Zgłosuj na książki roku 2017

Po co komu biała kredka?

Wydawnictwo: Wydawnictwo TADAM
Po co komu biała kredka?
Sandra

Tysiące pytań i tysiąc odpowiedzi... A gdyby tak zadać jedno i na nim skupić swoją uwagę? Skoro świat pozwala nam pytać, nie bójmy się poddać próbie odpowiedzi. "Po co komu biała kredka" jest jedną z tych prób i oby nie ostatnią

źródło opisu: Wydawnictwo Tadam, 2017

źródło okładki: Wydawnictwo Tadam

Po uroczej serii "apocio?", "adlasiego?", "alejak?", "agzie?" przyszła kolej na pytania z lekka ambitniejsze. Latorośle kończy cztery latka, a więc pojawiają się bardzo proste, ale jakże skomplikowane w swej prostocie "co to znaczy jutro?", "dlaczego brzuch ma pępek w tym miejscu?" i moje ulubione "mamo, co to jest maszyna komperatywna?" =D. Pytanie o białej kredce (i o to, czy chmury to wata;)) także się pojawiło=) Falkowska? Gdzieś wtedy była? =) Bo mając na uwadze to, jak pięknie Autorka tłumaczy zasadność istnienia białej kredki, byłaby także w stanie łopatologicznie wytłumaczyć działanie tej nieszczęsnej maszyny komperatywnej;)

Zuzię, uroczą dziewczynkę z księżniczkowego pokoju, odwiedza Ciocia. Ciocia ma głowę na karku i zamiast konsoli/tony słodyczy/figurki My Little Pony/rolek przynosi Zuzi prezent, którym jest pudełko kredek. Postanawiają razem coś zmalować =) i wówczas pojawia się dylemat... po co komu biała kredka? Przecież jej nie widać... Jest zbędna. Niepotrzebna....

Sandra | 2017-08-22
Przeczytana: lipiec 2017

[...] Niezastąpiona ciocia, pomocnica rodziców i towarzyszka zabaw Zuzi, również postanowiła stanąć przed bojowym zadaniem przekonania ulubienicy co do wartości kredki białej właśnie.
I choć dziewczynka z początku podobnie jak moja córa, podchodziła do tematu sceptycznie, szybko zrozumiała na czym polega wyjątkowość z pozoru niewidzialnej kredki!

Czytając tę bajeczkę nasunęly mi się głębsze refleksje, na które historia ta może wskazywać. Rozmowa cioci z Zuzią może posłużyć nam rodzicom do wytłumaczenia dzieciom choćby faktu, iż nie to co na pierwszy rzut oka jest piękne i kolorowe, jednocześnie jest najbardziej wartościowe. Nasuwa się tutaj również analogia do ludzi.
Czasem człowiek jak ta niepozorna biała kredka pozostaje w cieniu, czekając aż ktoś postanowi odkryć jego piękno…
Córcia natychmiast zrozumiała o co mi chodzi np. dziewczynka, która pierszy dzień jest w przedszkolu, boi się i choć bardzo pragnie zawrzeć nowe przyjaźnie paraliżuje ją nieśmiałość, często jest...

Po co komu biała kredka to jedna z najpiękniejszych dziecięcych książeczek, jaka ostatnio trafiła w moje ręce. Jest piękna, kolorowa, wspaniale wydana i to, co dla mnie jako matki najważniejsze - mądra! Polecam ją gorąco! Naprawdę gorąco. W mojej ocenie ma 10/10 gwiazdek. Brawo!

Cała recenzja: http://www.kraina-ksiazka-zwana.pl/2017/07/po-co-komu-biaa-kredka-magorzata.html

DamianooCzyta | 2017-07-26

Myślę, że książka spodoba się tak samo dzieciom, jak i dorosłym. Rodzinne ciepło, wspólne spędzanie czasu, to coś, co w dzisiejszym zapędzonym świecie może być dla nas najlepsze. Całość dopełniają przepiękne ilustracje autorstwa Ani Jamróz.

Cała recenzja: http://damianooczyta.blogspot.com/2017/07/po-co-komu-biaa-kredka-magorzata.html

Netula_CK | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Jedną z najpiękniejszych cech u dzieci jest ich naturalna, wrodzona ciekawość świata. I choć czasem te wszystkie „po co”, „jak”, „gdzie”, „kiedy” powtarzane po raz enty mogą denerwować, to jednak powinniśmy ten czas wykorzystać. Ten stan nie będzie trwał wiecznie i jeszcze nieraz chętnie do niego powrócimy. Zaspakajajmy więc tę dziecinną potrzebę poznawania otaczającego świata. Nawet, jeśli niektóre pytania wydają nam się nieistotne. To tylko pozory. Wróćmy także pamięcią do własnego dzieciństwa. Czy jest ktoś, kto nigdy nie zastanawiał się, po co komu biała kredka?

No właśnie, niby zbędna, zawsze najdłuższa w piórniku, bo nieużywana, zapomniana. Czy słusznie? Do Zuzi, bohaterki książki Małgorzaty Falkowskiej, przyjeżdża ukochana ciocia, z którą dziewczynka uwielbia się bawić. Tym razem chciałaby razem z nią porysować, zwłaszcza że dostała od niej prezent – komplet pięknych, kolorowych kredek. Kiedy ciocia widzi, że Zuzia odkłada białą kredkę do innych białych kredek, wyraźnie...

Czytamwpociagu | 2017-07-06

Drodzy Państwo! Niespodziewajka!
Mało kto wiedział, co Gosia Falkowska znowu planuje. Całkiem niedawno w sieci pojawiła się informacja o jej nowej książce! Ale nie są to tym razem przygody kilku przyjaciółek, nie jest to też komedia, kryminał czy thiller. To coś zupełnie innego... Ciekawi? :)

Zapewne każdy z Was spotkał się z pytaniami od dzieci, które i dorosłym spędzają sen z powiek. Wielokrotnie sami nie wiemy jak odpowiadać, bo jak w przystępny sposób wytłumaczyć dziecku "Dlaczego ludzie nie spadają?" albo "Skąd się bierze śnieg?" :) Z pomocą w takich kwestiach przychodzi Małgorzata Falkowska, która w swoim najnowszym dziele prowadzi dialog ze swoją bratanicą Zuzią, która jest bardzo dociekliwą małą dziewczynką, a przy tym niezwykle inteligentną!

W każdym z Nas jest dziecko, któż nie płakał na "Królu lwie"? Zaręczam, że niejeden z Was będzie pożyczał od swojego dziecka tę książkę! Z jej kartek płynie wiele mądrości życiowych, których powinni się trzymać nawet dorośli, a...

tearsens | 2017-11-11
kinga5350 | 2018-02-18