La vida iba en serio

Okładka książki La vida iba en serio Jorge Javier Vázquez
Okładka książki La vida iba en serio
Jorge Javier Vázquez Wydawnictwo: Editorial Planeta biografia, autobiografia, pamiętnik
Editorial Planeta
2012-05-01
2012-05-01
hiszpański
9788408121909

Jorge Javier Vázquez to znana osobowość telewizyjna w Hiszpanii, którą widzowie polubili m.in. za programy takie jak "Supervivientes" czy "Got Talent España".

Myślę, że to raczej książka wspomnieniowa niż autobiografia. Nie mamy bowiem do czynienia z chronologicznym opisem wydarzeń z dzieciństwa a potem zdobywania kolejnych szczebli kariery autora. Tutaj znajdują się raczej chaotyczne retrospekcje rozterek wieku nastoletniego (dotyczących wiary i seksualności),pierwszych miłości i początków pracy w prasie madryckiej. Opisy te są nieskrępowane i bardzo intymne. Czytelnik może poczuć, że wszedł w głowę Jorge, który szczerze rozprawia się z błędami młodości i prezentuje niejako swoją spowiedź.
Mam wrażenie, że to dopiero pierwszy tom opowieści, ponieważ historia skończyła się jeszcze przed rozpoczęciem kariery telewizyjnej. Szkoda, bo takich fragmentów oczekiwałam najmocniej.

Książkę czytało się szybko, autor operował w niej prostym językiem, a czasami wręcz prostackimi zwrotami, określeniami. Ciekawym zabiegiem literackim było cykliczne oddawanie głosu innym bohaterom z życia Vazqueza. Nie były to jednak cytaty, lecz stylizowane przez prezentera fragmenty narracji jego przyjaciół czy rodziców. Nie były one oznaczane ani cudzysłowiem, ani kursywą, tak więc początkowe zastosowanie może nieco gubić czytającego.

"La vida iba en serio" to nieco dziwna pozycja. Bardziej wrażliwe i nietolerancyjne na odmienność osoby może drażnić (nie brakuje tu opisów zbliżeń - w mojej ocenie czasem zbędnych) a miłośników wysublimowanego języka mierzić. Z pewnością jednak fani autora dowiedzą się o nim więcej.

• Przeczytane w języku hiszpańskim
  • 2017

Dodaj cytat z książki La vida iba en serio