Utamaro. Inne spojrzenie. A Different View

Tłumaczenie: Jerzy Juruś
Wydawnictwo: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788362096312
sztuka

Katalog dzieł artysty Utamaro Kitagawa wypełniających wystawę Utamaro. Inne spojrzenie. Oprócz wysokiej jakości reprodukcji, album zawiera zdjęcia przestrzeni wystawowej Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wraz z całą aranżacją. Piśmienny i bogato ilustrowany zapis pierwszej wystawy drzeworytów Utamara w Polsce. Próba nowego spojrzenia na Jego twórczość w szerszej niż dotychczas perspktywie badawczej. To współczesne ujęcie znanego tematu z uwzględnieniem najnowszego stanu badań. Podstawowym celem wystawy i publikacji jest zebranie całości oeuvre Utamara w zbiorach polskich. To wnikliwa obserwacja świata dzielnicy uciech Yoshiwary zawierający portrety słynnych piękności zastygłych w codziennych, często intymnych czynnościac, obrazy pary kochanków, czy też sceny erotyczne shunga. Sztuka Utamara to wielka pochwała intymności, a sam Artysta jawi się nam jako piewca szczegółów, codziennych przedmiotów traktowanych z niezwykłą czułością. Katalog drzeworytów Utamara to przedstawienie zbiorów Feliksa Jasieńskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, fundacji Muzeum Wojciecha Weissa oraz kolekcji prywatnych.

źródło opisu: http://mangghashop.pl/product.php?id_product=65

źródło okładki: http://mangghashop.pl/img/p/65-158-thickbox.jpg

Dociekliwy_Kotek | 2017-07-09
Przeczytana: lipiec 2017

I co można napisać o takiej książce? Może tyle, że żałuję, jak straszliwie żałuję, że nie widziałam wystawy, do której ten katalog został wydany.

Nietypowy format. Edytorsko piękna robota. Wspaniałe reprodukcje - nadal nie wierzę, że takie skarby są w posiadaniu polskich muzeów. Do tego naprawdę przemyślany układ treści - rzadko spotyka się rozdziały tak spójnie i logicznie powiązane ze sobą. I jeszcze całkiem przyzwoity poziom merytoryczny tekstu, chociaż przyznaję, że w kilku miejscach został mi niedosyt wyjaśnień i opisu kontekstu kulturowego.
Na usprawiedliwienie autorki należy dodać, że rozpoznanie motywów w konwencji mitate czy biegła znajomość tematów sztuk kabuki wymaga doskonałej znajomości kultury japońskiej i katalog mógłby zwyczajnie nie udźwignąć takiej mnogości zagadnień, jakiej by wymagało szczegółowe omówienie.

Zupełnie nie rozumiem natomiast, jaki jest sens przytaczania obszernych cytatów z katalogu pierwszej europejskiej wystawy prac Utamaro, autorstwa...

Eufrozyna | 2017-11-01