Okładka książki Fioletowa krowa. 333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej od Williama Shakespeare’a do Johna Lennona. Antologia Stanisław Barańczak
Stanisław Barańczak Wydawnictwo: Wydawnictwo A5 Seria: Biblioteka Poetycka [a5] poezja
poezja
Biblioteka Poetycka [a5]
Wydawnictwo A5
2007-01-01
1993-01-01
Stanisław Barańczak
poezja humor limeryki tłumaczenia poezja angielska poezja amerykańska

Okładka książki Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011 Stanisław Barańczak, Wisława Szymborska
Inne pozytywne... Stanisław Barańczak...
Okładka książki Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych Mateusz Andała, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Tomasz Bąk, Edward Balcerzan, Marcin Baran, Stanisław Barańczak, Kacper Bartczak, Miron Białoszewski, Miłosz Biedrzycki, Dominik Bielicki, Zbigniew Bieńkowski, Jacek Bierut, Wojciech Bonowicz, Piotr Bratkowski, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Wojciech Brzoska, Andrzej Bursa, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Józef Czechowicz, Stanisław Czycz, Tytus Czyżewski, Cezary Domarus, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Konstanty Ildefons Gałczyński, Rafał Gawin, Zuzanna Ginczanka, Stanisław Grochowiak, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Kamila Janiak, Piotr Janicki, Jerzy Jankowski, Jerzy Jarniewicz, Bruno Jasieński, Mieczysław Jastrun, Radosław Jurczak, Adam Kaczanowski, Tymoteusz Karpowicz, Bożena Keff, Piotr Kępiński, Barbara Klicka, Bartosz Konstrat, Szczepan Kopyt, Jakub Kornhauser, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Jalu Kurek, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Piotr Macierzyński, Tomasz Majeran, Natalia Malek, Jakobe Mansztajn, Paweł Marcinkiewicz, Maciej Melecki, Stanisław Młodożeniec, Andrzej Niewiadomski, Klara Nowakowska, Bronka Nowicka, Grzegorz Olszański, Antoni Pawlak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Pióro, Lech Piwowar, Adam Pluszka, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Michał Pranke, Julian Przyboś, Tomasz Pułka, Maciej Robert, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Robert Rybicki, Bartosz Sadulski, Marcin Sendecki, Jerzy Skolimowski, Rafał Skonieczny, Krzysztof Śliwka, Szymon Słomczyński, Antoni Słonimski, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Anatol Stern, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Wisława Szymborska, Maciej Taranek, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Adam Wiedemann, Kazimierz Wierzyński, Wojciech Wilczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Wacław Wolski, Wiktor Woroszylski, Maciej Woźniak, Grzegorz Wróblewski, Bohdan Zadura, Urszula Zajączkowska, Filip Zawada
Zawrót głowy. ... Mateusz Andała, Mar...

Stanisław Barańczak był geniuszem, Stanisław Barańczak był geniuszem, Stanisław Barańczak był geniuszem...

1964

Zaskakujące, zabawne przekłady i adaptacje utworów poetyckich różnych autorów. Fantastyczny przykład lektury, z którą można spędzić zarówno upalny, jak i deszczowy wieczór. Dobrej również na "dzień dobry". Szczególnie polecam tym, którzy lubią humor oparty na absurdzie.

Do tej antologii będę w miarę regularnie sięgał do końca życia :)

Do tej antologii będę w miarę regularnie sięgał do końca życia :)

o tym że askolotl ma polotl, o byciu w tak euforycznym nastroju że MOŻNA posunąć się do wyjścia na dwór bez kaloszy, i takie tam. ale przeważnie o niczym.
wstęp obiecuje ciastka z kremem- że ten kto dostrzega absurdy rzeczywistości i na dodatek bawi go to, jest równocześnie poetą metafizycznym. tytuły rozdziałów uwodzą, sam układ książki jest zabawny- coś jak w "sensie życia", trudno jednak dać mi 333 wierszyki co 333 razy rozbawią mnie. no ale dla tych trzech dzikich rżeń warto było.

Stanisław Barańczak nie musi niczego udowadniać. Jest po prostu nie do przeskoczenia. Poziom, który ustanowił w tłumaczeniu literatury to, przekładając na rekordy sportowe, poziom znanego niegdyś i do tej pory nie pobitego tyczkarza Siergieja Bubki.

"Fioletową krowę" czytałem w sumie 2 lata, raz na jakiś czas racząc się paroma wierszykami. Gdybym raczył się jednym dziennie zajęłoby mi to 333 dni, ale średnią miałem trochę gorszą, bo dawkowałem sobie humor powoli i wracałem po wielokroć do niektórych utworów, by za każdym razem pękać ze śmiechu.

Pękali ze śmiechu również moi znajomi i przyjaciele, gdyż tę rewelacyjną antologię taszczyłem ze sobą na niektóre imprezy, a że lubię czytać na głos, dzieliłem się wybranymi przez siebie perełkami (a jest tu ich mnóstwo). I te niepoważne wierszyki bywały czasem najjaśniejszymi punktami wspomnianych imprez.

Dla zobrazowania choć cząstki zawartego w "Krowie" humoru przytoczę jeden antylimeryk:

"Pewien starzec z miasteczka Wiesiołe
Użądlony raz został przez osę.
Zapytany: „Czy boli?”,
Odpowiedział: „Bynajmniej;
Szczęście zresztą, że nie był to szerszeń."

Komentarza chyba nie trzeba.

Barańczak wspomina, że czasem jego przekład nie jest przekładem sensu stricto. Że czasem polega na skonstruowaniu zupełnie innego konceptu, który swoim duchem odda jednak sens oryginału i przede wszystkim rozśmieszy. Bo przekład poezji humorystycznej nie może być nudny. Ma bawić, a nawet przyprawiać o rechot i wprawiać w śmiechowe konwulsje. I to się przekładom Barańczaka doskonale udaje.

Pyszne to!

Pyszne to!

No przecież wszyscy wiemy, że Barańczak to geniusz, prawda?

No przecież wszyscy wiemy, że Barańczak to geniusz, prawda?

Kapitalna książka. Sporo zabawy, humoru, no i - chociaż formalnie jest to antologia poezji amerykańsakiej i angielskiej - czuć, ze jest to także kolejne dzieło pana Barańczaka.

Mistrzowska kuźnia dobrego nastroju i humoru.
Zawsze działa!

Mistrzowska kuźnia dobrego nastroju i humoru.
Zawsze działa!

Jedna z tych niezbędnych książek, do których zawsze wraca się z tą samą radością. I nieustanny zachwyt! Ech, cóż tyś nam uczynił kochany Barańczaku....

• Poezja
  • Humor
  • Studia
  • Liryka

Stanisław Barańczak Fioletowa krowa. 333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej od Williama Shakespeare’a do Johna Lennona. Antologia Zobacz więcej