Durne serce

Wydawnictwo: Rebis
The Idiot Heart, Shoes at War
83-7120-823-5
Honda

W tym tomie autor ujawnia swój talent jako scenarzysta. Książka zawiera dwie krótkie historie. Tytułowe "Durne serce" to opowieść o perypetiach dwóch zakonnic awanturniczego usposobienia, które w obliczu ruiny klasztoru decydują się na szalony krok. Nie są w stanie przewidzieć, jaki ciąg perypetii i niezwykłych przygód wywołają swoją decyzją, zaś "Wojna Shoesa" to z kolei podróż w nieobcy Carrolowi i jego czytelnikom świat magii

Roland | 2015-10-26
Przeczytana: 22 października 2015

Niebywała gratka dla miłośników twórczości Jonathana Carrolla. Autor po raz pierwszy spróbował swych sił jako scenarzysta filmowy. Czytelnicy mogą zaobserwować zmagania autora na tym dość specyficznym polu. Carroll serwuje dwa scenariusze jakże odmienne od siebie. Być może nie są one wyżynami jego twórczości, ale stanowią lekką i co najważniejsze przyjemną lekturę. Uważny czytelnik znajdzie w nich zarówno pozytywne i zabawne historie, ale również niosące w sobie pewne przesłanie. Dodatkowo forma stylistyczna sprawia, że niniejsze scenariusze czyta się bardzo szybko.

Scenariusze rządzą się swoimi prawami. Opisy są skrócone do niezbędnego minimum, a pierwsze skrzypce grają dialogi. To na nich opiera się cała fabuła. W zależności od punktu widzenia mają one swe prawidła. Z jednej strony autor nie musi wysilać się zbytnio nad obszernymi opisami, jak to ma miejsce w typowej powieści. Dzięki czemu może skupić całą uwagę na nakreślenie odpowiednich dialogów. Jednakże z drugiej strony...

Degamisz | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

Dwa świetne opowiadania Carroll'a w formie scenariusza. Oba zupełnie różne w swoim klimacie.
"Durne serce" to historia kilku zakonnic,które postanawiają sprzedać swój klasztor i zwiać z gotówką po czym trafiają do hotelu pełnego transwestytów. Pierwsze moje skojarzenie było chyba oczywiste ==> Pedro Almodovar i jego genialne "Pośród ciemności". Dowcipna, ale też gorzka historia tego, że ludzka natura jest jednak bardzo zmienna i bardzo przewrotna.
"Wojna Shoesa" to z kolei typowy dla Carroll'a klimat - czyli pomieszania fantazji z rzeczywistością. Historia, w której magia miesza się z codziennym życiem. I też swoista przestroga - lepiej uważaj czego pragniesz. Bo jak sam autor stwierdza wkładając w usta jednego z bohaterów słowa - "jeśli bogowie naprawdę cię nienawidzą, to spełnią twoje marzenia".
Co mnie po raz kolejny zaskoczyło to niezwykła plastyczność języka autora a poza tym umiejętność tak sugestywnego budowania fabuły czy opisów, że podczas czytania praktycznie wszystko...

Piotr | 2016-05-31
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2016

Carroll jak zwykle mnie nie zawiódł. Chociaż to zbyt mało, należałoby napisać - Carroll jak zwykle mnie uwiódł i zachwycił. Pierwsza historia to niesamowita opowieść o zakonnicach diametralnie zmieniających swoje życie, z cichego i skromnego w żywiołowe i pełne szaleństwa. W drugiej historii Carroll jakiego znam i uwielbiam, czyli miłość, magia i tajemnica.

elau66wr | 2013-12-02
Przeczytana: 30 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pełna recenzja na moim blogu: http://elau66wr.blox.pl/2013/12/Jonatan-Carrol-8211-8222Durne-serce8221.html

To pierwsza pozycja, gdzie Jonatan Carrol ujawnia swój talent jako scenarzysta.
Po poprzedniej jego książce „Kraina chichów” troszkę miałam obawy, aby zająć się scenariuszem. A nie było się czego bać.
„Durne serce” czytało się lekko, przyjemnie, a nieraz szczerze się uśmiałam.
Opisane są tu dwie historie. Pierwsza z nich - tytułowe „Durne serce”.

Podupadający klasztor Św. Urszuli, a w nim wesołe, zaradne zakonnice. Utrzymują się z uprawy warzyw, ale to zbyt mało. Czują się całkowicie zapomniane przez świat i Kościół.Siostry opiekują się, dokarmiając włóczęgę Herberta Weigela wraz z jego psem, suczką Aalto.
Herbert sprawia wrażenie osoby chorej psychicznie, która wiecznie gdzieś widzi wrogów, zagrożenie. Opowiada, że zwiedził prawie cały świat. Jego wypowiedzi nie są brane zbyt serio pod uwagę.
Ostatnio twierdzi, że spotkał Czterech Jeźdźców Apokalipsy, a okazuje się, że byli...

Na półkach: Przeczytane, Amerykańska

tytułowe opowiadanie bardzo amerykańskie, z "zaskakującymi" zwrotami akcji, kolorowymi bohaterami (o określonym wyglądzie i cechach osobowości: piękny, gruby, zły i brzydki) i dużą kasą efektownie zmieniającą właściciela.
o tym jak to dobrze zerwać się z łańcucha.

drugie opowiadanie bardziej w stylu Carrolla: pełne zagadkowych wydarzeń i szalejących sił nadprzyrodzonych. zaczytywałam się tym w liceum, chyba już wyrosłam.

ps: pisane w formie scenariusza

| 2013-07-18

Książka przepełniona błyskotliwym humorem. Dzieło Carrolla różniące się od pozostałych, ale i równie dobre.

Katarzyna Kunowska | 2014-03-01

Tym razem nie powieść, nie opowiadania, a scenariusze. I jak wszystko to, co wychodzi spod pióra Jonathan Carrolla, te 2 scenariusze też są cudowne. Pierwszy zatytułowany "Durne serce" jest trochę jak delikatniejsza wersja Almodovara. Zakonnice i transwestyci :) plus sporo humoru i dobrej zabawy. Drugi scenariusz pt. "Wojna Shoesa” to okraszona elementami magii historia wielkiego uczucia. Polecam oba.

kukunariss | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Przeczytałam wszystko, co do tej pory wyszło spod pióra Jonathana Carolla.
Wszystko, oprócz tej jednej książki.
I tak sobie teraz myślę, że mogło tak zostać.
Ma dwie części, pierwsza jest zupełnie bez sensu, druga tylko trochę mniej, bardziej w jego stylu, i tylko za to przyznaję w ogóle jakiekolwiek gwiazdki, ale szału nie ma.
Cienizna.

Honda | 2010-01-25

Scenariusze dwóch sztuk(?). Jednak o wiele bardziej do gustu przypadło mi drugie opowiadanie, niż to o zakonnicach uciekających z klasztoru - było w tym trochę humoru, ale nie to cenię w książkach Carrolla.

Małgosia | 2011-05-06

Zdecydowanie poprawia humor