlu z klasy VIII a. Chłopcy chodzą do szkoły jedenastoletniej im. Lindego w Warszawie. Chłopcy mają problemy z nauczycielami i złymi ocenami. W końcu podejmują decyzję o " wyciągnięciu " SPONNY od kolegów ze starszych klas. Po wielu zabawnych, wciągających i niezwykłych, przygodach i pomysłach udaje im się otrzymać SPONNĘ od niejakiego " Szekspira ", chłopca ze starszej klasy. Okazuje się, że po zdobyciu SPONNY trzeba wymyślać Bluff, po czym jest jeszcze większe zamieszanie. Chłop;cy bardzo zaprzyjaźniają się z nauczycielem historii.

Hubert | 2013-06-03
Na półkach: 2013, Lektury, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Książka o kilku niesfornych ósmoklasistach, którzy robią wszystko, aby wymigać się od jakże uciążliwej dla nich nauki. Lektura lekka i przyjemna, napisana do tego z niebywałym humorem. Świetny pomysł, ciekawy styl, wciągająca akcja. Jedyne, do czego doczepiłbym się, to zakończenie - takie jakby w połowie, jakby brakowało ostatniego rozdziału (albo może i nawet całego drugiego tomu). Pomimo tego - jak najbardziej polecam tym, którzy ósmą klasę skończyli dawno temu, w ósmej (czyli II gim) są bądź też za rok, dwa w niej będą.

EDDiE | 2014-08-29

Jedna z niewielu lektur, która przypadła mi do gustu,
nie jest kolejnym pożal się boże martyrologicznym
utworem, których zdecydowanie za dużo wśród lektur.

Dunya | 2013-06-05
Przeczytana: 25 marca 2009

Lektura mojej podstawówki. Pełna humoru, wspaniałych bohaterów oraz charyzmatycznego Alcybiadesa na zawsze pozostanie w moim sercu.

Załóż konto za darmo!

62. rocznica
  • Jan Nowak-Jeziorański
    100. rocznica
    urodzin
    Włócząc się natknęliśmy się na ruiny wspaniałego rokokowego pałacyku. Pod nogami walały się porozrzucane w dramatycznych pozach resztki porozbijanych rzeźb, główek aniołków, pozostałości wspaniałych ornamentacji i stiuków, kawałki złoconych ram i kosztownych boazerii. Nagle chwytam samego siebie na... pokaż więcej
  • Joanna Jodełka
    41. rocznica
    urodzin
    Popękanej duszy nie zalepi się pozorami, nie udekoruje gadżetami jak choinki, żeby była kolorowa kolorami, żeby świeciła światełkami, żeby nie było widać, jak powoli zdycha w przyjemnej atmosferze.
  • Graham Greene
    110. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy uświadomił sobie ból, nieunikniony we wszystkich stosunkach między ludźmi – ból, który się cierpi, i ból, który się zadaje. Jacy jesteśmy głupi, że się boimy samotności.
  • Marc Spitz
    45. rocznica
  • John Ronald Reuel Tolkien
    41. rocznica
    śmierci
    Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.
  • Józef Wolski
    6. rocznica
  • Tom Clancy
    1. rocznica
    śmierci
    Mądry człowiek zna swoje miejsce. A odważny wykorzystuje nadarzające się okazje.
  • Marek Edelman
    5. rocznica
    śmierci
    Bo obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo. Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.

Znajdź nas na Facebooku