Furtka do ogrodu wspomnień

Cykl: Owen Yeates (tom 5) | Seria: Bestsellery polskiej fantastyki
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Owen Yeates

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń: 555 HELP ME i poproś Owena Yetsa! Owen Yeats powraca i znowu czekają na niego spore problemy. Nasz dobry kumpel - prywatny detektyw zostaje wplątany w sprawę, w którą w ogóle nie miał ochoty się mieszać (cóż, czego się nie robi dla miłości sprzed lat...). Zadanie wydaje się banalne – zwykła robota ochroniarska, niestety jest małe "ale"... Po raz pierwszy Owen...

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń: 555 HELP ME i poproś Owena Yetsa!

Owen Yeats powraca i znowu czekają na niego spore problemy. Nasz dobry kumpel - prywatny detektyw zostaje wplątany w sprawę, w którą w ogóle nie miał ochoty się mieszać (cóż, czego się nie robi dla miłości sprzed lat...). Zadanie wydaje się banalne – zwykła robota ochroniarska, niestety jest małe "ale"... Po raz pierwszy Owen musi działać na nieswoim terenie, bez znajomości i układów, na dodatek jego głównym zmartwieniem nieoczekiwanie stają się niepublikowane pamiętniki prezydenta Hoovera i jego tajemniczy pakt o nieagresji podpisany ze Stalinem.
Yeats po raz kolejny staje przed wydawałoby się nierozwiązywalną zagadką, a dochodzenie prawdy przyjdzie mu opłacić mnóstwem ran po strzelaninach i widowiskowych ucieczkach.

Dębski serwuje powieść, w której nie będzie czasu nawet na pół ziewnięcia. Błyskotliwe dialogi popędzają i tak już zawrotną prędkość fabuły, a specyficzne poczucie humoru naszego dobrego znajomego detektywa pozwoli na mały oddech, ale tylko malutki...

Tomasz | 2016-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Trzeba odnaleźć tajny traktat Stalin-Roosevelt? Ocalić honor prezydenta USA? Yeates da radę. W typowy oczywiście dla siebie sposób.
Jak w poprzednich tomach akcja goni sensację. No i coraz bardziej podobają mi się relacje Owena z synem Philem.

Bartek | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Powieść ta łączy ze sobą elementy sensacji i science-fiction. Afera jest naciągana, głupia i beznadziejnie nudna, choć opis intrygi i jej poprowadzenie stwarza pozory wciągającej. W pewnym momencie autor porzucił jednego bohatera, za chwilę zapomniano o trzech kolejnych, a nagle wprowadza nowego. Pomieszanie z poplątaniem i chyba ciut niekonsekwencji. Piszą w sieci, że to piąta część przygód Owena (i że najgorsza). Skoro najgorsza, to uwierzę na słowo i sięgnę po pozostałe. Jestem optymistą.
Mimo wszystko książka otrzymuje ode mnie wysoką ocenę, gdyż wspaniale urozmaiciła mi podróż pociągiem, a także za całkiem fajną rzeczywistość SF :)

Katrina | 2015-08-01
Przeczytana: 26 lipca 2015

Owen Yeates to detektyw i pisarz w jednym. Tym razem, będąc w obcym kraju, nie znając zupełnie terenu otrzymuje nowe zlecenie: ma ochraniać człowieka, któremu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, ten jednak nie chce wyjawić, dlaczego...
Jest to piąta część z serii, jednak uznałam, że skoro to kryminał, nie powinnam mieć problemu ze zrozumieniem, o co chodzi: tak z resztą było, jedyne, co może się mylić, to bohaterowie przedstawieni w poprzednich częściach, główny wątek jest jednak zupełnie nowy, dlatego nieznajomość całości nie przeszkadza jakoś szczególnie. Niestety, nie pomogło to zbytnio całości...
Nie będę ukrywać. Proza Dębskiego po prostu mnie irytowała i nudziła jednocześnie. Nie podoba mi się styl, w jakim pisze - niby jest dość prosty, ale wątki są ciągną, są typowe i niezbyt interesujące. Dodatkowo, fantastyka wprowadzona do tekstu wcale nie pomaga! Szczególnie irytujące dla mnie było słowo komp powtarzane w nieskończoność - tak, jak wiem, że to oznacza komputer i, w...

casia | 2016-03-04
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Niestety - czegoś zabrakło.
Na końcu Autor wyjaśnia, że książka ostatecznie powstała dzięki odzyskaniu fragmentów maszynopisu, zaginionego podczas perturbacji w wydawnictwie... różni ludzie odsyłali mu fragmenty z własnymi pomysłami (skąd mieli ten maszynopis?!), więc skleił wszystko w całość z lekką redakcją.
I ten fakt chyba wiele wyjaśnia, bo książkę trochę tak się czyta, jakby nie wszystko pasowało do siebie.
Ogólnie bardzo spodobał mi się klimat i charakter głównego bohatera, a ponieważ była to moja pierwsza książka z serii przygód Owena, być może skuszę się na więcej (tym bardziej, że ta ponoć najsłabsza)
Podsumowując: jak ktoś nie jest zagorzałym fanem serii, to może sobie tę część darować.

majek | 2012-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Zapomniana, zagubiona, a następnie cudem przywrócona do druku - V część przygód Owena Yeatsa! Trochę zbyt krótka, o fabule pędzącej z prędkością japońskiego pociągu... Ma tylko jeden minus - brakowało mi troszkę tego paskudnego poczucia humoru, który Dębski namiętnie wtłaczał w przygody detektywa. Tutaj było go troszkę za mało lub został zbyt wygładzony.
Ale poza tym - bardzo dobra! Polecam gorąco :)

JaBa | 2015-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Mimo iż czyta się szybko, lektura nadal łatwa i przyjemna, to jednak Owen jakoś dziwnie zachowuje się w tej części. I to nie tylko w obliczu Furtki do Ogrodu Wspomnień. A końcowe zwroty akcji raczej dziwią - w jaki sposób detektyw wpadł na te osoby?

qradomowa | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Może i niezbyt finezyjna, z serią przeskoków akcji i niezliczoną ilością niekonsekwencji. Ale klimat i znakomity chandlerowski humor rekompensuje te drobnostki. Główny minus - brak pomysłu na zakończenie. Mimo to polecam.

Aleksandra | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Postać Owena świetna, ale czemu ta cała afera tak bardzo do kitu? :(

Ewelina Kwaśniewska | 2010-09-10
Przeczytana: 2009 rok

Kryminał z elementami science-fiction. Świetnie się go czyta. Szybko i chętnie. Nie da się nie polubić głównego bohatera.
Zresztą, sama historia tej książki jest również ciekawa.

Szymon Białek | 2014-02-25

moja pierwsza styczność z Dębskim i byłem bardzo zaskoczony. Połączenie fantastyki z wartkim kryminałem, cięty język, znakomicie zarysowany główny bohater. Polubiłem Yeatesa.