My mieliśmy szczęście

Wydawnictwo: Czarna Owca
We Were The Lucky Ones
Barbara Szelewa
Ag2S

Niezwykła i poruszająca powieść o zawiłych losach rodziny polskich Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Jest wiosna 1939 roku, a trzypokoleniowa rodzina Kurców stara się wieść normalne życie w cieniu nadchodzącego Holokaustu. Dyskusje przy domowym stole związane są z narodzinami dzieci, beztroską codzienności, z dala od złowieszczych nastrojów w ich rodzinnym Radomiu. Jednak widmo zagłady...

Jednak widmo zagłady unoszące się nad Europą stanie się nie do wytrzymania, a rodzina Kurców rozproszy się po całym świecie. Powieść z zapierającą dech w piersiach intensywnością przenosi nas z paryskich jazzowych klubów do barbarzyńskiego więzienia w Krakowie, z północnoafrykańskich portów do najdalszych zakątków syberyjskiego gułagu.

Powieść „Byliśmy szczęściarzami” udowadnia, jak w czasach zagłady i terroru ludzki duch potrafił znaleźć siłę, aby przetrwać, a nawet zatriumfować.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/my_mie...(?)

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/my_mie...»

Gosia | 2018-02-16
Na półkach: ROK 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2018

Autorka Georgia Hunter opisuje prawdziwą historię swojej rodziny w okresie wojennym i zaraz po wyzwoleniu. Losy polskich Żydów - Kurców z Radomia czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem. Lubię książki z tematyką wojenną w tle, pomimo iż czasy te były straszne, Niemcy w bestialski sposób traktowali ludzi zwłaszcza Żydów.
Historia tej rodziny ma pozytywny finał, gdyż cała rodzina przeżyła wojenną zawieruchę i wszyscy się odnaleźli.
Polecam.

paweł | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Historia żydowskiej rodziny Kurców, w czasie okupacji II wojny światowej.
Rodzina wyjątkowa,bo jak w tytule miała szczęście.Przeżyła.Najbliżsi przeżyli okupacje,choć różne były ich losy,często wręcz upiorne.
Czy w tym wypadku można napisać "wszystko dobre co się dobrze kończy"?

eMM | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

Wzruszająca powieść. Autorka opisała dzieje własnej rodziny z czasu II wojny światowej i tuż po niej.Rozrzuceni po całym świecie walczą o przetrwanie a ich wspólną myślą jest,czy jeszcze kiedyś się spotkają i usiądą przy jednym stole.

BagatElka | 2018-02-11
Na półkach: 2018, ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 11 lutego 2018

"My mieliśmy szczęście" to książka,która opowiada o losach rodziny Kurców.
Nie jest to spis wspomnień i dokumentów ani tym bardziej powieść.To dziwny,literacki koszmarek - fabularyzowane wspominki członków rodziny,którym udało się przetrwać.
Autorka spędziła wiele lat na tropieniu śladów swoich przodków,na wyszukiwaniu dokumentów z lat wojny a efekt końcowy tej mrówczej pracy to "My mieliśmy szczęście".
Niestety forma w jakiej zostały napisana książka przynosi rozczarowanie.
Mizernie to wygląda od strony faktograficznej. Kilka dat ujętych w ramki,o których wiemy z podręczników i opracowań historycznych,do tego opis domów,ubrań i tego gdzie robiono zakupy,gdzie chodzono na spacery.A wszystko razem tworzy płytki obraz wojennych przeżyć.
Krótkie rozdziały są poświęcone różnym członkom rodziny.Zawierają najważniejsze fakty jak np pobyt w gułagu. To co istotne jest zawarte zaledwie w kilku słowach.Cała reszta to wydmuszka.Przemyślenia kogoś na temat tego,że zimno,ciężko,że czuje się...

Fantastycznie skrojona powieść o II wojnie światowej, obsadzona w czasach, gdy na świecie szerzyła się brutalność, śmierć, głód.

Poruszająca historia rodziny, która musiała zmierzyć się z brutalnością, jaka panowała wraz z wybuchem II wojny światowej. Porywa czytelnika nie tylko ze względu na tematykę, fabułę, ale również jak szeroko jest pokazana wojna na tle wielu krajów. Polski, Litwy, na zesłaniu, Francji, czy Brazylii.

Polecam!

teresai | 2018-02-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2018

Niezwykła historia o Holokauście.
Nieprawdopodobna.
Jej niezwyczajność polega na tym, że rodzina Kurców z Radomia miała szczęście.
Przetrwali piekło.
Przeżyli.
Zostali ocaleni.
Wojenne losy Nechamy i Sola, Genka, Adiego, Jakuba i Belli, Haliny i Adama, Mili i Felicji głęboko poruszają.
Tak samo jak losy milionów bezimiennych Żydów, którzy żyli w Europie i zanim wybuchła wojna, to po prostu mieli zwyczajne codzienne szczęście.
I ktoś ich z tego szczęścia bezprawnie ograbił.
Zabrał im domy, majątki, poczucie bezpieczeństwa, prawo do godnego życia, a w końcu i prawo do życia byle jakiego - gettowego, obozowego i koszmarnego.
Chora nieludzka ideologia.
Oparta na nienawiści i na manii wielkości.
Georgia Hunter włożyła w swoją powieść mnóstwo pracy, energii i kawałek serca.
Nic dziwnego. Pisze o swojej rodzinie.
Rzetelnie przedstawia wojenne losy jej poszczególnych członków.
Tak bardzo różne od siebie i pod pewnymi względami tak bardzo podobne.
Nie będę ukrywać, że zdarzyło mi się kilka...

Cirya | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

bardzo przejmująca historia rodziny polskich żydów w czasach okupacji hitlerowskiej,
biorąc pod uwagę, że oparta na faktach autentycznych urasta wręcz do rangi nieprawdopodobnej, ale czasami koleje losów dziwnie się toczą, życie zaskakuje...

Kasia | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Ciekawa, smutna i bardzo optymistyczna.
Historia polskich Żydów w czasie drugiej wojny światowej i
od razu widzimy ból, śmierć, cierpienie. Wszystko to jest w tej książce. Opisane jednak tak troszkę z boku bez cierpiętniczych przemyśleń bohaterów. Z bardzo małą ilością łez. Za to mamy dążenie do celu, wiarę, siłę, miłość.
Jest też zdziwienie,że to się dzieje. Że w uznanym za cywilizowany świat dochodzi do takich rzeczy-obozy, getto, mordowanie za przynależność do danego narodu...
Wyjątkowy charakter rodziny, głośna grupa poliglotów. Tak najłatwiej opisać bohaterów.

Marta | 2018-03-17
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2018

Wspaniała opowieść do tego prawdziwa.Wojna to czas o którym czytałam już wiele razy i za każdym razem porusza mnie bardzo mocno. Sytuacja Żydów podczas napaści jest wyjątkowo trudna. Autorka w bardzo obrazowy sposób opisuje ich przeżycia,ciężko oderwać się od tekstu.Z pewnością zapadła mi w pamięć ta historia.Polecam bo naprawdę warto poznać tę część wojennych cierpień i radości jaką niesie zakończenie.

Dominika | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Rodzinna historia która wydarzyła się naprawdę.Ksiazka wzruszająca trzyma w napięciu.