Świat diabła - geografia sensu życia

Tłumaczenie: Michał B. Jagiełło
Seria: Mała Proza
Wydawnictwo: Czytelnik
Свет дьявола. География смысла жизни
9788307032061
reportaż, Kamczatka, Rosjanie, RPA, kawior
literatura faktu
Paweł

Intrygujący, często kontrowersyjny zapis oglądu miejsc pobytu autora, od Kamczatki po RPA. Wrażenia duchowe, turystyczne, polityczne, nostalgiczne i smakowe.

Andrew Vysotsky | 2012-10-29
Przeczytana: 29 października 2012

Już dawno nie miałem w ręku żadnego wydania świeżej rosyjskiej prozy, więc z ciekawością sięgnąłem po Świat diabła Wiktora Jerofiejewa. Ten tomik krótkich form reklamowany jest jako owoc wędrówek niestrudzonego globtrotera zawierający błyskotliwe analizy polityczne i społeczne oparte na wnikliwych obserwacjach poczynionych podczas licznych wojaży, a wszystko to ma być okraszone humorem często podszytym ironią i sarkazmem.

Lektura nie okazała się wielką katuszą, ale nazwanie jej przyjemnością byłoby znaczącym przekłamaniem. Styl nie najwyższego lotu, w dodatku nierówny, nie wciąga, ale na szczęście teksty są krótkie. Gdyby z podobną „klasą” napisano powieść, niewielu byłoby w stanie dotrwać do jej końca.

Muszę przyznać, że bardzo sobie cenię książki, z których mogę się dowiedzieć, jak żyją ludzie w miejscach, gdzie raczej nigdy sam się nie pojawię; jak myślą, jak czują, czym różnią się od nas, a w czym są podobni, no i oczywiście – co myślą o nas, Polakach. Niestety tutaj również...

eve | 2010-02-19

Autorem Moskwa- Pietuszki jest Wieniedikt, a nie Wiktor Jerofiejew.

Paweł | 2010-01-26

Zbiór opowieści, reportaży i felietonów, z których każdy kolejny jest lepszy. Naprawdę warto przeczytać, co autor "Moskwa-Pietuszki" sądzi o RPA na przykład.

asia | 2014-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2014

Na okładce piszą: "Nowy tom (...) zaprasza nas w prawdziwą podróż dookoła świata". Nie dajmy się zwieść: to raczej podróż dookoła Jerofiejewa! Czasem nudnawa, czasem ekscytująca; bywa śmiesznie i strasznie...Jak to w podróży.
Wyruszyłam niechętnie, po drodze nie raz miałam ochotę rozstać się, ale teraz - u kresu podróży - cieszę się, że nie uległam.

Ikar | 2016-10-26
Przemysław Jurek | 2015-02-09