Gra na zwłokę

Janusz Anderman Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
1979-01-01
1979-01-01

Wciągnęło mnie od pierwszej strony. Zaczęłam czytać i nagle znalazłam się w latach siedemdziesiątych w Krakowie. Nagle wszystko stało się szare, brudne i zabłocone. Snułam się za jakimś tam gościem, co ma w kieszeni wezwanie na kolegium. Poczułam się wprost zaniepokojona, bo co chwilę okazywało się, że ktoś o faceta się pytał i jeszcze twierdził, że wszystko można odkręcić. Strach zaczął mi podpełzać do gardła. Wiele takich smaczków z komuny tutaj znalazłam. Klimat tamtych czasów mi się przypomniał.

Myślę, że dlatego ta książka ma takie niskie oceny, bo na pewno nie wszyscy czytający pamiętają tamte czasy i opowiadanie do nich nie przemówiło. Ale warto przeczytać i zamyślić się nad PRL-em, bo kto wie czy tamte czasy znowu nie nadchodzą.

Książkę przeczytałam jednym tchem - dziś po południu. Zadziwiająca, nieprzeciętna, niezwykle realistyczna. Szarzyzna życia i sceny z okresu komunizmu mogą być w pierwszym momencie trudne do zrozumienia - mnie zaskoczyła kobieta chcąca kupić w spożywczym pół kilo szynki, kabanosy i polędwicę - przyznaję, na początku nie zrozumiałam czemu osoby w kolejce się z niej śmieją. Absurdy, które dziś wymagają zastanowienia, żeby do nas doszły, choć przecież przez kilka lat mięso na kartki było i moją codziennością. Dodatkową gwiazdkę daję za Kraków, po którym z przyjemnością z bohaterem książki spacerowałam.

Jest rok 1975. Bezimienny reporter, pozbawiony mieszkania za to z wezwaniem na kolegium w kieszeni, wloczy sie bez celu miedzy redakcja, spelunkami i znajomymi. Przygladajac sie szarej, przygnebiajacej i zadziwiajacej rzeczywistosci nie moze znalezc dla siebie miejsca. W ramach zajec zawodowych musi napisac reportaz z wystawy obrazow, rzezb i grafiki artystow krakowskich. Prace pokazane zostana w fabryce Szadkowskiego, a towarzyszyc temu bedzie szokujacy dla robotnikow performans Jerzego Beresia.
Od pierwszych stron wiemy, ze dziennikarz jest pilnie obserwowany przez sluzby, a pod koniec poznajemy jakze oczywisty tego cel.
Jest to opowiesc o beznadziejnosci egzystencji z narastajaca atmosfera niepewnosci i grozy.
Przede wszystkim zas to znakomita ksiazka o inwigilacji czlowieka z ciekawymi eksperymentami jezykowymi autora.

Zamierzam nieco poczytać polskich powieści z ostatnich 30-40 lat (współczesne?). Z przełomu lat 70. i 80. sięgam właśnie po Andermana i nie rozczarowuję się tą drobną książką. Język ciekawy, są fragmenty naprawdę doskonałe (bazar, zatrzymanie przez policję m.in.). Z jakichś względów uznaję, że dla tej książki to wystarczy. Te fragmenty. Trudno mówić o wielkim dziele (nie tylko ze względu na gabaryty),ale sporo rozwiązań jest atrakcyjnych, w tym pomysł na narratora i świetne stylizacje języka na różne grupy społeczne/zawodowe. Punkty odniesienia, które pojawiały mi się podczas lektury to Tyrmand i Pilch. Więc nie może być mniej niż 6 gwiazdek, mimo przypadkowej fabuły i kompozycji całości.

• Powieści
  • 52 książki (i więcej!) 2015