Planeta zła

corrum

źródło okładki: http://encyklopediafantastyki.pl/

WielkiBuk | 2016-10-20
Przeczytana: październik 2016

Zaskakujące, jak czasami książki napisane wiele lat temu, szczególnie gatunku science fiction, budzą się do życia, a opisane w nich fabuły stają się prawdą. "Planeta zła" napisana w 1960 roku ma dzisiaj większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. I to przeraża, kiedy pomyślimy, że przyszłość z wizji Sheckleya jest bliżej niż kiedykolwiek. Oby jego dystopijna wizja pozostała jedynie nieziszczonym koszmarem.

bazylia | 2013-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2013

Powieść oparta na ciekawej koncepcji prezentującej z jednej strony świat, w którym zbrodnie są środkiem do uzyskania wyższego statusu społecznego i gdzie mordercze skłonności są zaletą; z drugiej strony społeczeństwo składające się z ludzi żyjących w ściśle określony sposób wykluczający wszelkie przejawy zła.
Można zauważyć bardzo wiele podobieństw pomiędzy tymi dwoma pozornie niemającymi nic wspólnego światami.
Miłego czytania!

Michał Kulik | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Książkę możemy podzielić na 3 części i tak ją opiszę.
Na samym początku mamy wizję planety Omega, świata rządzonego przez przestępców, gdzie jedyną zasadą jest to, że nie ma innych zasad. Moje pierwsze skojarzenie, gdy zacząłem czytać tę książkę, wiązało się z popularną grą komputerową Gothic - dokładnie ta sama sytuacja. Morderstwa są na porządku dziennym a łamanie prawa, zwłaszcza zabijanie ludzi ma wpływ na status człowieka. Tutaj właśnie uwidacznia się fatalne przetłumaczenie tytułu. Jest to właśnie cywilizacja statusu a społeczeństwo jest typowo klasowe. Irytowało mnie trochę przedstawienie świata jako czystego zła. Nikt nie był choć trochę dobry, ale z czasem zaczęło się to zmieniać.

Druga część ma już inny charakter. Okazuje się, że nie tylko główny bohater ma ciągoty do czynienia dobra i dołącza do podziemia. Zaczyna się robić coraz ciekawiej.

Wreszcie następuje trzecia część, o charakterze typowo antyutopijnym. Co takiego się dzieje? Nie zdradzę, warto samemu książkę...

Przemek | 2014-08-03

Świetna książka/rozbudowane opowiadanie złotej ery SF. Książka została mi polecona na bardzo swego czasu popularnym forum książki na gazecie.pl i jak wszystkie tam polecone książki okazała się bardzo dobra. Akcja rozpoczyna się, gdy główny bohater budzi się na statku transportującym więźniów na planetę Omega. Ponieważ pamięć została wszystkim więźniom usunięta, nie pamięta czy naprawdę zabił, żeby zasłużyć sobie na los więźnia. Od pierwszej chwili musi nauczyć się radzić sobie w tym odwróconym świecie, gdzie awans społeczny oparty jest na zabijaniu innych obywateli. Z czasem bohater zaczyna sobie coraz lepiej radzić i wtedy spotyka przedstawicieli ruchu oporu. Co dzieje się dalej przeczytajcie sami - naprawdę warto. Szkoda tylko niefortunnego tłumaczenia tytułu - w oryginale to The Status Civilization, co ma duże znaczenie w kontekście treści.
Jakby co zapraszam na mojego nowo tworzonego vloga o książkach: http://youtu.be/Cp6wG3B7KJg

michnar3 | 2013-03-07
Przeczytana: 07 marca 2013

Wyjątkowo oryginalna książka...
Polecam do przeczytania wszystkim, może oprócz księży...
Akcja dzieje się na Omedze, która chyba miała być przeciwieństwem Ziemi. Na Omedze jest prawo, ale można je łamać pod warunkiem, że się uniknie kłopotów.
Kto myśli, że nic go nie zaskoczy, bo przeczytał setki książek niech sięgnie po Planetę Zła.

Straszydło-Dydłoń | 2014-10-12
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2014

Bardzo ciekawy koncept z gatunku "anty-utopia". Czyta się dobrze, także za sprawą humoru, którym autor skutecznie ozdabia akcję powieści (czy też: dłuższego opowiadania, bo trudno mówić o więcej niż jednym wątku). Żadne to arcydzieło, bez głębszych refleksji, ale pozwala się oderwać od rzeczywistości.

Favonius | 2016-05-30

Bohater książki szuka prawdy o sobie. Czy ją znajdzie?
Całość napisana w ciekawym klimacie, a świat przedstawiony nawiązuje do pojęć utopii oraz anty-utopi. Co najgorsze, nasza rzeczywistość często jest podobna...

Robevil | 2014-11-25

Wywrotowa, przekorna, frustrujaca, poruszająca, uświadamiająca...
Pierwsze przeczytanie zajęło chwilę natomiast powrotom oddawałem się z namietnością i pasją, przeżuwając pomalutku idee.
Niesamowita kreacja własnego ubezwłasnowolnionego ja dążącego do....( o mały włos spoiler).
Szybka, wartka akcja przeciwstawna utartym konwenansom ,łamiąca podstawowe utarte ścieżki i reguły.
Warto, waarto, warto przeczytać.
zdecydownie na plus

Lidia Olszewska | 2011-03-23
Przeczytana: 2003 rok

Wystawiam najwyższą ocenę, bo swego czasu książka zadziwiła mnie samym pomysłem. Jedna z ciekawszych pozycji o anty-utopii.

Ginny11 | 2013-01-04
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Genialna książka science fiction. Zaskakująca i trochę dziwna, ale niezwykle pomysłowa wciągająca.