Sposób na Alcybiadesa

Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
1 353
nar

Inne wydania

Pełna humoru opowieść o paczce przyjaciół, którzy cenią sobie dobre stopnie, ale nie na tyle, by się uczyć. Szukają więc sposobu, który pozwoliłby im przeżyć rok szkolny bez przemęczania się, i święcie wierzą, że taki sposób na nauczycieli, a szczególnie nauczyciela zwanego "Alcybiadesem", można znaleźć. Efekty tych poszukiwań są absolutnie zaskakujące

źródło opisu: opis autorski

• Małe życie
  • Red Rising: Gwiazda zaranna
  • Cześć, co słychać?
  • Nasza własna wyspa
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie

7,69 (42 ocen i opinii)
Nasza własna wyspa
Sally Nicholls

7,5 (2 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Większy kawałek nieba
Krystyna Mirek

8,18 (11 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Attia | 2015-07-16
Na półkach: Lektura, Zabawna, Przeczytane

Niesamowita książka, którą miałam jako lekturę. Początkowo byłam źle nastawiona do tej książki, ale okazało się, że jet to jedna z moich najlepszych lektur, które czytałam :) Książka jest ogólnie o chłopakach, którzy chcą znaleźć sposób, żeby się nie uczyć i mieć dobre oceny.
Czy im się to uda? Przekonaj się sam =D

Wkp | 2013-01-18

Ze "Sposobem na Alcybiadesa" spotkałem się po raz pierwszy w czasach, kiedy chodziłem jeszcze do podstawówki , w wersji filmowej. To były zimowe ferie, ja w końcu, po dość długiej chorobie dochodziłem do siebie i przypadkiem w tv zobaczyłem ten film. Rzecz intrygującą ze względu na temat (który dzieciak nie chciałby znaleźć sposobu na nauczyciela?), ale koszmarną jako ekranizacja - uwspółcześniona na siłę tandetnymi hip-hopowymi wstawkami. Nie mniej jednak, kiedy po latach powieść ta trafiła w moje ręce, nie mogłem się oprzeć, żeby jej nie przeczytać. I po prostu wpadłem.

"Sposób na Alcybiadesa" to opowieść o grupie przyjaciół, którym w szkole nie idzie najlepiej. Zdesperowani odkrywają, że starsi uczniowie handlują tzw. sposobami na nauczycieli. Problem jest jednak taki, że nie za bardzo stać ich na takowe rozwiązanie. Za pieniądze, które mają nabywają tytułowy sposób na Alcybiadesa, spokojnego nauczyciel historii. Tylko czy nie jest to czasem podstęp, skoro sprzedający ma do...

Elżbieta | 2014-09-19
Przeczytana: 18 września 2014

Kolejna lektura mojego dziecka, którą ja przeczytałam z większym zainteresowaniem niż ta co powinna:)
Przede wszystkim książka napisana w latach 60-tych ubiegłego wieku, więc to już jest ciekawy wątek przybliżający szkołę z tamtych lat.
Główny temat to zmowa uczniów z klasy 8 A szukający sposobu na "gogów". Ze względu na brak funduszy uczeń ze starszej klasy sprzedał im sposób tylko na nauczyciela historii zwanego Alcybiadesem.
Ze zgrywy "rodzi" się prawdziwe zainteresowanie przedmiotem i sympatia dla nauczyciela ku zaskoczeniu innych pedagogów oraz co ciekawe samych zainteresowanych.
Książka pełna dowcipu, zabawnych sformowań, ponadczasowa (mimo wszystko).
Jedyny minus (jak dla mnie) to wydawnictwo GREG (które książkę wydało)bo to lektura z opracowaniem. Szkoda, że dzieci nie są dzisiaj zmuszane do myślenia i wyciągania własnych wniosków. Cóz znak naszych czasów.

ZapomnianaBiblioteka | 2014-08-27

Uczniowie ósmej klasy o przezwiskach: Ciamcia, Zasępa, Słaby i Pędzel często goszczą w gabinecie dyrektora szkoły. Wizyty te spowodowane są jak możemy łatwo się domyślić brakiem postępów w nauce oraz wybrykami czwórki naszych bohaterów. Po wysłuchaniu kolejnej tyrady Dyra chłopcy zostają skierowani do szkolnego psychologa, który po wysłuchaniu nieprawdopodobnych opowieści dotyczących ich życiowych problemów wydaje opinię, że Ciamcia i spółka odznaczają się wybitną inteligencją, niestety ich zainteresowania często nie idą we właściwym kierunku. Załamani taką diagnozą młodzieńcy zostają poddani przez dyrekcję kwarantannie polegającej na wyłączeniu z życia sportowego i towarzyskiego szkoły.

Więcej na:

Jedna z najlepszych lektur, jakie udało mi się przeczytać.
Wciągająca,pełna humory opowieść.Pisana łatwym i zrozumiałym językiem.
Wydawać by się mogło ,że jest przeznaczona dla chłopców, to wcale tak nie jest.Świetnie się bawiłam, czytając ją.
Wiem ,że polska czy może i zagraniczna młodzież nie przepada za lekturami .Zanim jednak coś na ten temat powiecie, to spróbujcie. Tytuł czy opis może i was nie zaciekawi, ale to jest złudne. Nie przypuszczałam ,że ta książka tak mnie wciągnie i zaciekawi. Tytuł wydał mi się durny, na opis nie pamiętam jak zareagowałam.
Z pewnością mogę was zapewnić iż nie przypuszczałam ,ze pomimo tych "niedogodności" książka okaze sie tak dobra.
Polecam osobom którzy nie przepadaja za czytaniem lub za lekturami.
Pozdrawiam serdecznie ;)

KiteKat222 | 2014-05-04

Na pewno nieraz słyszeliśmy, że na wszystko jest sposób.
Czy istnieje także taki na nauczycieli, a w szczególności na Alcybiadesa?
Okazuje się, że każdy patent jest ukrywany i kosztowny, a więc czy uda się go zdobyć?
Wciągająca, przyjemna, zabawna i nie najdłuższa książka została przeczytana przeze mnie w bardzo krótkim czasie. Uczy, że nauczyciele to też ludzie, a każdy człowiek posiada słaby punkt. Czwórka przyjaciół postanowiła to wykorzystać. Przez cały czas miałam wątpliwości, czy ujdzie im to na sucho.
Przygodami leniwej klasy powinni się zainteresować wszyscy uczniowie!

Martyna | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Lektura czyli zło konieczne...
Tak zawsze sądziłam, ale sposób w jaki przeczytałam tą książkę był przyjemny, ale nadal konieczny.
Zaczęło się przed feriami (u mnie akurat końcówka lutego, początek marca)moja polonistka zadała nam tą książkę na lekturę, niczym skazaniec powlokłam się do biblioteki i ją wypożyczyłam. Termin, połowa marca wydawał mi się tak odległy, że książka spokojnie przeleżała u mnie na półce całe ferie.
Gdy po feriach wróciłam do szkoły zaszokowała mnie wiadomość, że lektura jest dodatkowa, a osoba która jej nie przeczyta nie ma szans na 5 na koniec roku. Delikatnie mówiąc... zdenerwowałam się. Nie po to przez trzy lata wyrabiałam sobie dobrą opinię i solidnie pracowałam na dobre oceny, aby na koniec 6 klasy mieć cztery na świadectwie.
tygodniowy termin okazał się być za krótki i dzień przed nim poszłam do pani z prośbą o przedłużenie go. Zdziwiłam się gdy pani się zgodziła i do tego dała nam ćwiczenia do domu....
Takie czytanie lektur to ja rozumiem!
Chciała...

Brazeneye | 2012-08-04
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Mówi się, że książki polskich autorów są smutne i pozbawione choćby szczypty humoru. Jak dobrze, że Edmund Niziurski nie trzyma się tej regółki. Przeczytałam tę książkę w zaledwie kilka dni i muszę przyznać, że pożałowałam tempa czytania. Zakończenie zaskoczyło mnie i zaraz po przeczytaniu sprawdziłam czy jest druga część. Na moje nieszczęście, nie ma.

Książka opowiada o grupce przyjaciół : Zasępie, Ciamce, Słabym i Pędzlu z klasy VIII a. Chłopcy chodzą do szkoły jedenastoletniej im. Lindego w Warszawie. Chłopcy mają problemy z nauczycielami i złymi ocenami. W końcu podejmują decyzję o " wyciągnięciu " SPONNY od kolegów ze starszych klas. Po wielu zabawnych, wciągających i niezwykłych, przygodach i pomysłach udaje im się otrzymać SPONNĘ od niejakiego " Szekspira ", chłopca ze starszej klasy. Okazuje się, że po zdobyciu SPONNY trzeba wymyślać Bluff, po czym jest jeszcze większe zamieszanie. Chłop;cy bardzo zaprzyjaźniają się z nauczycielem historii.

Katka | 2012-12-02

Najbardziej wciągająca lektura, ze wszystkich, które czytałam. Do tej pory dokładnie ją pamiętam i miło wspominam.

Jula | 2012-06-10
Na półkach: Lektury, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Książka Edmunda Niziurskiego jest całą prawdą o życiu szkolnym i uczniach.
Akcję tworzy paczka przyjaciół, którym, mówiąc zwyczajnie, po prostu nie chce się uczyć, oraz historyk zwany przez uczniów Alcybiadesem.
Cudem zdając do klasy ósmej, chłopcy próbują przeciwstawić się codzienności szkoły i przestają się uczyć. Ma to opłakane skutki, dlatego kupują Sposób od dziesiątaków. Niestety stać ich tylko na Alcybiadesa; za 47 zł 10 gr dostają broń do ręki. Po przedstawieniu im sposobu przez Szekspira, wszystko wydaje się bardzo łatwe. Wystarczy zdezorientować pana Misiaka metodą Haszyszu, czyli ciszą i być dla niego szczególnie miłym. Niestety nic nie jest tak proste jak się wydaje. Wkrótce chłopcy wpadają w kłopoty z których trudno się będzie im wyplątać. "Procesja", z jaką chodzi klasa ósma A za Alcybiadesem zwraca uwagę nie tylko gogów, ale i starszych kolegów. Także Dyr przygląda im się z niemałą podejrzliwością.

Książkę czytałam z taką zachłannością, że gdy doszłam do...