Fioletowa krowa. 333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej od Williama Shakespeare’a do Johna Lennona. Antologia

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Poetycka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: a5
978-83-85568-89-6
poezja
jusola

Zbiór zabawnych wierszy, wierszyków i rymowanek z kręgu literatury angielskojęzycznej. Tłumaczenie pana Stanisława kongenialne!

Lunatyczka | 2011-02-17
Przeczytana: październik 2010

po przeczytaniu antologii
poezji anglikopochodnej
z postanowieniem chodzę takiem:
w przyszłości będę Barańczakiem!

Herbi | 2013-12-23
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Stanisław Barańczak nie musi niczego udowadniać. Jest po prostu nie do przeskoczenia. Poziom, który ustanowił w tłumaczeniu literatury to, przekładając na rekordy sportowe, poziom znanego niegdyś i do tej pory nie pobitego tyczkarza Siergieja Bubki.

"Fioletową krowę" czytałem w sumie 2 lata, raz na jakiś czas racząc się paroma wierszykami. Gdybym raczył się jednym dziennie zajęłoby mi to 333 dni, ale średnią miałem trochę gorszą, bo dawkowałem sobie humor powoli i wracałem po wielokroć do niektórych utworów, by za każdym razem pękać ze śmiechu.

Pękali ze śmiechu również moi znajomi i przyjaciele, gdyż tę rewelacyjną antologię taszczyłem ze sobą na niektóre imprezy, a że lubię czytać na głos, dzieliłem się wybranymi przez siebie perełkami (a jest tu ich mnóstwo). I te niepoważne wierszyki bywały czasem najjaśniejszymi punktami wspomnianych imprez.

Dla zobrazowania choć cząstki zawartego w "Krowie" humoru przytoczę jeden antylimeryk:

"Pewien starzec z miasteczka Wiesiołe
Użądlony...

Mario | 2013-03-26

No przecież wszyscy wiemy, że Barańczak to geniusz, prawda?

Marysia | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

o tym że askolotl ma polotl, o byciu w tak euforycznym nastroju że MOŻNA posunąć się do wyjścia na dwór bez kaloszy, i takie tam. ale przeważnie o niczym.
wstęp obiecuje ciastka z kremem- że ten kto dostrzega absurdy rzeczywistości i na dodatek bawi go to, jest równocześnie poetą metafizycznym. tytuły rozdziałów uwodzą, sam układ książki jest zabawny- coś jak w "sensie życia", trudno jednak dać mi 333 wierszyki co 333 razy rozbawią mnie. no ale dla tych trzech dzikich rżeń warto było.

Karol | 2013-07-12

Kapitalna książka. Sporo zabawy, humoru, no i - chociaż formalnie jest to antologia poezji amerykańsakiej i angielskiej - czuć, ze jest to także kolejne dzieło pana Barańczaka.

Piotrek | 2010-07-07
Przeczytana: 2009 rok

Rewelacyjne tłumaczenia! Podane z humorem, oddają prawdziwy charakter limeryków.

GabrielL Kamiński | 2010-11-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 marca 1999

Antologia poezji anglo-amerykańskiej ukazana od jej "niepoważnej" strony

uhuhu | 2016-02-15

Do tej antologii będę w miarę regularnie sięgał do końca życia :)

Skakanka | 2013-01-10

Pozycja, do której się wraca. Źródło inspiracji, czysty pure nonsens.

atka | 2010-09-16

Uwielbiam....