Byłem dzieckiem żołnierzem

J'etais enfant soldat
978-83-7495-310-8
literatura faktu
yuurita

Na ogół, kiedy dziecko wymachuje karabinem, robi to dla zabawy, a broń jest z plastiku. Jeśli chodzi o karabin Luciena Badjoko, to jest to broń rzeczywista i naprawdę zabija. Ten młody Zairczyk został jako dwunastoletni chłopiec wraz z dziesiątkami tysięcy takich jak on zaciągnięty w szeregi milicji Laurenta Desire Kabili, która w 1996 roku próbowała obalić dyktaturę Mobutu. Miał się bić, a może i polec w tej walce. Wokół niego padali bliscy koledzy, zabici od kul lub wybuchu min. Zdemobilizowany pięć lat później mógł wreszcie opowiedzieć o piekle, jakie przeszedł, i dać świadectwo nieznanej tragedii, która kosztowała życie ponad trzydziestu tysięcy dzieci, wykorzystanych cynicznie jako mięso armatnie.

Monika | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

Nie wszystkie kilkunastoletnie dzieci na tym świecie mogą chodzić do szkoły, bawić się i wtulać w swoje mamusie na dobranoc.

Lucien mając lat 12 myślał sam o sobie: "Byłem zabójcą. Potworem..."

Książka mądra, przerażająca, potrzebna.

Wzruszyły mnie wyrazy uznania dla Jana Pawła II zawarte w podziękowaniach na ostatniej stronie.

_Alessandra | 2012-01-20
Przeczytana: 04 lutego 2012

Uwielbiam literaturę faktu i gdy tylko zobaczyłam tytuł "Byłem dzieckiem żołnierzem", wiedziałam, że muszę ją koniecznie przeczytać - dzieci z karabinami - bez czytania już ukazuje nam się drastyczny obraz..

Pierwsza rzecz, jaka mnie zdziwiła, to informacje o tym jakoby Lucien Badjoko był zaciągnięty w szeregi milicji Laurenta Desire Kabili - z książki dowiadujemy się, że on sam zgłosił się do służby, nikt go do tego nie zmuszał.. Fakt, faktem nikt nie powinien zgadzać się na przyjmowanie dzieci do służby wojskowej, ale robili to z premedytacją, aby chronić swoje życie - zasłaniali się już 10-letnimi dziećmi, którzy służyli im jako tarcza ochronna! Który z małych chłopców na całym świecie nie marzył nigdy o mundurach, odznakach, broni i zasługach? Dzieci lubią bawić się w wojnę, udawać żołnierzy, czują się wtedy tacy silni, dorośli i mężni..Tamci też marzyli, ale ta wojna nie była zabawą..Oni chcieli tylko spełnić swoje dziecięce marzenia i w dodatku pomóc chronić swój kraj,a w...

Brudnopis Parzych | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Byłem dzieckiem żołnierzem to prosta, ale dająca do myślenia opowieść o tym, kim mogliśmy być, gdybyśmy urodzili się w nieco innym miejscu i czasie.*

* recenzja na http://magazyn-opinii.blogspot.com/2015/04/byem-dzieckiem-zonierzem-lucien-badjoko.html

Rewolwerowiec | 2011-09-08
Przeczytana: 08 września 2011

Przejmująca,brutalna,prawdziwa.Tak,niestety prawdziwa.Choć osobiście nigdy nie będę w stanie w pełni pojąć tego,o czym opowiada Lucien.Długo zostanie w pamięci.Przeraża o wiele bardziej niż najstraszniejsza fikcyjna groza.Niesamowite jest też to,jak silnym człowiekiem okazał się być autor który po przeżyciu niewyobrażalnych koszmarów zaczął żyć normalnie.

cronos73 | 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Książka wiernie odtwarza klimat kraju i opisuje jego trudną historię oczami dziecka-żołnierza. Prowadziła mnie poprzez miejsca które osobiście widziałem.

Hanna | 2011-08-17
Przeczytana: 15 maja 2010

Szokujące opisy dla ludzi o mocnych nerwach. Trudno uwierzyć, ze mamy XXI wiek.

Roksana | 2013-08-23
Przeczytana: październik 2011

Trudna, przerażająca historia nastolatka, jednak bardzo ciekawa.

vaaleanroosa | 2016-08-02
pasjonatka | 2016-08-02