Knights of the Borrowed Dark

Okładka książki Knights of the Borrowed Dark Dave Rudden
Okładka książki Knights of the Borrowed Dark
Dave Rudden Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Rycerze Pożyczonego Mroku (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Rycerze Pożyczonego Mroku (tom 1)
Knights of the Borrowed Dark
dla młodzieży fantasy

Dave Rudden
Rycerze Pożyczonego Mroku, tom 1 📖⚔️🏚️🗡️❤️

⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️
Denizen Hardwick to osierocony chłopiec, który spędził w sierocińcu prawie całe swoje życie. Nie pamięta rodziny, ma jedynie przebłyski mamy jednak to o wiele za mało. Od zawsze trzymał się ze swoim najlepszym przyjacielem Simonem, który tak samo jak Denizen spędził w sierocińcu już 11 lat. Pewnego dnia nierozłączni jak dotąd chłopcy rozstają się, ponieważ Denizena odnalazła ciotka. Czy to tylko zbieg okoliczności, że akurat teraz w 13. urodziny, chłopca odnalazła jedyna żyjąca rodzina, a w sierocińcu pojawili się podejrzani ludzie? Akurat teraz, gdy Denizen zauważył, że nie jest takim zwyczajnym dzieckiem...

🗡️🗡️🗡️🗡️🗡️🗡️
Naprawdę świetna książka! Trzynastoletni chłopiec, magia, potwory, zakon rycerzy i koniec świata. Naprawdę miło i przyjemnie się czyta 💕 Do ostatnich stron z ciekawością czeka się na dalsze poczynania bohaterów. Książka nie jest taka przewidywalna jakby się mogła wydawać. Myślę, że szczególnie przypadnie do gustu młodszym czytelnikom, ale tym starszym również 😊 Jeżeli macie chęci i odwagę stanąć z potworami stworzonymi z cieni do walki, to dołączajcie razem ze mną i Denizenem do Zakonu Pożyczonego Mroku ⚔️

Dave Rudden
Rycerze Pożyczonego Mroku, tom 1 📖⚔️🏚️🗡️❤️

⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️

Książka bardzo fajna, ciakawy wąek i główny bohater, czekam na kolejny tom.

Książka bardzo fajna, ciakawy wąek i główny bohater, czekam na kolejny tom.

Lekka, ciekawa fantastyka. Miło się czyta, zabija czas. Nie jest to co prawda jakaś wyszukana książka, ale nadaje się na odstresowanie, odpoczynek. Szczególnie może się spodobać młodszym czytelnikom.

Ma wszystko czego można się spodziewać: potwory, magiczne moce, sekretny zakon rycerzy, osierocony chłopiec który okazuje się jego częścią i oczywiście ratowanie świata.
Była zupełnie ok. Fabuła szła do przodu, zasady świata klarowne, postaci może nie jakoś super rozwinięte, ale ciekawe. Czytało się szybko i bez bólu, ale chyba równie szybko o niej zapomnę, nie zainteresowała mnie na tyle żeby sięgać po resztę cyklu.
Być może jestem zwyczajnie za stara - myślę że czytelnikom w okolicy wieku bohatera (13 lat) spodobałaby się bardziej :)

Fragment recenzji z mojego bloga http://ksiazkowewino.blogspot.com
Wiele osób powie, że Rycerze pożyczonego mroku to seria dla tej młodszej młodzieży, a dorosłym może wydawać się prosta i nudna. Będąc prawie dorosłą wyrażę teraz swoją opinię na temat całości. Otóż jeśli chodzi o styl jest bardzo przystępny i prosty. Znajdziemy kilka nowych pojęć związanych ze światem przedstawionym i poza tym to tyle. Główny bohater przełamuje swoje słabości, poznaje nowe życie oraz uczy się na Rycerza walczącego z Mrokorami. Ma najlepszego przyjaciela Simona i razem tworzą parę, która może uchodzić za wzór do naśladowania w kwestii relacji międzyludzkich oraz przyjaźni. Każdy z bohaterów miał swój własny, odmienny charakter, wyróżniający go spośród tłumu. Każdy miał jakąś mroczniejszą przeszłość i rzeczy, o których nikomu nie powie. Ta pozycja ogromnie umiliła mi czas. Wprawiła w taki dziecięcy nastrój, chłonący wspaniałe przygody, zwroty akcji czy zabawne scenki, a ich tu nie brakowało, co jest dużym plusem. Jeśli chodzi o fabułę – owszem, możemy znaleźć w wielu „potwory” z cieni, aczkolwiek nie widziałam jeszcze żadnej, w której wszystkie rzeczy z nimi związane byłyby przedstawione w ten sposób. Pomimo powierzchownej prostoty Rycerze pożyczonego mroku potrafili mnie zaskoczyć oraz wzbudzić we mnie emocje podczas kolejnych stron.
Po całość recenzji zapraszam do strony na samej górze.
Za egzemplarz dziękuję www.czytampierwszy.pl :)

Fragment recenzji z mojego bloga http://ksiazkowewino.blogspot.com

W tej części mamy wprowadzenie do przygód rycerzy. Znajdziemy tu sporo opisów, które delikatnie wprowadzają nas w świat wojny że złem poznajemy bohaterów, którzy niestety w 2 tomie są ledwo zauważalni
Książka mimo opisów, prowadzona jest dynamicznie i zabiera nas do świata Denizena, który nie wierzy w magię. Jego zdanie zmienia spotkanie z potworem wraz z bohaterem poznajemy nowy świat gdzie za każdym rogiem czyha niewidzialny wróg. Jak go pokonać? Czy uda się uratować ludzkość? Cała nadzieja w rycerzach mroku, który przy użyciu słowa zbudowanego ze słonecznego blasku maja pokonać całe zło
Daje 6/10 :)

Mrok jest zjawiskiem posiadającym wiele synonimów, które z pewnością są wszystkim bardzo dobrze znane. Jest to słowo dość specyficzne, bo na sam jego dźwięk osobom mającym wybujałą wyobraźnię włoski na rękach stają dęba. Poza tym powszechnie się utarło, że tam, gdzie zalega ciemność zawsze dzieje się coś złego (i ten niemy krzyk, gdy ulubiony bohater zbliża się do miejsca, w którym panują egipskie ciemności i prawie na pewno czai się coś niedobrego). Na całe szczęście, gdzie ciemność, tam zawsze pojawia się światło, niosące ze sobą powiew dobra i ciche zapewnienie "wszystko jakoś się ułoży". Ale czy na pewno wszystko?

Denizen Hardwick do dnia swoich trzynastych urodzin żył w przekonaniu, że na świecie jest wyłącznie sam. Jego jedyną rodziną był przyjaciel – Simon, a domem sierociniec Crosscaper, bardziej przypominający średniowieczny zamek, w którym straszy niż miejsce, gdzie wychowują się dzieci takie, jak on. Wszystko zmienia z chwilą, gdy w jego uporządkowanym życiu pojawia się ciotka. Gdzie się podziewała przez jedenaście lat życia chłopca i dlaczego przypomniało jej się o nim dopiero teraz? Wyruszając z sierocińca, Denizen nie zdaje sobie sprawy z tego, że podróż ta zmieni jego sposób postrzegania świata i życie na zawsze. Czy się w tym odnajdzie? Czy zdecyduje się podjąć grę z przewrotnym, a zarazem niebezpiecznym losem oraz zaakceptować rzeczy niejednokrotni wykraczające poza pojęcie normalnego człowieka?

Muszę szczerze przyznać, że dawno nie czytałam tak dobrej książki dla młodzieży. Rycerze pożyczonego mroku porywają swoją historią, zadziwiają umiejętnościami, których nie powstydziłby się żaden czarodziej i wzbudzają emocje tak wielkie, że problemem jest odłożyć powieść, choć na chwilę i wrócić do rzeczywistości. Nie można zapomnieć o elementach zaskoczenia – i tych tutaj nie brakuje – a to z kolei sprawia, że po prostu nie da się nudzić.

Mimo że autor nie odchodzi od schematu książek fantastycznych – czyli walki dobra, których przedstawicielami są Rycerze, ze złem, którego uosobieniem są Mrokory – to odbiorca absolutnie nie ma poczucia, że ponownie czyta coś, z czym już kiedyś miał do czynienia. Chodzi tu przede wszystkim o cały wymiar magiczny i naukę z niego płynącą.
W Rycerzach pożyczonego mroku każde użycie magii ma swoją cenę niemającą nic wspólnego z pieniędzmi (jej wysokość uzależniona jest od tego, jak intensywnie została użyta moc),dlatego stosuje się ją w ostateczności.

Nie męczy również to, że akcja prowadzona jest dwoma torami. Z jednej strony skupia się na Denizenie i próbach jego przystosowania do nowych okoliczności, a z drugiej na tym, co dzieje się w sierocińcu po tym, jak chłopiec opuścił jego mury. W odpowiednim momencie cała historia się zamyka, więc odbiorca nie ma poczucia, że cokolwiek zostało pominięte.

Istotną częścią powieści są również jej bohaterowie i cechy ich charakteru, a przede wszystkim wartości, jakim hołdują. Denizen, Vivian, Szary, Corrine, John, Darcie, Abigail oraz Simon wiedzą, czym jest cierpienie, odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale zwłaszcza za innych, zaufanie, przywiązanie, obowiązek czy przyjaźń. Nie da się ich nie polubić, a także nie przeżywać ich wzlotów czy upadków.

Zakończenie jest zaskakujące, a co najważniejsze czytający nie spodziewa się takiego obrotu spraw. Mało tego pojawiające się na każdym kroku pytania sprawiają, że oczekiwanie na drugi tom może okazać się nieznośne (jak zawsze w przypadku świetnych lektur). W każdym razie ja nie mogę się już doczekać drugiego tomu.

"Rycerze pożyczonego mroku" to pierwsza książka i pierwsza część trylogii autorstwa Dave'a Ruddena. Jest to powieść z gatunku fantasy, czyli zupełnie nie moje klimaty, lecz ta pozycja jest pełna humoru (a to akurat lubię). Skierowana raczej do młodzieży, opowieść o trzynastoletnim chłopcu. Denizen Hardwick wychowujący się w sierocińcu, prowadził na pozór spokojne życie, aż do dnia swoich urodzin. Wtedy bowiem dowiedział się, że należy do Zakonu broniącego świat przed ciernistymi potworami z mroku. Zostaje wciągnięty w sidła walki i rozpoczyna przygodę. Musi jak najszybciej odeprzeć atak wroga i najazd mroku.

Książka 'Rycerze pożyczonego mroku" to nie tylko opowieść o magii rycerzach i Hardwicku. To również opowieść o uczuciach, relacjach rodzinnych, relacjach z przyjaciółmi czy po prostu odkrywaniu na czym tak naprawdę polega życie. Jest to jednak na tyle wplecione w cały charakter książki, że nie tworzy to z niej poradnika, a przyjemną lekturę z ukrytymi wartościami. Jeśli więc macie 12-16 lat, to myślę, że ta historia wciągnie Was bez pamięci.

Ciekawostka.
Prawa do zekranizowania trylogii wykupił już autor filmu Zombieland reżyser Ruben Fleischer.

Jeśli tak jak ja chcielibyście czytać i recenzować książki, to zapraszam Was do odwiedzenia strony Czytam Pierwszy

"Dla miłośników Zwiadowców, Percy’ego Jacksona i Harry’ego Pottera!!! Dla miłośników Zwiadowców, Percy’ego Jacksona i Harry’ego Pottera!

Fantasy pełne humoru!

Pierwszy tom nowej serii o osieroconym chłopcu, który nagle dowiaduje się, że należy do tajnej armii, chroniącej świat przed rasą cienistych Potworów." Rycerze Pożyczonego Mroku to książka młodzieżowa, pełna wartkiej akcji i licznych przygód. Jestem mile zaskoczona, Denizen to odważny nastolatek, który odkrywa, że należy do grypy rycerzy, którzy mają za zadanie chronić ludzi przez potworami z świata cieni. Mamy tu przyjaźń, magię, odwagę i poświęcenie. Książkę czyta się lekko i szybko, nie nudzi a nawet zaskakuje humorem 😉 serdecznie polecam!

Fantasy pełne humoru!

Denizen Hardwick to chłopiec, który przez lata zamieszkiwał sierociniec, jednak nigdy nie wyróżniał się w znaczny sposób. Jego spokój zostaje zakłócony, kiedy dowiaduje się czegoś nazdwyczajnego. Jego życie właśnie odwraca się o 180 stopni. Denizen jest wrzucony w świat magii, gdzie musi walczyć przeciwko cienistymi potworami. Cały ludzki świat jest zagrożony. Nic nie wydaje się tutaj takie łatwe... Denim musi sprostać nie lada wyzwaniu. Jeśli chce przeżyć, musi zostać jednym z Rycerzy Pożyczonego mroku, który stoi na granicy dwóch różnych światów. Co będzie dalej? Czy ludzkość przeżyje?

Książka ta jest typową młodzieżówką, w której jest pełno zwrotów akcji, dzięki czemu ksiażkę czyta się bardzo szybko i lekko. Mamy tutaj dość ciekawą historię, jednak nie jest ona nadzwyczaj oryginalna. Jednym z największych jej atutów jest docenienie takich wartości jak przyjaźń i odwaga.
Choć z drugiej strony chwilami mamy wrażenie, że książka jest pisana na siłę, aby nie była zbyt cienka. Jak dla mnie jest w dość sporo szczegółów, które są mało istotne. Całość oceniam nienajgorzej, gdyż lubię czytać książki, w których pielęgnowane są pewne wartości :)

Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi czytampierwszy.pl