Bałagan, jaki zostawisz

2016-03-22
Marta Jordan
Marta Jordan thriller psychologiczny

Kto nęka nauczycielki?

Raquel to trzydziestolatka, która pracuje dorywczo, nie ma dzieci, za to ma za sobą epizod depresyjny i męża, który jest bezrobotnym pisarzem. Kobieta dostaje półrocze zastępstwo w jednej ze szkół w rodzinnym mieście męża. Miasteczko jednak okazuje się być pełne tajemnic i mroku. Poprzednia nauczycielka, którą zastępuje Raquel, popełniła samobójstwo. Pierwszego dnia w pracy kobieta dostaje liścik, na którym widnieje rysunek szubienicy i słowami: "A tobie ile czasu zostało do śmierci?". Co tak naprawdę stało się z Virucą, poprzednią nauczycielką literatury?

Książkę wypożyczyłam z biblioteki. Zachęcił mnie przede wszystkim ciekawy opis fabuły, ale też fakt, że autorem jest hiszpański pisarz, a ja mam słabość do wszystkiego, co hiszpańskie. Miałam jednak pewne obawy, bo opinie są przeróżne, często niezbyt pozytywne. Uświadomiło mi to, że ile ludzi, tyle opinii i że byłoby bardzo nudno, gdyby każdemu podobało się to samo, bo ja skończyłam czytać naprawdę zadowolona.

Już na sam początek dostajemy intrygującą zagadkę. Czy Viruca naprawdę odebrała sobie życie czy stoi za tym ktoś trzeci? Czy nowa nauczycielka literatury też jest w niebezpieczeństwie? Komu można wierzyć? Pytania mnożą się i mnożą, przez co książka jest nieodkładalna, bo jak najszybciej chcemy poznać odpowiedzi. Akcja dzieje się spokojnie, powoli, ale nie oznacza to, że nudziłam się podczas czytania. Zdecydowanie tak nie było. Zostałam wciągnięta w świat niepokoju i intryg, przeniosłam się do miasteczka pełnego tajemnic, a dzięki narracji pierwszoosobowej mogłam również wniknąć w umysł bohaterki, dzięki czemu miałam wrażenie, że to ja biorę udział we wszystkich wydarzeniach.

Końcówka jest bardzo ciekawa. Od pewnego etapu książki domyślałam się, kto jest podejrzany, jednak dopiero finał pokazał mi motyw, którego się nie spodziewałam.

To naprawdę udany thriller psychologiczny. Dodatkowo bardzo podobały mi się pojedyncze, hiszpańskie słówka, dodawały całości świetnego klimatu, a ja, jak wspominałam, uwielbiam wszystko co hiszpańskie.

Polecam!

Spodziewałam się lepszej lektury, mocnych wrażeń, nieodgadnionych tajemnic.
Książka im dalej w las, tym nudniejsza i przewidywalna.
Dokończyłam, bo nie lubię czegoś zaczynać i pozostawiać, ale nie spełniła moich oczekiwań.

Spodziewałam się lepszej lektury, mocnych wrażeń, nieodgadnionych tajemnic.
Książka im dalej w las, tym nudniejsza i przewidywalna.

Mało wciągająca książka, styl jak dla nastolatków lub jakby czytać scenariusz serialu. Czytałam 2 dni temu, a już ledwo o niej pamiętam. Po zapowiedziach i opisie spodziewałam się czegoś lepszego

Styl pisanie przypadł mi od razu, przez co przez książkę płynęłam.

Bohaterów pojawia się dość sporo, przez co początkowo myliłam kto kim jest, na szczęście później nie było z tym już problemu.

Akcja zapowiadała się ciekawie i taka też była. Niektóre fragmenty się dłużyły, kilka wątków też mi do gustu nie przypadło. Mniej więcej od połowy wiedziałam połowicznie kto za tym stoi, natomiast zakończenie było mimo wszystko ciekawe, zdecydowanie zaskoczył mnie motyw, gdyż jego się nie spodziewałam.

Polecam przeczytać, pomimo tego, że pierwsze 40 str nie do końca przypadło mi do gustu i zastanawiałam się czy książki nie odłożyć. Mimo tego cieszę się, że ją przeczytałam, bo była dobra.

Styl pisanie przypadł mi od razu, przez co przez książkę płynęłam.

Dobrze napisany thriller. Jego bohaterką jest Raquel nauczycielka, która przyjeżdża do małego miasteczka w hiszpańskiej Galicji aby zastąpić inna nauczycielkę, która popełniła samobójstwo. Od początku jednak nic nie układa się po myśli Raquel, na pierwszej lekcji dostaje kartkę z wisielcem i kilkoma literami swego imienia. Bohaterką podejmuje grę z prześladowcami a w finale okazuje się że nikt nie jest tym za kogo był uważany. Polecam.

Po kryminały sięgam dość często. „Bałagan, jaki zostawisz” – trafia na półkę takich, które interesują mnie najbardziej, czyli kryminały psychologiczne. Książka opowiada historię Raquel, nauczycielki literatury, która trafia na półroczne zastępstwo w szkole średniej w rodzinnym miasteczku swego męża. Raquel nie wie, że zajmuje miejsce Viruci, która popełniła samobójstwo. Trzydziestolatka w nowym dla siebie miejscu wśród obcych sobie ludzi zmagając się z depresją oraz próbując uratować swój związek małżeński jest zmuszona samodzielnie dowiedzieć się, co się stało z Virucą, gdyż policja postanowiła nic z tym nie robić. Książka jest najlepszym przykładem jak można wpuścić czytelnika do głowy postaci fikcyjnej, aby mógł się z nią utożsamić. Czasami nawet miałam wrażenie, że siedzę w tym już za głęboko i zatarłam granice dozwolonej informacji, które Raquel chciałaby ujawnić. Nie zawsze takie kryminały spełniają moje oczekiwania, ale ten naprawdę był dobry i mogę polecić osobom, które lubią takie mroczne klimaty szemrania w cudzej głowie. A propos porównania z serialem, książka jest o niebo lepsza. Postacie są rozbudowane, głębokie, nawet te mniej ważne pokazują swój charakter, chociaż autor nie poświęca na nich zbyt dużo uwagi. Serial był bardziej „płytki”. To właśnie lubię najbardziej w kryminałach psychologicznych. Nie zbrodnia jest najważniejsza – człowiek i to, co ma w głowie.

Po opisie spodziewałam się wciągającej fabuły, ale rozczarowałam się. Książka jest nudna, akcja wlecze się tak, że aż boli.

“Bałagan, jaki zostawisz”
Carlos Montero.

Raquel to główna bohaterka, która na zastępstwie w szkole średniej rozwiązuje zagadkę tajemniczej śmierci swojej poprzedniczki.

Książka zapowiadała się bardzo dobrze, opis wzbudza ogromne zainteresowanie a już pierwsze strony wciągają i pochłaniają czytelnika. Niestety im dalej tym gorzej. Fabuła ciekawa, choć w większej części książki przedobrzona. Wątki namnożone, twarzą jeden wielki chaos, z którym chyba nie do końca i autor sobie poradził. Mnóstwo nierealnych, nielogicznych zdarzeń, które przynajmniej dla mnie były niejasne. Główna bohaterka od pewnego momentu zaczyna czytelnika irytować, gubi się w swoich działaniach i uczuciach. Jest dość naiwna, aż wręcz przygłupia. Dialogi prowadzone na stopie dzieci z przedszkola, przez co wszyscy przedstawieni w książce bohaterowie są nijacy.
Sama fabuła, jak już wspomniałam jest ciekawa. Wplecione wątki psychologiczne głównej bohaterki potrafią intrygować. Niestety książka jako całość, jest bardzo kiepska i osobiście nie polecam.

Ze względu na film, który obejrzałam po przeczytaniu książki, a który według mnie jest o wiele lepiej przedstawiony, daje wyższa ocenę.

“Bałagan, jaki zostawisz”
Carlos Montero.

Możliwe, że moja niska ocena wynika z faktu, że kryminały to nie mój ulubiony gatunek literacki. Chociaż bardziej skłaniam się, że jest to wynik zachowania głównej bohaterki. Sama fabuła interesująca jednak opleciona wieloma wydarzeniami, które nic do niej nie wnoszą. Dodatkowo co chwila natrafiamy na obszerne przemyślenia głównej bohaterki, która nie błyszczy rozumem. Jest to jedna z tych książek, których nie chcesz przestać czytać, ale co chwila masz ochotę przeskoczyć kilka stron do przodu.

Duszna atmosfera podupadającego miasteczka, tajemnicza śmierć młodej nauczycielki literatury i ledwo zażegnany kryzys małżeński – te trzy elementy Carlos Montero serwuje nam już na samym początku swojego thrillera psychologicznego. Główna bohaterka, Raquel, zgadza się przyjąć posadę nauczycielki literatury w liceum w miejscowości, z której pochodzi jej mąż. Ich dorosłe życie nie wygląda tak, jak wyobrażali to sobie w młodości, a przeprowadzka dodatkowo frustruje oboje. Po rozpoczęciu pracy kobieta jest prawie pewna, że jedno z trojga dziwnie zachowujących się uczniów przyczyniło się do samobójstwa jej poprzedniczki. W dodatku w małżeństwie Raquel nie dzieje się najlepiej - okazuje się, i ona, i jej mąż wiele przed sobą ukrywają. Postanawia poszukać odpowiedzi na dręczące ją pytania na własną rękę.

„Bałagan, jaki zostawisz” to moim zdaniem bardzo sprawnie napisany thriller psychologiczny. Nie można mu odmówić realizmu, dobrego tempa rozwijania się fabuły i narastającego napięcia. Zakończenie z elementem zabarwionym pojawieniem się deus ex machina nieco rozczarowuje, ale nie psuje ogólnego wrażenia. Książka ta nie trafi raczej na listę moich ulubionych powieści, ale to porządna lektura i dobry wstęp do poznawania współczesnej literatury hiszpańskiej

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał