Rodowód Słowian

Wydawnictwo: Bellona
Słowianie, Polacy, historia
historia
Małgorzata

Pochodzenie Słowian, w tym Polaków, budzi gorące spory. Historycy uniwersyteccy przyjmują, że ludy słowiańskie pojawiły się w Europie Środkowej dopiero w VI wieku po Chrystusie w wyniku migracji z azjatyckich stepów. Tomasz Kosiński, autor książki "Rodowód Słowian", uważa, że stało się to kilka tysiącleci wcześniej, wraz z pierwszą falą osadnictwa indoeuropejskiego. Na powierdzenie przytacza wyniki najnowszych badań DNA, które podważają przekłamaną z powodów politycznych wiedzę historyczną o dziedzictwie i pochodzeniu narodów europejskich. To Ario-Słowianie (Prasłowianie) najprawdopodobniej byli protoplastami euroazjatyckich cywilizacji, a język polski uchodzi za najbardziej zbliżony do prajęzyka całej grupy praindoeuropejskiej.

Książka ma charakter popularnonaukowy. Otwiera ją przegląd teorii o pochodzeniu Słowian: od naukowych po fantastyczne, np. kosmiczne. Potem autor, korzystajac z odkryć archeologów i prac językoznawców, snuje opowieść dawnych dziejach Europy Środkowej: od prehistorii do wczesnego średniowiecza. Obszerny rozdział poświęca wspomnianym badaniom genetycznym i wnioskom z nich wypływającym: Słowianie, a wśród nich protoplaści Polaków, żyją na Nizinie Środkowoeuropejskiej znacznie dłużej, niż mogło się wydawać.

źródło opisu: https://www.poczytaj.pl/ksiazka/rodowod-slowian-tomasz-kosinski,386590

źródło okładki: https://staticl.poczytaj.pl/386000/rodowod-slowian...»

Fantasy-Bestiarium | 2018-02-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Rodowód Słowian” jest ciekawą książką autorstwa Tomasza Kosińskiego, opisującą pochodzenie Słowian. Autor opisuje między innymi losy Prasłowian oraz tak zwanego Imperium Lechitów, czyli starożytnej Polski. Jest to jedna z nielicznych publikacji, która traktuje o Ario-Słowianach (Prasłowianach), a także o Scytii Europejskiej. Ostatnie odkrycia archeologiczne potwierdzają istnienie wielu grobowców, grodów oraz osad zamieszkiwanych przez Ariów, Prasłowian, którzy byli naszymi przodkami. Historia z terenów obecnej Polski kryje w sobie jeszcze bardzo wiele tajemnic.

Nasza historia posiada bardzo wiele luk, a liczne, nowe znaleziska z biegiem czasu zdają się coraz bardziej wypełniać braki w naszej wspólnej historii. Tomasz Kosiński jest jednym z nielicznych polskich autorów starających się omówić zaskakujące odkrycia archeologiczne, które przez współczesną naukę są odrzucane. Autor, chociażby omawia Pochodzenie Słowian, w tym Polaków, snuje opowieść o dawnych dziejach Europy Środkowej,...

Małgorzata | 2017-10-01
Przeczytana: 17 września 2017

Po prostu czytałam i płakałam nad kolejną książką, która – miałam nadzieję – przełamie dogmatyczne podejście do zagadnienia pochodzenia Słowian mówiące o ich rodowodzie z naddnieprzańskich bagien i wkroczeniu do Europy Środkowowschodniej dopiero ok. V wieku n.e. Książka zaczęła się pięknie „Wstępem” zapowiadającym interesującą zawartość. A potem zaczął się Rozdział I i łzy stanęły mi w oczach, kiedy z każdą kartką przekonywałam się jak można z interesującego, ba, pasjonującego zagadnienia zrobić lekturę dla … no właśnie, dla kogo? bo nie dla zainteresowanego historią Słowian. Nie rozumiem, dlaczego autorzy przedstawiający nowe stanowisko na temat pochodzenia naszej grupy etnicznej, a czytałam już kilka książek o tej tematyce, ZAWSZE piszą o cywilizacjach pozaziemskich sięgających kilku milionów lat w przeszłość itd. itp. I nie chodzi mi bynajmniej o sam fakt, czy tak wyglądała historia ludzkości. Po prostu liczyłam na książkę, która przedstawi mi zagadnienie pochodzenia moich...

Azazerro | 2017-10-19
Przeczytana: październik 2017

Kupiłem tę książkę, bo bardzo zaciekawiła mnie tematyka. Mój błąd polegał na tym, że nie sprawdziłem, kim jest autor. Nie jest historykiem, a "pasjonatem historii i badaczem dziejów Słowian". Oczywiście nie dyskwalifikuje go to jako autora książek, natomiast doskonale tłumaczy, dlaczego książka wygląda jak wygląda. Autor przechodzi od teorii pochodzenia ludzi od kosmitów (to nie jest przenośnia ani żart!) do zagadnień związanych z ewolucją, a potem do Słowian. Trudno powiedzieć, które założenia pochodzą wprost od autora, a które z wiarygodnych źródeł (w książce niestety nie ma odnośników). Książkę czyta się ciężko, więc amatorzy historii (jak ja) po nią nie sięgną. Natomiast do poważnej literatury tej książce bardzo daleko, więc historycy raczej też będą ją omijać szerokim łukiem. Dziwię się, że Bellona to wydała.

Sigillum_Authenticum | 2017-10-25

Książka zawiera rażące błędy odnoszące się do meritum pochodzenia sprawy. Jest pisana pod konkretną tezę. Zwykły ideologiczny produkt historycznopodobny. Więcej w recenzji: http://sigillumauthenticum.blogspot.com/2017/10/awantury-o-pochodzenie-sowian-ciag.html

PabloS Szewczyk | 2018-02-01

Prawdziwa perełka ze stajni Bellony. W zasadzie wystarczy przeczytać pierwszy rozdział pt. Prapoczątki cywilizacji ario-słowiańskiej, by zorientować się z czym mamy do czynienia. Opisuje on genezę gatunku homo sapiens podpartą dowodami z legend i mitów, jak to dziesiatki gatunków przeróżnych kosmitów dobrych i złych zamieszkiwały sobie na Ziemi przez miliony, setki tysięcy lat walcząc ze sobą, żyjąc w komitywie, tworząc na raty człowieka, kopulując ze sobą i wydając liczne płodne mieszańce. I tak w koło Macieju a w tle normalnie pojawiały się i znikały całe kontynenty a wraz z nimi całe cywilizacje. Kosmici i ich krzyżówki kopulowali również z ludźmi lub praludźmi. Zwłaszcza jaszczuroludy Reptilianie byli wybitnie wyuzdani i nie przepuścili żadnej kobiecie. Nie wiem czy warto czytać dalej. Chyba doszło do pomyłki i to dzieło z półki Fantasy, bo Fiction na pewno ale do Science to bardzo daleko. Bellona robi tutaj krecią robotę i w bardzo ciekawym temacie, wypuszcza takie coś. Jak...

Waww | 2018-02-08

Ta książka to zbiór przekłamań na podstawie interpretacji wybranych źródeł pod swoją śmiałą tezę. Autor, zwolennik turbosłowianizmu nie rozumie czym jest rzetelna praca naukowa i jak należy badać tego typu zjawiska. Autor nie ma pojęcia o historii, archeologii lecz nie przeszkadza mu to w pisaniu własnej, alternatywnej historii świata. To dramat, że tego typu pozycje wydaje tak znana i (do tego momentu) szanowana Bellona. DRAMAT!

Nikomu nie polecam tej książki, to autentycznie zbiór kłamstw na podstawie własnych widzimisie.

halabardnik | 2018-02-05

Początek jest w miarę dobry ale im dalej tym gorzej. Momentami łapałem się za głowę,a później już tylko śmiałem. Wnioskowanie autora i przytaczane dowody są porażającej jakości. Stosując jego metodologię, można udowodnić dosłownie wszystko. Dwie gwiazdki za ładne wydanie.

PawelM | 2017-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2017

Kolejna dawka turbolechickich idiotyzmów od Bellony - producenta wyrobów książkopodobnych.

WujekStanek | 2018-03-26

Bardzo długo zastanawiałem się co napisać o tej książce, aby nie stać się kolejną osobą "kopiącą leżącego", czyli jej autora.
Doszedłem jednak do wniosku, że się nie da.
Tematyka niewątpliwie interesująca, bo z większości historycznych opracowań dotyczących dziejów Słowian dowiadujemy się jedynie, że nagle pojawili się w Europie w okolicy VI wieku n..e., niczym diabeł z pudełka.
A co było wcześniej?
Niestety ta książka nie udzieli odpowiedzi na to pytanie.
Już pierwszy rozdział robi piorunujące wrażenie, szczególnie opis walk kosmitów o władzę na Ziemi ( z wyszczególnieniem ras kosmitów, a nawet ich przywódców), a potem jest jeszcze weselej.
Ogólnie książka przypomina teleturniej w skojarzenia słowne, np. " Flandria to kraina gdzie flądry kryją się w mule" i inne tego typu zabawy.
Nie polecam osobom poszukującym wiedzy historycznej, już prędzej komuś kto lubi kalambury.
Na pewno na plus tej publikacji można zaliczyć fakt, że w porównaniu z nią dużo zyskują inne książki poświęcone...

rasilio | 2017-12-31
Na półkach: Przeczytane, Szafa 7a
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Dawno się tak nie uśmiałem. Rewelacja. Część rzeczy nawet wygooglałem choć przyznaję, że np. światów 3G i 4G się nie udało. Fajne streszczenie tych wszystkich zabawnych teorii. Praarianie wędrujący z indochin, żeby na kujawach powstał prajęzyk Słowian. Też uważam, że Toruń jest uroczy