Odpowiednia dziewczyna

Wydawnictwo: Siedmioróg
83-7254-320-8
fata

Inne wydania

Powieść Marii Kruger to pełna humoru i zaskakujących splotów okoliczności historia dziewczyny, która pierwsze aktorskie zadanie dostaje jeszcze przed egzaminami do szkoły teatralnej. Czy poradzi sobie ze zmieniającym się z dnia na dzień scenariuszem?

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2010-09-30
Przeczytana: 30 września 2010

Wypożyczyłam sobie dwie książki o podobnym tytule. "Zła dziewczyna" i "Odpowiednia dziewczyna".
Złą przeczytałam wczoraj, Odpowiednią, skończyłam dziś. Pierwsza czytała się szybko, druga dość wolno. Dziwna narracja, miejscami czas przeszły, miejscami teraźniejszy, zupełnie jakby to były jakieś wprawki początkującej pisarki. Czytanie wymagało skupienia, intryga rozgrywała się bardziej w sferze myśli niż działan.
Nie potrafię tej książki zaklasyfikować, ale nie wydaje mi się by była to pozycja dla młodzieży. Chyba jednak dla dorosłych. Nie dlatego, że np jest tam dużo seksu albo krwawych scen. Tego nie ma w ogóle. Ale poruszane tematy i bardzo powolna akcja chyba są zbyt nudne dla nastolatków. To nie ich problemy. Zwłaszcza, że najmłodsza z głównych bohaterek ma ok 20 lat.
Dziwna książka. Jakbym czytała przedwojenną powieść, ale dziejącą się we współczesnych dekoracjach. Jak szybko zmienia się świat. Bohaterki "Odpowiedniej dziewczyny" nie mają pojęcia o asertywności. Kłamią, czy...

PozeraczGrzechow | 2016-07-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam tę książkę w podstawówce, dlatego niewiele z niej pamiętam. Pozwolę sobie tutaj przytoczyć jej opis z mojego starego zeszytu lektur.
Do pani Celiny Łabędzkiej przyjechała Marzena, aby się nią opiekować podczas szykowania do egzaminu aktorskiego. Pani Celina była matką Adama Łabędzkkiego, który w liście poprosił Marzenę, aby zajęła się jego matką, bo on pracował za granicą. Marzena była pracowita. Pani Celina codziennie zadawała sobie pytanie, czy Marzena jest odpowiednią dziewczyną dla Adama. Kiedy Marzena czekała na wyniki egzaminu przyjechał Adam. Wtedy okazało się, że to nie Marzena tylko Felicja-koleżanka prawdziwej dziewczyny Adama. Gdy się to wyjaśniło jeszcze tego samego dnia Adam wyjechał. W międzyczasie niedaleko domu pani Łabędzkiej miał miejsce wypadek. Felicja zaopiekowała się małym dzieckiem, które w nim ucierpiało, a jego ojciec oświadczył jej się.

Aldona | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dziwię się sobie, że to przeczytałam. Nigdy więcej. Pretensjonalny gniot z pretensjonalnymi imionami bohaterek, niewiarygodnymi postaciami i relacjami między nimi oraz kompletnie wydumanymi wydarzeniami.

(Dla przypomnienia, gdyby mnie naszła kiedyś ponowna potrzeba pogłębiania wiedzy o autorce:
1 Fela podszywa się pod Marzenę i jako ta właśnie Marzena opiekuje się matką jej narzeczonego.
2 Obie z kolei opiekują się obcym niemowlęciem podrzuconym przez zaprzyjaźnionego lekarza, bo starsza siostra niemowlęcia wpadła pod samochód.
3 Przez cały czas wszyscy zastanawiają się z kim powinien ożenić się syn Celiny - on sam zastanawia się najmniej, bo go w książce nie ma(praktyki studenckie).
4 Fela wychodzi za mąż za co najmniej dwa razy starszego od niej Apollona, ojca Celiny, Adama i Witolda, którego widziała przelotnie, ale daje sobie wytłumaczyć, że najlepiej się poznać po ślubie.
5 Dwie bohaterki zdają egzaminy na studia, ale to nieważne, bo już znalazły sobie...

fata | 2010-01-19
Na półkach: Z dawnych lat, Przeczytane