Paryż i paryżanie

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Paryż, Francja, Francuzi, Paryżanie
MrGwyn

Tytuł książki - "Paryż i paryżanie" - wybrałem nico przekornie. Zapewne bardziej się on kojarzy z Paryżem opiewanych w piosenkach Edith Piaf, Maureice'a Chevaliera, Juliette Greco czy też z życiem paryskiego światka i półświatka niż z rzeczywistym tematem taj książki. Chciałem jednak w ten sposób zwrócić uwagę, że istnieje także i drugi Paryż, prawdziwszy od pierwszego. Paryż zwykłych ludzi oraz zwykłych, życiowych problemów.
Codziennie w tych samych miejscach o tych samych godzinach miliony paryżan wykonują te same czynności. Dojeżdżają, pracują, spotykają się, odpoczywają. Ten Paryż, a ściśle, aglomerację paryską zamieszkuje niemal 9 milionów Francuzów. Jakie są ich możliwości korzystania z uroków mieszkania w tym pierwszym Paryżu? Na to pytanie warto czasami szukać odpowiedzi.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1974

źródło okładki: Zdjęcie autorskie