Ludzka Pochodnia (Jim Hammond): Pochodnia

Tłumaczenie: Mateusz Jankowski
Cykl: Superbohaterowie Marvela (tom 14) | Seria: Superbohaterowie Marvela
Wydawnictwo: Hachette Polska Sp. z o.o.
9788328209541
komiksy
DjMatys

Jim Hammond - Ludzka Pochodnia, superbohater zrodzony w Złotej Erze Komiksu, obok postaci takich jak Namor Sub-Mariner i Kapitan Ameryka. To android stworzony na podobieństwo człowieka przez naukowca-wizjonera, a jego historia sięga najwcześniejszych lat Uniwersum Marvela. Choć ciało Hammonda zostało dawno temu złożone na spoczynek, zwariowany Mad Thinker postanowił rozgrzebać przeszłość....

Choć ciało Hammonda zostało dawno temu złożone na spoczynek, zwariowany Mad Thinker postanowił rozgrzebać przeszłość. Teraz Ludzka Pochodnia będzie musiała walczyć o wolność wraz ze swoim lojalnym pomocnikiem Toro, a choć sam jest androidem, wkrótce przekona się, jakie jest prawdziwe znaczenie człowieczeństwa.

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: https://www.facebook.com/KolekcjaSBM

Dorian_LC | 2017-12-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy, 2017
Przeczytana: 07 grudnia 2017

WALKA O OGIEŃ

Ludzka Pochodnia: Pochodnia - to opowieść z 2009 roku, autorstwa Amerykańskiego artysty komiksowego Alexa Rossa (m.in.:"Spider-Man") i Brytyjskiego pisarza Mike'a Carey'a (m.in.:"Fantastyczna Czwórka").

Centralną postacią opowieści jest tytułowy android Ludzka Pochodnia alias Jim Hammond, jeden z najstarszych superbohaterów uniwersum Marvela (rocznik 1939), skupiający wszystkie wątki, ale fabuła jest mocno rozbudowana i przedstawiona z wielu punktów widzenia.
"Pochodnia" znakomicie łączy kilka gatunków: dramat, kryminał, jak i klasyczne science-fiction. Z jednej strony niemogący się odnaleźć w "nowym" życiu Toro alias Tom Raymond (pomocnik "Ludzkiej Pochodni"), tęskniący za żoną, która po jego "śmierci" ponownie wyszła za mąż i próbujący rozwikłać zagadkę śmierci matki. Z drugiej świetnie skonstruowany czarny charakter; siejący grozę maniakalny naukowiec - Mad Thinker. Fabułę udanie wzbogacają również superbohaterowie pojawiający się na drugim planie, jak:...

eR_ | 2017-09-06
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Ludzka Pochodnia (nie, nie ten z Fantastycznej Czwórki) to nietypowy bohater. Mimo jego typowo ludzkich dylematów czy słabości, to android stworzony przez pewnego naukowca. Zaistniał on w 1939 roku, w tak zwanej Złotej Erze Komiksu. Hammond – bo taką tożsamość przejął – ma pewną unikalną cechę. Można by nawet rzec, że wadę: w kontakcie z tlenem zajmuje się ogniem. Dopiero pewne wydarzenie sprawiło, że swoją moc nauczył się on ujarzmiać tak, aby służyła nie tylko jemu.

Omawiane wydanie to mini-seria składająca się z ośmiu zeszytów (The Torch #1-8 z 2009), autorstwa Mike’a Careya i Patricka Berkenkottera. Carey to twórca między innymi Hellblazera i nawet ja – kompletny dyletant – wiem co nieco o tym komiksie. A poza tym – jest to także autor niezłych książek, na które również warto zwrócić uwagę.

W czternastym tomie serii Superbohaterowie Marvela Jim Hammond, wraz ze swoim ludzkim pomocnikiem, wplątują się w szereg wydarzeń, które bezpośrednio wpływają nie tylko na niego, ale i bez...

DjMatys | 2017-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2017

Wyższe stany średnie kolekcji. Na duży plus, że mamy do czynienia z klasycznym bohaterem, pojawienie się Namora, F4 i Visiona oraz postać Mad Thinkera. Rysunek typowy dla współczesnych komiksów. Minusy - zupełnie nijaka pochodnia, 0 osobowości tej postaci, historia nijaka, pierwsze zeszyty stanowiące zapowiedź pojawienia się pochodni, a gdy już się pojawia, historia zaraz się kończy; druga historia taka nijaka, o niczym. Nic wybitnego, ale też nie słabego :)

CJ54 | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017