Achaja - t.1

Cykl: Achaja (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
6,98 (2597 ocen i 192 opinie) Zobacz oceny
10
158
9
502
8
416
7
729
6
270
5
264
4
56
3
104
2
27
1
71
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
83-89011-05-0
liczba stron
624
słowa kluczowe
polska fantastyka, Achaja
język
polski
dodał
corrum

Bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób. Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką....

Bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób.
Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką. Rozumie, że aby coś od życia otrzymać trzeba również coś poświęcić.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2002

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/achaja-t-1/36

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 138
Adam Kopeć | 2012-07-16
Na półkach: Przeczytane

Jedna rzecz przy­kuła bar­dzo mocno moją uwagę w Achaji Andrzeja Zie­miań­skiego. Był to opis walki, a wła­ści­wie nauki walki.

To ele­ment, który naj­moc­niej przy­kuł moją uwagę, ale są też inne bar­dzo cie­kawe. Może Twoim koni­kiem nie są genialne umie­jęt­no­ści bojowe albo po pro­stu nie cie­kawi Cię to i dla Cie­bie ten frag­ment kiedy Achaja — główna boha­terka książki, uczy się wal­czyć nie będzie tak cie­kawy jak dla mnie.

Mi ten frag­ment spodo­bał się szcze­gól­nie na dość nie­ty­powy spo­sób nauki. Koja­rzę z lite­ra­tury, że nauka walki jest pate­tyczna, wyuczona ład­nych ruchów, przy­naj­mniej z dużej czę­ści ksią­żek, które prze­czy­ta­łem mam takie wspomnienia.

W rze­czy­wi­sto­ści walka jest brudna i to bar­dzo. My ludzie cywi­li­zo­wani nie zda­jemy sobie sprawy nawet jak bar­dzo może być taka walka brudna.

Jak myślisz co liczy się naj­bar­dziej w walce na śmierć i życie? Umie­jęt­no­ści? Tak­tyka? Siła? Według nauk nie­ty­po­wego nauczy­ciela, któ­rego stwo­rzył Andrzej Zie­miań­ski naj­waż­niej­sza jest wiara w wygraną. Jeśli przez chwilę pomy­ślisz, że możesz prze­grać możesz już nigdy wię­cej nie mieć oka­zji ujrzeć świa­tła dnia.

Dobry wojow­nik powi­nien już przed roz­po­czę­ciem walki zapew­nić sobie wygraną. Chcesz dowie­dzieć się jak to moż­liwe? Radzę prze­czy­tać książkę. Andrzej Zie­miań­ski ma w niej wiele do zaofe­ro­wa­nia, dla czy­tel­nika rząd­nego akcji i tajemnicy.

Achaja to jedna z kilku boha­te­rek książki Andrzeja Zie­miań­skiego o tym samym tytule, jed­nak nie jedyna. Jak pew­nie się domy­ślasz przy takim ukła­dzie, gdzie główni boha­te­ro­wie zaczy­nają w innych miej­scach kie­dyś się w końcu spotkają.

W Andrzej Zie­miań­ski pozwala swoim boha­te­rom podró­żo­wać przez całą książkę, by na jej końcu spo­tkali się, przy­naj­mniej ich część. Oczy­wi­ście spo­tka­nie musi być burz­liwe. Pełne akcji, prze­mocy i krwi. Taki to już los boha­te­rów, któ­rych losami rzą­dzą pisarze.

Andrzej Zie­miań­ski wyka­zuje się kunsz­tem lite­rac­kim prze­pla­ta­jąc ze sobą kilka wąt­ków, które krążą i zaha­czają o sie­bie. By w końcu się połą­czyć, a potem może się roz­dzielą? Jesz­cze tego nie wiem, bo prze­czy­ta­łem dopiero I tom Achaji.

Zasta­na­wia­łeś się jak ludzie docho­dzą do kolej­nych odkryć? Jak powstają wyna­lazki? Jak wiel­kiego ludz­kiego geniu­szu było potrzeba, żeby dojść do spraw dla nas oczywistych?

Bo prze­cież Zie­mia jest okrą­gła. Wszy­scy to wie­dzą. Jed­nak kie­dyś wszy­scy wie­dzieli, że Zie­mia jest pła­ska i za gło­sze­nie innych teo­rii można było stra­cić głowę. Dzi­siaj wydaje się, że jeste­śmy bar­dziej tolerancyjni.

Ale pomyśl co by się stało, gdyby dzi­siej­szą wie­dzę pomie­szać z nie­znaną dla nas magią jaki byłby efekt? Z pew­no­ścią zale­żałby on od inten­cji osoby, która by je mieszała.

To jest kolejny z wielu wąt­ków poru­sza­nych przez Andrzeja Zie­miań­skiego w Achaji. Ja przy­to­czy­łem Ci tylko kilka, ale jeśli chcesz poznać losy pięk­nej księż­niczki, kilku oszu­stów i cza­ro­dzieja, któ­rych losy mogą lecz nie muszą się zejść (tak jak pisa­łem prze­czy­ta­łem dopiero I tom), to pole­cam Ci Achaję.

Magia książek - blog o książkach

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Przyciąganie

Każdy człowiek chociaż raz zmuszony był zacząć wszystko od nowa. Są takie chwile i takie wydarzenia, które sprawiają, że życie wywraca się do góry nog...

zgłoś błąd zgłoś błąd