Opowieści o Wiedźminie, t. 1

Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: Świat Książki fantasy, science fiction
Świat Książki
2002-01-01
2002-01-01

Wyjątkowo wciągająca. Wspaniały klimat robi stylizacja języka polskiego. Na początku te archaizmy mi trochę utrudniały czytanie, ale szybko się przyzwyczaiłam.
Świat który stworzył autor jest tak ciekawy, że aż trudno wrócić do rzeczywistości po przeczytaniu.

Tu jest coś co o czym bardzo chciałam się dowiedzieć. Czyli o matce Geralta, Visennie oraz to jak wygląda, jaki ma charakter. Moja ciekawość została zaspokojona. Szkoda że nie ma czegoś o niej w grach, ci co nie czytają, mają luke, ale to ich sprawa

Tom 1 to początek historii Geralta. Zawiera on opowiadania: Droga, z której się nie wraca, Głos rozsądku, Wiedźmin, Ziarno prawdy, Mniejsze zło, Kwestia ceny, Kraniec świata oraz Ostatnie życzenie. Poznajemy początki Wiedźmina czytamy jak poznał swoich najważniejszych przyjaciół.

Według mnie najlepsza książka z serii. Bardzo mnie wciągnęła i miała w sobie coś magicznego.
Było tu dużo potworów, dużo walki a mało polityki, co niestety w późniejszych tomach trochę się zmienia. Tutaj to jeszcze mamy i dzięki temu akcja trwa, a ja chciałam wiedzieć co się dzieje dalej.
Szczególnie przypadły mi do gustu dwa opowiadania. Pierwsze z nich to "Droga, z której się nie wraca". Traktuje ona o rodzicach Geralta i ma w sobie coś bardzo osobliwego, jest zupełnie inne niż pozostałe. Uważam, że to wspaniałe wprowadzenie w serię.
Drugie opowiadanie, które uwielbiam to słynne opowiadanie o Strzydze - "Wiedźmin". Akcja jest dynamiczna, trzyma w napięciu, aż niekiedy wstrzymywałam oddech! Ponadto, opowiadanie pokazuje, że Wiedźmin nie jest pozbawioną uczuć zimną kreaturą. A to ważne.
No, oczywiście jest też opowiadanie, w którym dowiadujemy się jak Geralt poznał Yennefer, które w kontekście gry "Wiedźmin: Dziki Gon" jest bardzo przydatne. Przyznam, że moją przygodę z uniwersum zaczęłam właśnie od tej gry, więc potem jak zabrałam się za czytanie, nagle wiele rzeczy się wyjaśniło (no kto by pomyślał!)...
Sapkowski pisze w ciekawym języku, zachowuje też język z realiów książki, więc czasami musiałam użyć Internetu, żeby sprawdzić co jakie słowa znaczą. Ma też humor i nie boi się wulgaryzmów. No i chyba nie muszę mówić, że to nie książka dla dzieci...

Musiałam wreszcie sprawdzić, o co tyle szumu ;)
Powiem tak, że czyta się bardzo przyjemnie, opowiadania są łatwe i przyjemne, dowcipne... ale żeby aż zachwyt? Nieee ... dalszych części raczej nie przeczytam.

Musiałam wreszcie sprawdzić, o co tyle szumu ;)

Moja ukochana książka Sapkowskiego.

Moja ukochana książka Sapkowskiego.

Sapkowski to mistrz słowa, kreacji bohaterów, świata. Są momenty, kiedy czytelnik zaczyna się głośno śmiać, a są momenty, kiedy opisana scena lub czyjaś śmierć budzi realny smutek. Autor panuje nad emocjami czytelnika niepodzielnie. A Geralt - nie da się go nie lubić, za jego prostotę, a jednocześnie ciekawość i skłonność do dociekania prawdy w każdej sytuacji. Momentami opowieści są jeszcze lepsze od Sagi, krótkie, ale pełne akcji, ciekawych i zabawnych rozmów, walki i barwnych opisów otaczającego świata i ludzi.

Wreszcie, po jakichś trzynastu latach zachęcania uległam i sięgnęłam po klasykę naszego polskiego fantasy. Pomimo całego szumu, boomu, memów i żartów z buractwa cebulactwa Sapkowskiego..... Trzeba mu zwrócić honor. Naprawdę dobre pióro. Aż się zdziwiłam. Polecę dalej z serią. Polecam

Bardzo dobrze dobrane opowiadania, według mnie jedna z najlepszych twórczości Sapkowskiego.

Styl Sapkowskiego mnie bardzo wciągnął. Opowiadania są ciekawe,pełne zwrotów akcji, zaskakujące. W jednej chwili bawią a w następnej przyprawiają o gęsią skórkę. To inny świat, miło się w nim zanużyć :)

Sapek to KRUL totalny nie tak finazyjny jak JRRT ale wciaga niesamowicie. Kocham gry ale jednak ksiazki lepsze choc cierzko to sobie wyobrazic...

• Wiedźmin

Andrzej Sapkowski Opowieści o Wiedźminie, t. 1 Zobacz więcej