Album rysunkowe z podróży na Wschód

Wydawnictwo: Ossolineum
Juliusz Słowacki
albumy
Adrian Tync

Album rysunkowe z podróży na Wschód należy bez wątpienia do najcenniejszych pamiątek po Juliuszu Słowackim: jest ważnym dokumentem dla badaczy życia i twórczości poety oraz świadectwem wrażliwości i świadomości estetycznej autora Króla-Ducha. A jednak edycja Album rysunkowego… przygotowana przez Wydawnictwo Ossolineum stanowi pierwszą osobną publikację tego ważkiego dzieła, jednocześnie będąc próbą ukazania pełnego bogactwa albumu – zawiera jego dokładną fotokopię, w której pominięto tylko piętnaście niezapisanych stron końcowych.
Na Album rysunkowe… składa się szesnaście autografów wierszy Słowackiego, z których większość należy dziś do ścisłego kanonu najlepiej znanych liryków poety. Rękopis wyróżnia najbardziej wartościowy pod względem estetycznym, dziś znany tylko nielicznym, zbiór szkiców, rysunków i akwarel z odbytych przez autora podróży (głównie do Egiptu). Zawiera intymne notatki oraz zestawienia rachunków Słowackiego. Swój ślad na kartach rękopisu pozostawili też kolejni właściciele i redaktorzy dzieła, m.in. spadkobierca poety, Teofil Januszewski.

źródło opisu: www.wydawnictwo.ossolineum.pl

źródło okładki: www.wydawnictwo.ossolineum.pl