Mój prywatny Sąd Ostateczny

Wydawnictwo: Grasshopper
978-83-61725-12-1
mad28

Mój prywatny Sąd Ostateczny to trzy przecinające się historie ludzi stojących w obliczu życiowego przełomu. W Sprawach niedokończonych adwokat, specjalistka do spraw rozwodowych, zmagając się ze śmiertelną chorobą, próbuje uporządkować swoje życie. W Życiowej szansie student, gej i pasjonat kina, któremu życie dosłownie i w przenośni wyznaczyło rolę statysty, dostaje nagle szansę wybicia się...

W Życiowej szansie student, gej i pasjonat kina, któremu życie dosłownie i w przenośni wyznaczyło rolę statysty, dostaje nagle szansę wybicia się na pierwszy plan.

W Dziesięć lat później taksówkarz przystępuje do realizacji obłędnego planu zemsty na tych, którzy doprowadzili jego córkę do samobójstwa.

Troje bohaterów i trzy historie o sile, determinacji, zemście i życiowych woltach, które wymuszane są przez zrządzenia losu.

malena | 2015-01-10
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Oj nie... Określając jednym słowem: wymęczyłam. I to z ogromnym trudem.
Domyślam się co prawda intencji lecz mimo to nie mam pojęcia dlaczego ta książka okazała się dla mnie tak ciężka w odbiorze.

Pierwsza historia to tematyka nieobca mi jeśli chodzi o literaturę, zresztą nie tylko literaturę. Kobieta chora na raka, podsumowanie życia, etapy godzenia się z chorobą, które kończą się właściwie w trzeciej opowieści. Ta pierwsza część była chyba najbardziej dla mnie znośna.

W drugiej części spotykamy Maćka, homoseksualistę mocno w życiu zagubionego. Opowieść na jego temat jakoś mnie nie porywa. Chłopiec będący więźniem własnych wyborów i niekoniecznie wyborów. Ujęcie tematyki, szarpania się z własną tożsamością i tym, co na jej temat myślą inni wydaje mi się sztuczne i wymuszone.

Myślałam, że trzecia historia wciągnie mnie najbardziej. Spodziewałam się intrygującego studium zabójcy- trochę psychopaty poszukującego zemsty i zbrodniami naprawiając błędy z przeszłości. I może takie...

asicax | 2011-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2011

Przedziwna książka, niestety nie zachwyciła mnie tak by sięgnąć po kolejną pozycje autora. Opowieść studenta najbardziej mnie zainteresowała ale nic więcej...

miedzystronami | 2011-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2011

„Nie oczekujcie na Sąd ostateczny
On odbywa się co dzień”
Albert Camus

Tymi słowami rozpoczyna się ta powieść i te słowa właśnie wiele o niej mówią. Bo bohaterom trzech opowiadań – nowel, składających się na całość, przychodzi zmagać się z sytuacjami skrajnymi, granicznymi, z rzeczami ostatecznymi, z okrutnym losem, który nie rozpieszcza a wręcz niszczy i boleśnie doświadcza.

Grażyna jest bohaterką opowiadania „Sprawy niedokończone”. Pani mecenas specjalizująca się w rozwodach jest kobietą surową i oschłą, twardo stąpającą po ziemi i bezwzględną dla swoich przeciwników. Zimna profesjonalistka, która nie zawaha się przed użyciem argumentów przykrych, byle by tylko wygrać bo jak sama twierdzi:
„Liczy się tylko wygrana, a nie ołtarze, na których upamiętnia się pogrzebane racje.”
Straciła kontakt z synem, po tym, jak zapłaciła za aborcję jego dziewczynie a która potem popełniła...

Ewa Geris | 2015-11-05
Natalia Nowicka | 2015-01-20