Rodowód Słowian

Bellona
2017-09-14
2017-09-14
turbosłowiaństwo teorie spiskowe pseudonauka

Jedna gwiazdka, bo niżej się nie da. Można czytać chyba tylko dla pośmiania się. Słowniki gryzą chyba autora po paluchach, bo wymyśla własne "etymologie" różnych wyrazów, dowodząc, jakżeby inaczej, że pochodzą od polskiego. Na przykład Baskowie, od "waść"... W taki sposób można "udowodnić" wszystko.
Poza tym niezdolność do jakiejkolwiek krytycznej oceny informacji. Więcej o zawartości tegoż dzieła tutaj:

Poza tym niezdolność do jakiejkolwiek krytycznej oceny informacji. Więcej o...

Wynaturzenia osoby, która nie ma w temacie żadnej wiedzy, mieszanie pojęć i powoływanie się w źródłach na Wikipedię i losowe blogi w internecie. Dno pokryte mułem.

Krótko. Lektura obowiązkowa. A te wszystkie jedynki tutaj to masowy hejt dzieciaków podpuszczanych przez turbogermańskie blogi. Autorowi to w niczym nie zaszkodzi, a moim zdaniem tylko utwierdza mnie w przekonaniu, ze robi dobrą robotę. Czekam na kolejne książki i artykuły tego autora.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Gdyby była to fantastyka to by miało sens, ale popularnonaukowa? To koło żadnej dziedziny nauki nie stało

Pseudonaukowy bełkot, który można traktować jako paradokument fantasy.

Pseudonaukowy bełkot, który można traktować jako paradokument fantasy.

Po przeczytaniu wstępu liczyłam na to, że dalsza część książki będzie faktycznie dotyczyć rodowodu Słowian, a nie jednej wielkiej teorii spiskowej. Nie dotrwałam do końca, ale jestem pewna, że osoba przypisująca praktycznie wszystkiemu na świecie słowiański rodowód, nie przekonałaby mnie do tych bzdur. Mam wrażenie, że autor ma również jakiś kompleks, bo ciągle umniejsza dokonaniom innych kultur, religii i naukowców.

Dawno tak się nie ubawiłam... oj, dawno! jak przy czytaniu - a właściwie przeglądaniu tej arcyciekawej pozycji! To był strzał w ciemno w bibliotece - jako że przed wielu laty interesowałam się pochodzeniem, wierzeniami i obyczajami dawnych Słowian, zaintrygował mnie tytuł... cóż, pomyślałam, że może dowiem się czegoś nowego. I zaiste, dowiedziałam się! :)
O autorze wcześniej nie słyszałam, nie wiedziałam kto zacz i gdy przeglądałam książkę... po prostu nie dowierzałam :) Najpierw było zaskoczenie i przecieranie oczu ze zdziwienia... później ogarnął mnie śmiech... a na koniec przyszła refleksja, że takiego steku bzdur dawno już nie widziałam :)
Co się ubawiłam, to moje! Dopiero później zajrzałam na LC, poczytałam opinie... i zauważyłam, że "Rodowód Słowian" otagowany jest tutaj jako "teorie spiskowe" i "pseudonauka" ;) Całkowicie zasłużenie! Autor miał piękną koncepcję i urocze wyobrażenia, niestety całkowicie mijające się z prawdą historyczną.
Jak przeczytałam, że "Zurych" brzmi jak "córka" (nasi tam byli!),a lotnisko paryskie "Orly" dla każdego Słowianina kojarzy się z "latającymi orłami"... to też już miałam pełen odlot - jak te latające orły! - a nie wiedziałam jeszcze co będzie dalej! Nazwa Ateny również wywodzi się z języka Słowian, że nie wspomnę o Oslo i Sztokholmie :) I o Himalajach! I prawdopodobnie najlepsze: "(...) część z nich zamieszkała na lądzie w zakolu Tamizy, nazywając tę osadę po prostu lądem (...) Tak powstała obecna nazwa London (...) Choć przecież tak naprawdę powinno się to miasto nazywać Lądek." No i faktycznie! Była o tym przecież mowa w "Misiu" - klasyce polskiego kina! :D Nie ma takiego miasta: Londyn! :D
"Nazwiska Szkotów mają w sobie element prasłowianski." Żebym 300 lat żyła, nie wpadłabym na to :) A "Portugalia zwana była dawniej Sueve (...) Jest to nic innego tylko określenie Sławów (...),którzy dotarli na półwysep Iberyjski (...) by tam założyć kolonię (...)" :D
Itd, itp, i wszystko w ten deseń. Mocne trzy gwiazdki! Naprawdę dawno się tak nie uśmiałam i za to autorowi dziękuję... właściwie jestem rozbawiona już drugi dzień :) Jak tylko o tym pomyślę.
Polecam jeśli ktoś chce sobie znacząco poprawić humor. Zwłaszcza Słowianom pragnącym dowartościowania! Uśmiech z twarzy nie schodzi :)

O autorze...

Niewiarygodne wręcz nasycenie bredni, nadinterpretacji, ignoranctwa i celowych przekrętów.

Przede wszystkim radosna etymologia, autor ignoruje CAŁY dorobek filologów i sam wymyśla etymologie państw, rzek i narodów, pomimo bardzo ograniczonej znajomości języków obcych. Wszystkie jego "interpretacje" mają na celu udowodnienie, że nazwa pochodzi z jęz. słowiańskich, albo raczej z polskiego. Stąd dowiadujemy się, że Norwegowie to "noregi" bo to wikingowie, a oni przecież "nosili rogi" na hełmach. To samo "Waregowie", zdaniem autora nosili rogate hełmy. Autor jest przekonany, że wikingowie mieli rogate hełmy XD. "Hiszpania" - "Spania" - "ziemia panów", "Pannonia" - jak wcześniej, od słowiańskich panów, "Grecy" to potomkowie Draków/Graków, a stąd, Krakus/Grakchus, który zabił smoka wawelskiego. "Achajowie" to przecież "Lachajowie", czyli jacyś Lechici. "Spartanie" to prasłowianie, którzy zamieszkiwali Lakonię, którą autor zwie... "Lachonią" tj. krainą Lachów. "Liechtenstein" to "lechicki kamień". Itd, itp.

Aby udowadniać "aryjskie" pochodzenie homeryckich Achajów autor celowo przekręca Argi(w)owie na Argiowie twierdząc, że Homer używał tego drugiego terminu, pomimo że nie ma on sensu i nie występuje w żadnym tłumaczeniu.

Genetyka? Autor myli badania mtDNA z Y-DNA a na koniec wychodzi z założenia, że genetyka potwierdza występowanie kultur, pomimo że w biologii nie ma czegoś takiego jak "gen kultury".

Słyszałem, że to jest złe, ale nie sądziłem, że aż tak. Na szczęście wypożyczyłem z biblioteki. 0/10

Tomasz Kosiński, politolog, o którym nikt wcześniej nie słyszał, widząc sukces komercyjny turboleckich bredni, dołączył w 2017 roku do tego śmiesznego bagienka, publikując swoją pierwszą o tej tematyce książkę. Jest nią niniejszy „Rodowód Słowian”. Główną atrakcją tej książki jest opisanie dziejów kosmitów na naszej kochanej planecie. Bibliografia tejże publikacji prowadzi nas oczywiście do dzieł Janusza Bieszka i innych turbolechitów. Fascynujące.

Tutaj szczegółowo rozprawiono się z tą książką: http://sigillumauthenticum.blogspot.com/2017/10/awantury-o-pochodzenie-sowian-ciag.html

Ta książka to jedna wielka bzdura. Na każdej stronie można znaleźć takie głupoty, że kopara opada, jak ktoś mógł wymyślić tak absurdalne tezy. Autor postawil sobie za cel żeby pojechać trochę po Niemcach, polskich naukowcach, katolikach i przedstawić swoje fantazmagorie na temat historii świata i Słowian. Często ma się wrazenie, że po prostu trolluje czytelnika, bo ciężko uwierzyć, że ktoś może celowo robić kogoś w konia tak absurdalnymi teoriami. Powołuje się na pseudonaukowców i rosyjską sektę inglistów, pisze, że ludzi stworzyli kosmici (Adam i Ewa mieli powstać w laboratorium obcych),a każdy starożytny lud europejski (i nie tylko),który przykuł uwagę antycznych historyków pochodził od Słowian (lub przynajmniej jego nazwa jest słowiańska). Starożytne i współczesne nazwy niesłowiańskich plemion, krajów, narodów a nawet nazwy geograficzne mają według niego słowiańskie pochodzenie, i tak np. Szwedzi to "swoi Ariowie", Erywań to "Jurny Wania", Belgia to "Biała Galia", Swebowie to "Słewowie", Etruskowie to "Chytruskowie", Skandynawia to "skąd je nawia", a Goci to od "godać". I tak przez całą książkę. Jedyne co udowadnia, to to że nie ogarnia żadnej dziedziny nauki, na którą się powołuje i którą próbuje się posługiwać. Ciężko traktować tę pozycję poważnie, skoro sam autor nie traktuje poważnie czytelnika. Do tego sam pisze sobie pozytywne opinie na tym portalu. Zdecydowanie nie polecam.

• Słowianie