Spotkanie w Weimarze

Tłumaczenie: Edyta Sicińska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Die Begegnung in Weimar
MrGwyn

Od autora: "Spotkanie w Weimarze" jest zaiste wszystkim innym raczej niż nowelą. Ale czy narrator mógłby zaręczyć, że rozmowy i myśli, zawarte w tym opowiadaniu, są historyczne? W niezmiernym swym egoizmie żąda on dla improwizacji przywileju, aby wolno jej było pewne wydarzenia "w warunkach możliwych lub niemożliwych przedstawić za możliwe" (Goethe). Autor nazywa improwizacją to, co jest...

Od autora:
"Spotkanie w Weimarze" jest zaiste wszystkim innym raczej niż nowelą. Ale czy narrator mógłby zaręczyć, że rozmowy i myśli, zawarte w tym opowiadaniu, są historyczne? W niezmiernym swym egoizmie żąda on dla improwizacji przywileju, aby wolno jej było pewne wydarzenia "w warunkach możliwych lub niemożliwych przedstawić za możliwe" (Goethe). Autor nazywa improwizacją to, co jest zaledwie miniaturą.
W każdym razie trzeba koniecznie zaznaczyć, że "Spotkanie w Weimarze" nie jest tworem fantazji oraz że wielu okolicznością i wielu ludziom winien autor wdzięczność, przede wszystkim swemu przyjacielowi, profesorowi Scholzowi, dyrektorowi archiwum Goethego i Schillera w Weimarze, oraz jego uprzejmej współpracownicy Jadwidze Voegt.
~L. Fürnberg

Rysunek na okładce autorstwa Antoniego Uniechowskiego.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1955

źródło okładki: Zdjęcie autorskie