Nadzór nad prasą w Krakowie (1918-1939)

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

Grażyna Wrona Nadzór nad prasą w Krakowie (1918-1939). Kraków 2017 Książka prezentuje wycinek z dziejów prasy krakowskiej, również polskiej, w wymiarze jednego ośrodka. Powstała na styku kilku dyscyplin naukowych, by wymienić: prawo, historię, bibliologię, ma zatem charakter interdyscyplinarny. Przede wszystkim jednak wpisuje się w nurt badań obejmujących historię prasy i prawo prasowe w...

Grażyna Wrona Nadzór nad prasą w Krakowie (1918-1939). Kraków 2017

Książka prezentuje wycinek z dziejów prasy krakowskiej, również polskiej, w wymiarze jednego ośrodka. Powstała na styku kilku dyscyplin naukowych, by wymienić: prawo, historię, bibliologię, ma zatem charakter interdyscyplinarny. Przede wszystkim jednak wpisuje się w nurt badań obejmujących historię prasy i prawo prasowe w okresie międzywojennym. Autorka w znacznym stopniu rozszerza znany dotychczas obraz relacji między władzą a prasą, jako istotnego segmentu życia publicznego państwa polskiego. Monografię Grażyny Wrony można uznać za prekursorską, przede wszystkim z uwagi na szeroki wachlarz podjętych tematów, dotyczących funkcjonowania prasy, przedstawionych z perspektywy różnych przejawów ingerencji w jej wolność. Owa różnorodność odzwierciedla skalę złożoności analizowanego zjawiska, dotychczas w takim wymiarze nie prezentowanego. Wyznacza zarówno zakres i zasięg kontroli państwa nad prasą, wskazuje instytucje, które w zestawie przyznanych im kompetencji realizowały zadania nadzoru nad prasą, ich strukturę, podejmowane urzędowe środki represji, a także bardzo dokładnie określa ich rozmiar.
Publikacja może zainteresować nie tylko historyków prasy, bibliologów, ale także historyków, prawników i oczywiście miłośników dziejów Krakowa, którym bliskie są nieznane karty z historii miasta.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=35785

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=35785