Durne serce

The Idiot Heart, Shoes at War
83-7120-823-5
literatura piękna
Honda

W tym tomie autor ujawnia swój talent jako scenarzysta. Książka zawiera dwie krótkie historie. Tytułowe "Durne serce" to opowieść o perypetiach dwóch zakonnic awanturniczego usposobienia, które w obliczu ruiny klasztoru decydują się na szalony krok. Nie są w stanie przewidzieć, jaki ciąg perypetii i niezwykłych przygód wywołają swoją decyzją, zaś "Wojna Shoesa" to z kolei podróż w nieobcy Carrolowi i jego czytelnikom świat magii

Dobra książka i dobre opowiadania o zakonnicach dwóch,tranwestycie.

AsiaG | 2019-05-03
Przeczytana: 03 maja 2019

Jonathan Carroll jest wyjątkowym pisarzem i każdy jego utwór jest naprawdę dobry. Tutaj, dla odmiany dostajemy dwie opowieści w formie scenariusza filmowego. Zabieg dość ciekawy i wcale nie sprawia, że czytelnik mniej utożsamia się z ich treścią oraz przeżyciami bohaterów.
Jak zwykle u tego autora dostajemy nietuzinkową fabułę, oryginalne postaci, a w drugiej historii dużą dozę pierwiastka magicznego. W sposób zagmatwany, pod warstwą absurdu i ironii odkrywamy wiele prawd życiowych i ludzkich problemów. To historie o trudnych wyborach i losie, który z nas drwi, o miłości, przyjaźni i poświęceniu.A także o tym, że zawsze warto walczyć o to, czego tak naprawdę pragniemy. Uważam, że zawsze miłym przeżyciem jest sięgnięcie po dzieła pana Carrolla, tak więc polecam!

Piotr | 2016-05-31
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 31 maja 2016

Carroll jak zwykle mnie nie zawiódł. Chociaż to zbyt mało, należałoby napisać - Carroll jak zwykle mnie uwiódł i zachwycił. Pierwsza historia to niesamowita opowieść o zakonnicach diametralnie zmieniających swoje życie, z cichego i skromnego w żywiołowe i pełne szaleństwa. W drugiej historii Carroll jakiego znam i uwielbiam, czyli miłość, magia i tajemnica.

Na półkach: Przeczytane, Amerykańska

tytułowe opowiadanie bardzo amerykańskie, z "zaskakującymi" zwrotami akcji, kolorowymi bohaterami (o określonym wyglądzie i cechach osobowości: piękny, gruby, zły i brzydki) i dużą kasą efektownie zmieniającą właściciela.
o tym jak to dobrze zerwać się z łańcucha.

drugie opowiadanie bardziej w stylu Carrolla: pełne zagadkowych wydarzeń i szalejących sił nadprzyrodzonych. zaczytywałam się tym w liceum, chyba już wyrosłam.

ps: pisane w formie scenariusza

Roland | 2015-10-26
Przeczytana: 22 października 2015

Niebywała gratka dla miłośników twórczości Jonathana Carrolla. Autor po raz pierwszy spróbował swych sił jako scenarzysta filmowy. Czytelnicy mogą zaobserwować zmagania autora na tym dość specyficznym polu. Carroll serwuje dwa scenariusze jakże odmienne od siebie. Być może nie są one wyżynami jego twórczości, ale stanowią lekką i co najważniejsze przyjemną lekturę. Uważny czytelnik znajdzie w nich zarówno pozytywne i zabawne historie, ale również niosące w sobie pewne przesłanie. Dodatkowo forma stylistyczna sprawia, że niniejsze scenariusze czyta się bardzo szybko.

Scenariusze rządzą się swoimi prawami. Opisy są skrócone do niezbędnego minimum, a pierwsze skrzypce grają dialogi. To na nich opiera się cała fabuła. W zależności od punktu widzenia mają one swe prawidła. Z jednej strony autor nie musi wysilać się zbytnio nad obszernymi opisami, jak to ma miejsce w typowej powieści. Dzięki czemu może skupić całą uwagę na nakreślenie odpowiednich dialogów. Jednakże z drugiej strony...

Matylda Saresta | 2015-10-02

Magia, jak w krainie Alicji...:-) Kocham Carolla i jego ścieżki wyobraźni:-)

kukunariss | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Przeczytałam wszystko, co do tej pory wyszło spod pióra Jonathana Carolla.
Wszystko, oprócz tej jednej książki.
I tak sobie teraz myślę, że mogło tak zostać.
Ma dwie części, pierwsza jest zupełnie bez sensu, druga tylko trochę mniej, bardziej w jego stylu, i tylko za to przyznaję w ogóle jakiekolwiek gwiazdki, ale szału nie ma.
Cienizna.

Queequeg | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

Dwa świetne opowiadania Carroll'a w formie scenariusza. Oba zupełnie różne w swoim klimacie.
"Durne serce" to historia kilku zakonnic,które postanawiają sprzedać swój klasztor i zwiać z gotówką po czym trafiają do hotelu pełnego transwestytów. Pierwsze moje skojarzenie było chyba oczywiste ==> Pedro Almodovar i jego genialne "Pośród ciemności". Dowcipna, ale też gorzka historia tego, że ludzka natura jest jednak bardzo zmienna i bardzo przewrotna.
"Wojna Shoesa" to z kolei typowy dla Carroll'a klimat - czyli pomieszania fantazji z rzeczywistością. Historia, w której magia miesza się z codziennym życiem. I też swoista przestroga - lepiej uważaj czego pragniesz. Bo jak sam autor stwierdza wkładając w usta jednego z bohaterów słowa - "jeśli bogowie naprawdę cię nienawidzą, to spełnią twoje marzenia".
Co mnie po raz kolejny zaskoczyło to niezwykła plastyczność języka autora a poza tym umiejętność tak sugestywnego budowania fabuły czy opisów, że podczas czytania praktycznie wszystko...

Ola | 2014-07-22

Historia o zakonnicach nie wciągnęła mnie, za to "Wojna Schoesa" wręcz przeciwnie. Ogólnie mówiąc przyzwoita pozycja.

Helena | 2014-03-11
Przeczytana: 2009 rok