Opowieści o Wiedźminie, t. 1

Wydawnictwo: Świat Książki
8,26 (2004 ocen i 33 opinie) Zobacz oceny
corrum

Zawartość zbioru

* Droga, z której się nie wraca
* Głos rozsądku
* Kraniec świata
* Kwestia ceny

* Mniejsze zło
* Ostatnie życzenie
* Wiedźmin
* Ziarno prawdy

Merida | 2013-04-25

Za "Wiedźmina" wzięłam się zaraz po obejrzeniu serialu i głosach, jak totalnie zepsuli wszystko, co się dało zepsuć. Oczywiście mój wybór padł na opowiadania, o tak, by sprawdzić czy rzeczywiście jest lepiej.

Strasznie mnie wciągnęły te geraltowe opowiastki, muszę przyznać. Niby to samo, co w serialu, ale opowiedziane tak, że nie dało się od książki odejść, trzymała mocno w swoich szponach i nie chciała puścić. Odchodziłam tylko po to, by zrobić sobie herbatę ;)

Podoba mi się pomysł z przerywnikami z Nenneke, bardzo pasujące do klimatu powieści i jakieś takie eteryczne...Poza tym pokochałam Geralta, jako jedną z moich ulubionych fantastycznych postaci. Wiedźmin, walczący ze swoim przeznaczeniem, a jednocześnie pogodzony z nim, miłość do Yennefer i komplikacje, jakie za sobą prowadzi...i oczywiście przyjaźń z Jaskrem ;)

Bardzo dobry zbiorek opowiadań.

africansun | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Pierwsze co muszę powiedzieć, to że jestem typem osoby, która słysząc polską muzykę od razu przełącza stacje, a polskie książki i filmy omijam z daleka.
Jednak w końcu stwierdziłam, że dam szanse 'Wiedźminowi', skoro zachwalają go praktycznie wszyscy. Muszę przyznać, że jestem naprawdę mile zaskoczona.

Mimo iż w skład książki wchodzą różne opowiadania, wszystko zgrabnie i ładnie się łączy w całość a same opowieści są ciekawe i przyjemne w czytaniu :)

Podśmiewałam się w sobie czytając zmienione historie z bajek (śnieżka, czy kopciuszek) a także taka ironia wszechwystępująca w książce na prawdę podwyższyła jej ocenę, jak zdania 'Twój przyjaciel zdecydował się zemdleć' albo po tym jak Gerald przywalił odźwiernemu sakiewką z pieniędzmi zdanie 'pieniądz otwiera wszystkie drzwi'.
Podobało mi się też sytuacja, gdzie powstało pewne znane przysłowie.
'- Może "Kraniec świata"?
- Banalne - parsknął poeta. - Nawet jeśli to faktycznie kraniec, trzeba to miejsce określić inaczej....

jw23 | 2013-06-06
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Za namową znajomego sięgnąłem po swoją pierwszą książkę Sapkowskiego. Książkę czyta się dobrze ze względu na krótkie ciekawe, opowieści. Książka ujęła mnie "swojskim" językiem. Czytając odbiorca odczuwa różnicę między tytułami obcojęzycznymi a naszą krajową pozycją. Nie było źle, spróbuję jeszcze ;)

Meszuge | 2014-02-21
Przeczytana: 03 maja 2010

Nakładem wydawnictwa Agencja „Reporter” ukazał się w 1990 roku zbiorek opowiadań Andrzeja Sapkowskiego o wiedźminie pod tytułem „Wiedźmin” - tak po prostu. Zawierał on pięć opowiadań:
• Droga, z której się nie wraca
• Kwestia ceny
• Ziarno prawdy
• Mniejsze zło
• Wiedźmin.

W roku 2002 wydawnictwo Libros z Grupy Wydawniczej Bertelsmann Media wypuściło na rynek „Opowieści o wiedźminie tom 1”, to jest zbiór składający się z następujących opowiadań:
• Droga, z której się nie wraca
• Kraniec świata
• Głos rozsądku 6
• Ostatnie życzenie
• Głos rozsądku 7

Jest w nim także fragment alternatywnego zakończenia wiedźmińskiej sagi, który w całości zawarty jest, a przynajmniej powinien być, w „Opowieści o wiedźminie tom 2”, wydanej także w 2002 roku.

O ile w pierwszym „Wiedźminie” (tym z 1990 roku) mamy do czynienia z czterema opowiadaniami...

HikaruOyama | 2019-03-15
Na półkach: Przeczytane, Fantasy

Wreszcie, po jakichś trzynastu latach zachęcania uległam i sięgnęłam po klasykę naszego polskiego fantasy. Pomimo całego szumu, boomu, memów i żartów z buractwa cebulactwa Sapkowskiego..... Trzeba mu zwrócić honor. Naprawdę dobre pióro. Aż się zdziwiłam. Polecę dalej z serią. Polecam

Natalia Fornalik | 2014-06-21
Przeczytana: 2013 rok

To jak można uśmiać się czytając przygody Geralta jest niemożliwe! Przeczytanie tej książki chyba jest moim przeznaczeniem. Zaczęło się od tego, że polonistka na której lekcje w pierwszej gimnazjum miałam zaszczyt chodzić porównała mnie do Jaska a moją przyjaciółkę do Geralta. Przyznam, że może nie polowałyśmy nigdy razem na diabła hasającego po polu ale coś może w tym być.

Postaci jest tu wiele, jednak każda z nich ma w sobie coś tak charakterystycznego że nie sposób o nich zapomnieć. Historie przeplatają się ze sobą, ale nie ma w nich zamętu, każda ma swoje miejsce oraz czas. Nie wspominając już o naszym Wiedźminie, do którego strasznie mnie ciągnie. Jest on postacią barwną, mimo tego jak niewiele mówi. Man of few words. Jednak to ile robi i w jaki sposób to robi wynagradza wszystko. Mężczyzna strasznie opanowany i spokojny, cholernie tajemniczy. Zdecydowany i pewny siebie, bardzo utalentowany. Taki który radzi sobie w każdej sytuacji i wychodzi z niej z twarzą. I do tego...

Edmund Pevensie | 2010-12-23
Przeczytana: 2005 rok

Zbiór opowiadań o Wiedźminie Geralcie to mistrzostwo samo w sobie. Sapkowski wspiął się tu na wyżyny swoich możliwości, pokazując cały swój kunszt.
Opowiadania łączy nie tylko dobre pisarstwo, ale także myśl przewodnia, którą zawsze zapisuje autor w tytule opowiadania, a która pojawia się w samym opowiadaniu kilka razy. Jest w tych opowiadaniach urok czystej fantasy, a także humor i rubaszność. Autor popisuje się także bardzo dobrą znajomością zbrojarstwa oraz słownictwa fachowego i ludowego.

Same opowiadania podobają mi się bardziej niż saga o Wiedźminie. Polecam nie tylko miłośnikom Geralta.

Abee | 2013-10-21
Przeczytana: 2007 rok

Dla mnie to mistrzostwo świata polskiego opowiadania fantasy. Cudne, krótkie, zwarte i treściwe historie. Bawią i uczą. Dorosłe wariacje na temat klasycznych baśni z światowego kanonu doprawione polskimi smaczkami. Kto nie czytał - niech żałuje.

Violaa91 | 2018-07-23
Przeczytana: 30 lipca 2018

Styl Sapkowskiego mnie bardzo wciągnął. Opowiadania są ciekawe,pełne zwrotów akcji, zaskakujące. W jednej chwili bawią a w następnej przyprawiają o gęsią skórkę. To inny świat, miło się w nim zanużyć :)

Ola | 2017-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2014

Wyjątkowa plastyczność opisów, mistrzowskie wręcz pióro i pełno fantastycznych pomysłów. Schematy opowiadań zdają się jednak z jakiegoś powodu nużyć i nie wciągają czytelnika w historię.