Sposób na Alcybiadesa

Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
1 379
nar

Inne wydania

Pełna humoru opowieść o paczce przyjaciół, którzy cenią sobie dobre stopnie, ale nie na tyle, by się uczyć. Szukają więc sposobu, który pozwoliłby im przeżyć rok szkolny bez przemęczania się, i święcie wierzą, że taki sposób na nauczycieli, a szczególnie nauczyciela zwanego "Alcybiadesem", można znaleźć. Efekty tych poszukiwań są absolutnie zaskakujące

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wkp | 2013-01-18

Ze "Sposobem na Alcybiadesa" spotkałem się po raz pierwszy w czasach, kiedy chodziłem jeszcze do podstawówki , w wersji filmowej. To były zimowe ferie, ja w końcu, po dość długiej chorobie dochodziłem do siebie i przypadkiem w tv zobaczyłem ten film. Rzecz intrygującą ze względu na temat (który dzieciak nie chciałby znaleźć sposobu na nauczyciela?), ale koszmarną jako ekranizacja - uwspółcześniona na siłę tandetnymi hip-hopowymi wstawkami. Nie mniej jednak, kiedy po latach powieść ta trafiła w moje ręce, nie mogłem się oprzeć, żeby jej nie przeczytać. I po prostu wpadłem.

"Sposób na Alcybiadesa" to opowieść o grupie przyjaciół, którym w szkole nie idzie najlepiej. Zdesperowani odkrywają, że starsi uczniowie handlują tzw. sposobami na nauczycieli. Problem jest jednak taki, że nie za bardzo stać ich na takowe rozwiązanie. Za pieniądze, które mają nabywają tytułowy sposób na Alcybiadesa, spokojnego nauczyciel historii. Tylko czy nie jest to czasem podstęp, skoro sprzedający ma do...

Angiee | 2015-03-15

Cha! Genialna :) że wcześniej mnie nie podkusiło... Bogaty język, który pokochałam od pierwszej strony, pomysłowość autora i tematyka, którą wybrał... Wszystko to sprawiło, że SPONĘ przeczytałam właściwie w jeden dzień. Momentami przyprawiała mnie o ból brzucha - spowodowany śmiechem, rzecz jasna.

Polecam ją wszystkim, bez wyjątku. Tym, którzy jeszcze nie czytali - szczególnie. Nawet tym, którzy jak ja, wielokrotnie oglądali film.

Attia | 2015-07-16
Na półkach: Lektura, Zabawna, Przeczytane

Niesamowita książka, którą miałam jako lekturę. Początkowo byłam źle nastawiona do tej książki, ale okazało się, że jet to jedna z moich najlepszych lektur, które czytałam :) Książka jest ogólnie o chłopakach, którzy chcą znaleźć sposób, żeby się nie uczyć i mieć dobre oceny.
Czy im się to uda? Przekonaj się sam =D

Elżbieta | 2014-09-19
Przeczytana: 18 września 2014

Kolejna lektura mojego dziecka, którą ja przeczytałam z większym zainteresowaniem niż ta co powinna:)
Przede wszystkim książka napisana w latach 60-tych ubiegłego wieku, więc to już jest ciekawy wątek przybliżający szkołę z tamtych lat.
Główny temat to zmowa uczniów z klasy 8 A szukający sposobu na "gogów". Ze względu na brak funduszy uczeń ze starszej klasy sprzedał im sposób tylko na nauczyciela historii zwanego Alcybiadesem.
Ze zgrywy "rodzi" się prawdziwe zainteresowanie przedmiotem i sympatia dla nauczyciela ku zaskoczeniu innych pedagogów oraz co ciekawe samych zainteresowanych.
Książka pełna dowcipu, zabawnych sformowań, ponadczasowa (mimo wszystko).
Jedyny minus (jak dla mnie) to wydawnictwo GREG (które książkę wydało)bo to lektura z opracowaniem. Szkoda, że dzieci nie są dzisiaj zmuszane do myślenia i wyciągania własnych wniosków. Cóz znak naszych czasów.

ZapomnianaBiblioteka | 2014-08-27

Uczniowie ósmej klasy o przezwiskach: Ciamcia, Zasępa, Słaby i Pędzel często goszczą w gabinecie dyrektora szkoły. Wizyty te spowodowane są jak możemy łatwo się domyślić brakiem postępów w nauce oraz wybrykami czwórki naszych bohaterów. Po wysłuchaniu kolejnej tyrady Dyra chłopcy zostają skierowani do szkolnego psychologa, który po wysłuchaniu nieprawdopodobnych opowieści dotyczących ich życiowych problemów wydaje opinię, że Ciamcia i spółka odznaczają się wybitną inteligencją, niestety ich zainteresowania często nie idą we właściwym kierunku. Załamani taką diagnozą młodzieńcy zostają poddani przez dyrekcję kwarantannie polegającej na wyłączeniu z życia sportowego i towarzyskiego szkoły.

Więcej na:

Roman Dłużniewski | 2016-12-11

Wspaniała powieść nie tylko dla młodych czytelników. Zasępa, Ciamcia i ich kumple marzą o tym żeby mieć dobre stopnie ale bez żadnego wysiłku. Chcieliby sposób na Żwaczka, ale nie mają tyle kasy. Pozostaje profesor Misiak czyli Alcybiades. Czytajcie w każdym wieku!!

KiteKat222 | 2014-05-04

Na pewno nieraz słyszeliśmy, że na wszystko jest sposób.
Czy istnieje także taki na nauczycieli, a w szczególności na Alcybiadesa?
Okazuje się, że każdy patent jest ukrywany i kosztowny, a więc czy uda się go zdobyć?
Wciągająca, przyjemna, zabawna i nie najdłuższa książka została przeczytana przeze mnie w bardzo krótkim czasie. Uczy, że nauczyciele to też ludzie, a każdy człowiek posiada słaby punkt. Czwórka przyjaciół postanowiła to wykorzystać. Przez cały czas miałam wątpliwości, czy ujdzie im to na sucho.
Przygodami leniwej klasy powinni się zainteresować wszyscy uczniowie!

Pierogi_i_Pączki | 2016-08-26

Książka mojej młodości, czytana kilkakrotnie w podstawówce i potem chyba jeszcze raz w lieceum. Klimat szkoły za jakim zawsze tęskniłem, wspaniały język.

Dzisiaj, przygotowując rekomendacje polskich książek dla amerykańskich znajomych, usiłowałem znaleźć angielskie tłumaczenie "Alcybiadesa" i nie znalazłem. Co więcej nie znalazłem w ogóle nic Niziurskiego. To samo z Nienackim. Szukałem w internecie, w wikipedii, goodreads i Library of Congress.

Czy ktoś wie, czy Niziurski został kiedykolwiek przetłumaczony na angielski?

Jula | 2012-06-10
Na półkach: Lektury, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Książka Edmunda Niziurskiego jest całą prawdą o życiu szkolnym i uczniach.
Akcję tworzy paczka przyjaciół, którym, mówiąc zwyczajnie, po prostu nie chce się uczyć, oraz historyk zwany przez uczniów Alcybiadesem.
Cudem zdając do klasy ósmej, chłopcy próbują przeciwstawić się codzienności szkoły i przestają się uczyć. Ma to opłakane skutki, dlatego kupują Sposób od dziesiątaków. Niestety stać ich tylko na Alcybiadesa; za 47 zł 10 gr dostają broń do ręki. Po przedstawieniu im sposobu przez Szekspira, wszystko wydaje się bardzo łatwe. Wystarczy zdezorientować pana Misiaka metodą Haszyszu, czyli ciszą i być dla niego szczególnie miłym. Niestety nic nie jest tak proste jak się wydaje. Wkrótce chłopcy wpadają w kłopoty z których trudno się będzie im wyplątać. "Procesja", z jaką chodzi klasa ósma A za Alcybiadesem zwraca uwagę nie tylko gogów, ale i starszych kolegów. Także Dyr przygląda im się z niemałą podejrzliwością.

Książkę czytałam z taką zachłannością, że gdy doszłam do...

Jedna z najlepszych lektur, jakie udało mi się przeczytać.
Wciągająca,pełna humory opowieść.Pisana łatwym i zrozumiałym językiem.
Wydawać by się mogło ,że jest przeznaczona dla chłopców, to wcale tak nie jest.Świetnie się bawiłam, czytając ją.
Wiem ,że polska czy może i zagraniczna młodzież nie przepada za lekturami .Zanim jednak coś na ten temat powiecie, to spróbujcie. Tytuł czy opis może i was nie zaciekawi, ale to jest złudne. Nie przypuszczałam ,że ta książka tak mnie wciągnie i zaciekawi. Tytuł wydał mi się durny, na opis nie pamiętam jak zareagowałam.
Z pewnością mogę was zapewnić iż nie przypuszczałam ,ze pomimo tych "niedogodności" książka okaze sie tak dobra.
Polecam osobom którzy nie przepadaja za czytaniem lub za lekturami.
Pozdrawiam serdecznie ;)

Nowe stare lektury

Dziesięć książek o nauczycielach

W zależności od obranej drogi obowiązkowej edukacji - w szkole spędzamy prawie dwanaście lat. Nic dziwnego, że nauczyciele stanowią ważną część życia każdego człowieka. Potrafią dodać skrzydeł, zachęcić do nauki. Ale osobiste historie znają też przypadki mniej inspirujących pedagogów. W literaturze, jak i w życiu, pojawiają się postaci wspierające młodych bohaterów, a także przerysowane, złe charaktery.