Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

My mieliśmy szczęście

Tłumaczenie: Barbara Szelewa
Seria: Szmaragdowa seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
We Were The Lucky Ones
Barbara Szelewa
Ag2S

Niezwykła i poruszająca powieść o zawiłych losach rodziny polskich Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Jest wiosna 1939 roku, a trzypokoleniowa rodzina Kurców stara się wieść normalne życie w cieniu nadchodzącego Holokaustu. Dyskusje przy domowym stole związane są z narodzinami dzieci, beztroską codzienności, z dala od złowieszczych nastrojów w ich rodzinnym Radomiu. Jednak widmo zagłady...

Jednak widmo zagłady unoszące się nad Europą stanie się nie do wytrzymania, a rodzina Kurców rozproszy się po całym świecie. Powieść z zapierającą dech w piersiach intensywnością przenosi nas z paryskich jazzowych klubów do barbarzyńskiego więzienia w Krakowie, z północnoafrykańskich portów do najdalszych zakątków syberyjskiego gułagu.

Powieść „Byliśmy szczęściarzami” udowadnia, jak w czasach zagłady i terroru ludzki duch potrafił znaleźć siłę, aby przetrwać, a nawet zatriumfować.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/my_mie...(?)

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/my_mie...»

Alicja | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

"Pomyślcie o wszystkim, przez co przeszliśmy (...)Nie da się wymazać tego, co się tutaj stało (...) Za dużo duchów, za dużo wspomnień" (str. 473)

Jest to historia rodziny Autorki, która ocalała z Holocaustu. Ogrom solidnej pracy wykonała Autorka opierając swoją powieść na ustnych przekazach członków rodziny, wspomnień znajomych i przyjaciół, studiując dokumenty, materiały źródłowe z tamtych czasów lub opisujących je.
Spokojne, szczęśliwe życie żydowskich rodzin zostaje zburzone we wrześniu 1939, kiedy do Radomia wkraczają żołnierze Wehrmachtu i zaczyna się ich gehenna.Z 30 tysięcy Żydów zamieszkujących to miasto ocalała garstka.
Ból z jakim trzeba się uporać, gdy się jest zmuszonym opuścić dom, w którym przeżyło się większość życia, nagromadziło się wiele pamiątek i wspomnień.
W 1941 roku ludność żydowska zostaje zamknięta w dwóch gettach, a Wehrmacht zostaje zastąpiony przez oddziały SS, co znacznie pogorszyło sytuację Żydów.
Kto z nich ma dokumenty potwierdzające zdolność do...

Gosia | 2018-02-16
Na półkach: ROK 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2018

Autorka Georgia Hunter opisuje prawdziwą historię swojej rodziny w okresie wojennym i zaraz po wyzwoleniu. Losy polskich Żydów - Kurców z Radomia czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem. Lubię książki z tematyką wojenną w tle, pomimo iż czasy te były straszne, Niemcy w bestialski sposób traktowali ludzi zwłaszcza Żydów.
Historia tej rodziny ma pozytywny finał, gdyż cała rodzina przeżyła wojenną zawieruchę i wszyscy się odnaleźli.
Polecam.

paweł | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Historia żydowskiej rodziny Kurców, w czasie okupacji II wojny światowej.
Rodzina wyjątkowa,bo jak w tytule miała szczęście.Przeżyła.Najbliżsi przeżyli okupacje,choć różne były ich losy,często wręcz upiorne.
Czy w tym wypadku można napisać "wszystko dobre co się dobrze kończy"?

korcia | 2018-09-18
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, Wojna
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

„My mieliśmy szczęście” to lektura pełna emocji, dużo w niej strachu, obawy o bliskich, ale wbrew przeciwnościom losu pojawia się też miłość, rodzą się dzieci. Bohaterowie tej historii mieli ogromną wolę przetrwania, chociaż dobrze wiemy, że to niestety czasami nie wystarcza. Bardzo polubiłam rodzinę Kurców, pochłonęły mnie jej losy.

Gorąco polecam tę historię wszystkim tym, którzy lubią czytać takie rodzinne opowieści, dla których literatura wojenna jest nie tylko przerażająca, ale też fascynująca, którzy chętnie sięgają po prawdziwe historie. „My mieliśmy szczęście” to piękna i wzruszająca historia rodziny Kurców, których bez wątpienia warto poznać.

eMM | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

Wzruszająca powieść. Autorka opisała dzieje własnej rodziny z czasu II wojny światowej i tuż po niej.Rozrzuceni po całym świecie walczą o przetrwanie a ich wspólną myślą jest,czy jeszcze kiedyś się spotkają i usiądą przy jednym stole.

Fantastycznie skrojona powieść o II wojnie światowej, obsadzona w czasach, gdy na świecie szerzyła się brutalność, śmierć, głód.

Poruszająca historia rodziny, która musiała zmierzyć się z brutalnością, jaka panowała wraz z wybuchem II wojny światowej. Porywa czytelnika nie tylko ze względu na tematykę, fabułę, ale również jak szeroko jest pokazana wojna na tle wielu krajów. Polski, Litwy, na zesłaniu, Francji, czy Brazylii.

Polecam!

BagatElka | 2018-02-11
Na półkach: 2018, ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 11 lutego 2018

"My mieliśmy szczęście" to książka,która opowiada o losach rodziny Kurców.
Nie jest to spis wspomnień i dokumentów ani tym bardziej powieść.To dziwny,literacki koszmarek - fabularyzowane wspominki członków rodziny,którym udało się przetrwać.
Autorka spędziła wiele lat na tropieniu śladów swoich przodków,na wyszukiwaniu dokumentów z lat wojny a efekt końcowy tej mrówczej pracy to "My mieliśmy szczęście".
Niestety forma w jakiej zostały napisana książka przynosi rozczarowanie.
Mizernie to wygląda od strony faktograficznej. Kilka dat ujętych w ramki,o których wiemy z podręczników i opracowań historycznych,do tego opis domów,ubrań i tego gdzie robiono zakupy,gdzie chodzono na spacery.A wszystko razem tworzy płytki obraz wojennych przeżyć.
Krótkie rozdziały są poświęcone różnym członkom rodziny.Zawierają najważniejsze fakty jak np pobyt w gułagu. To co istotne jest zawarte zaledwie w kilku słowach.Cała reszta to wydmuszka.Przemyślenia kogoś na temat tego,że zimno,ciężko,że czuje się...

teresai | 2018-02-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2018

Niezwykła historia o Holokauście.
Nieprawdopodobna.
Jej niezwyczajność polega na tym, że rodzina Kurców z Radomia miała szczęście.
Przetrwali piekło.
Przeżyli.
Zostali ocaleni.
Wojenne losy Nechamy i Sola, Genka, Adiego, Jakuba i Belli, Haliny i Adama, Mili i Felicji głęboko poruszają.
Tak samo jak losy milionów bezimiennych Żydów, którzy żyli w Europie i zanim wybuchła wojna, to po prostu mieli zwyczajne codzienne szczęście.
I ktoś ich z tego szczęścia bezprawnie ograbił.
Zabrał im domy, majątki, poczucie bezpieczeństwa, prawo do godnego życia, a w końcu i prawo do życia byle jakiego - gettowego, obozowego i koszmarnego.
Chora nieludzka ideologia.
Oparta na nienawiści i na manii wielkości.
Georgia Hunter włożyła w swoją powieść mnóstwo pracy, energii i kawałek serca.
Nic dziwnego. Pisze o swojej rodzinie.
Rzetelnie przedstawia wojenne losy jej poszczególnych członków.
Tak bardzo różne od siebie i pod pewnymi względami tak bardzo podobne.
Nie będę ukrywać, że zdarzyło mi się kilka...

Cirya | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

bardzo przejmująca historia rodziny polskich żydów w czasach okupacji hitlerowskiej,
biorąc pod uwagę, że oparta na faktach autentycznych urasta wręcz do rangi nieprawdopodobnej, ale czasami koleje losów dziwnie się toczą, życie zaskakuje...

Kasia | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Ciekawa, smutna i bardzo optymistyczna.
Historia polskich Żydów w czasie drugiej wojny światowej i
od razu widzimy ból, śmierć, cierpienie. Wszystko to jest w tej książce. Opisane jednak tak troszkę z boku bez cierpiętniczych przemyśleń bohaterów. Z bardzo małą ilością łez. Za to mamy dążenie do celu, wiarę, siłę, miłość.
Jest też zdziwienie,że to się dzieje. Że w uznanym za cywilizowany świat dochodzi do takich rzeczy-obozy, getto, mordowanie za przynależność do danego narodu...
Wyjątkowy charakter rodziny, głośna grupa poliglotów. Tak najłatwiej opisać bohaterów.