Czar kąkoli

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poezja polska
poezja
Bacha85

Najnowszy tomik bacznego obserwatora Janusza Sipkowskiego. Jest i zabawnie, i mądrze.

Synekura
Niejeden żyje z tego,
Że jest czyimś kolegą.

źródło opisu: https://wfw.com.pl/ksiazki/czar-kakoli/

źródło okładki: https://wfw.com.pl/ksiazki/czar-kakoli/

Bacha85 | 2017-08-01
Przeczytana: czerwiec 2017

W czasach internetowych memów i portali społecznościowych umożliwiających publikację własnych przemyśleń bardzo szerokiemu gronu odbiorców, wydawanie aforyzmów czy fraszek wydają się być anachronizmem. Tym bardziej zdumiał mnie fakt wydania tomiku, zawierający tylko takie krótkie formy, nieznanego mi wcześniej autora – Janusza Sipkowskiego. Jestem wielką miłośniczką Jana Sztaudyngera i lubię fraszki, więc do „Czaru kąkoli” podeszłam ze sporym zaufaniem, ale i dość dużymi oczekiwaniami.

Zgodnie z definicją fraszka jest krótkim utworem lirycznym, o różnorodnej tematyce, często humorystycznym i z wyraźną puentą. W praktyce oznacza to, że fraszka powinna być trafnym komentarzem otaczającej nas rzeczywistości, ujętym w niewielkiej ilości słów. Dają też ogromne pole do popisu i zabawy wieloznacznością wyrazów, nadając utworom przewrotnego i nieco frywolnego charakteru. Często są świetną okazją by przez gorzki śmiech zobrazować szarą codzienność. Krótka forma sprawia, że nawet w...

Książkolub | 2017-09-29
Na półkach