Brzegi zapomnianego morza

Tłumaczenie: Janusz Ochab
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Ancient Shores
corrum

Wszystko zaczęło się na polu pszenicy w Północnej Dakocie. Z ziemi wystawała żelazna trójkątna płytka, przypominająca płetwę rekina. Tom Lasker zrobił to, co uczyniłby każdy farmer: Próbował ją wykopać. Była to część umocowana na maszcie wielkiego jachtu, który nie wiadomo skąd znalazł się na prerii, w miejscu odległym od oceanu o dwa tysiące mil. Jeszcze większą sensację wzbudził tajemniczy obiekt, będący stacją przesyłkową połączoną z innymi światami. Dokonane odkrycia miały szczególne znaczenie nie tylko dla małomiasteczkowej społeczności Fort Moxie. Ich niewyobrażalne konsekwencje odmieniły życie milionów ludzi.

Pan_Paweł | 2014-09-25
Przeczytana: 23 września 2014

Książka chyba raczej mało znana, jednak bardzo dobra.
Mamy w niej pokazane odkrycie na skalę wszechświata a autor świetnie pokazał tu jak zachowują się ludzie w obliczu owego odkrycia, jak może zmienić się wszystko, każda dziedzina życia, cały świat.

Bosy_Antek | 2017-02-26

Oj, czytałem tę książkę długie, długie miesiące. Zacząłem, przerwałem, zacząłem, przerwałem... Chyba z rok pokonywałem spokojny, leniwy nurt powieści Jacka McDevitta pt. "Brzegi zapomnianego morza". W międzyczasie kilka innych książek przeskoczyły z półki "do przeczytania" na półkę "przeczytane." A McDevitt stał w miejscu...

Gdyby znaleźć jakieś określenie dla tego typu powieści, byłby to "realizm fantastyczny" albo "fantastyka realistyczna." Historia dzieje się mniej więcej tu i teraz, a cały ładunek charakterystyczny dla science fiction to WYDARZENIE, które ma niebagatelny wpływ na rzeczywistość.

Na swoim polu farmer odkopuje dziwną konstrukcję - jacht, który pomimo tego, że przeleżał w ziemi przynajmniej kilkadziesiąt lat, wygląda jak nowy. Co więcej, niezniszczalny materiał, z którego jest wykonany kadłub i żagle, szybko okazuje się być produktem nieznanej ludziom. Naukowcy badający odkrycie szybko zyskują rozgłos dzięki występom w telewizjach śniadaniowych, a potem w...

Piotr Chodkiewicz | 2013-09-01
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Gdybym czytał jako pierwszą tego autora, byłoby oczko-dwa wyżej. Nadal jest to dobra książka, ale bardziej wygląda mi na przymiarkę teraz, gdy znam późniejsze jego pozycje.

ROB | 2017-01-25

całkiem fajna powieść z niezłym pomysłem na siebie jest tu kilka zaskoczeń :)

Zed | 2013-05-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Moja recenzja- http://ideaoflife-cityofbooks.blogspot.com/2013/04/niedokonczone-zapomniane-morze.html

deprywacja | 2012-08-05

mi się podobało, trochę naiwna, ale doskonale się czytało.

książek: 1935
Janusz Szewczyk | 2016-07-14