Kraszewski, Macocha, obyczaje, przygoda
historyczna
gorofil

Historyczno-przygodowa powieść z akcją umieszczoną w czasach panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/macocha/

Kachusek | 2014-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Niesamowita książka, pochłonęła mnie bez reszty.. staropolski język, tak charakterystyczny dla Kraszewskiego, uwodzi i maluje obrazy w wyobraźni. Dla mnie to kunszt. Bezapelacyjnie. Sięgam po inne książki tego wspaniałego autora.

eduko7 | 2014-07-15
Przeczytana: 06 marca 1983

Kolejna powieść, do której wracałam i może jeszcze wrócę... Dlaczego? Ze względu na jej baśniowy charakter - tajemnicę starego zamczyska, miłość ojca i córki, intrygi macochy i przygody związane z "przymusową ucieczką z domu"?! To z jednej strony, z drugiej zaś - ze względu na mistrzowski opis czasów stanisławowskich, postaci historycznych ora. Po trosze również ze względu na chęć lepszego poznania, "poczucia klimatu" tamtego okresu.
Do tego piękny język charakterystyczny dla tego powieściopisarza.
Czegóż życzyć sobie więcej?

renavera | 2014-12-19

Z książką zetknęłam się przypadkiem, bo kiedyś kupiła ją moja Mama. Było to moje pierwsze zetknięcie się z pisarstwem Kraszewskiego.
Z jednej strony charakterystyka bohaterów jest dosyć schematyczna, złotowłosa Laura jest uosobieniem dobra i szlachetności, kruczowłosa pani Sabina przeciwnie, jest wyrachowana, w życiu kieruje się własnymi zachciankami i na koniec oczywiście zostaje przykładnie ukarana. Wszystkie zalety Autor zdaje się widzieć w szlachcicach zachowujących w życiu staropolskie tradycje, osoby podążające za nowymi prądami (Oświecenia francuskiego z wolna przenikającego do Polski) wydają się być siedliskiem wszelkich wad.

Jest to zatem z jednej strony powieść z morałem, z drugiej zaś jest to powieść przygodowa a nawet awanturnicza (choć te słowa są dość bliskoznaczne), bo Laura, nie będąc zdolną do zgody z tytułową macochą, ucieka z domu, i to w męskim przebraniu, zostaje aktorką w Warszawie (u Bogusławskiego, ale to i tak nie zmniejsza skandalu), jednak mimo młodego...

hhohho | 2014-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Zupełnie nie spodziewałem się, że zostanę tak wciągnięty w opowieść zawartą w tej książce. Tym bardziej zaskoczony jestem, że nie jest ona zbyt popularna.
Całym sercem byłem z domownikami Borowiec w każdej chwili trudności. Nienawidziłem macochy razem z Laurą, byłem wściekły na Dobka za wszystkie jego słabości do niej. Powieść umilała mi szarą codzienność i z trudem przyszło mi się z nią rozstać. Trzeba będzie kiedyś do niej wrócić, ale najlepiej po latach!

jawora | 2012-05-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Klasyka

Jest tu ucieczka z domu,pogoń, przebranie sugerujące inną płeć ,wreszcie kariera aktorska u samego Bogusławskiego. Nie może zabraknąć nieszczęśliwej,pełnej wyrzeczeń ,a jednak wiernej miłości-która na końcu utworu /nieco sztampowo/triumfuje,ale kto nie lubi happy endu?
Przy tym treść utworu osadzona jest w czasach stanisławowskich,ich klimat jest tak dobrze oddany że niemal widzimy księdza Bohomolca pochylonego nad scenariuszem sztuki,czy Bogusławskiego organizującego pierwszy teatr i przedstawienia dla króla,na wyspie, w łazienkach....

jolajka | 2011-08-20

za każdym razem czytam z takim samym zaciekawieniem, jest tu i tajemnica rodzinna intryga, ucieczki, pościgi , wielka miłość...czegóż można chcieć więcej?1

Frederik | 2015-01-06
Przeczytana: listopad 2014

Kraszewski jak kraszewski. Po prostu dobrze się czyta, choć schemat książki podobny. Trójkąt, niespełniona milość.
Za to język przepiękny.

santana | 2013-04-02

Super powieść. Czytałam ją z dziesięć razy jako nastolatka.

Lucyjuicy | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2015