Grzesznik IV

Drugi peron

Wydawnictwo: Okiem na Horror
horror

„Wyjątkowa wrażliwość, niesamowity klimat i inspiracje klasycznymi opowieściami grozy to cechy twórczości Agnieszki Kwiatkowskiej, która z pewnością ma szanse zostać czołową autorką polskiej literatury grozy młodego pokolenia”.Łukasz Radecki

źródło opisu: Phantom Books 2017

źródło okładki: https://www.facebook.com/Wydawnictwo-Phantom-Books...»

Gitarą Rysowane | 2017-08-18
Na półkach: Horror

Stephen King pisał, że horror jako gatunek „istnieje na trzech mniej lub bardziej oddzielonych od siebie poziomach, przy czym każdy z nich jest odrobinę mniej wyrafinowany niż poprzedni”. Ten najmniej wyrafinowany to poziom obrzydliwości, w którym uczucie przerażenia wywołuje się za pomocą prezentacji różnego rodzaju okropieństw odwołując się do obrazów powodujących instynktowną reakcję ucieczki. Z kolei najbardziej zaawansowaną płaszczyzną literackiego horroru jest groza, powodowana przez podskórny lęk przed czymś, co choć nie jest nazwane, ale czego obecność wzbudza w nas niepokój. Zebranym w tomie „Drugi peron i inne opowiadania” opowiadaniom Agnieszki Kwiatkowskiej zdecydowanie bliżej do tej ostatniej.

Na zbiór „Drugi peron i inne opowiadania” składa się siedem, w większości dość krótkich opowiadań. Otwierające antologię „Świat według łyżeczki” to zaledwie dwie strony, które jednak na długo zapadają w pamięć za sprawą dość przewrotnego zakończenia. A świat z perspektywy...

Mariusz Wojteczek | 2017-07-04
Na półkach: Posiadam

Długo się zastanawiałem, co napisać o „Drugim peronie”. Wystarczyłoby, że to znakomita książka, bo przecież literatura na tym poziomie powinna obronić się sama. Jednak wiem z doświadczenia, że tak nie jest. Abyście zechcieli sięgnąć po tę książkę, muszę Was przekonać. Powiedzieć Wam dlaczego ten, a nie inny tytuł powinien znaleźć się obowiązkowo w Waszej biblioteczce. Jeśli cenicie sobie „Grozę” – tak, „Grozę” przez duże „G”, taką poetycko, ujmująco napisaną, taką najwyższych lotów – to „Drugi peron”, debiutancki zbiór opowiadań Agnieszki Kwiatkowskiej, taki właśnie jest. - cała recenzja: http://coprzeczytac.blogspot.com/2017/07/agnieszka-kwiatkowska-drugi-peron.html

_InoJa_ | 2017-07-11

Autorkę znałam już z Histerii, więc wiedziałam czego oczekiwać. Całość wywarła na mnie ogromne wrażenie. Ciekawa jestem jak taki styl pełen niedopowiedzeń sprawdziłby się w dłuższej formie. Będę pierwsza w kolejce do kupna :)

maćko | 2017-07-06
Na półkach: 2017
Przeczytana: 06 lipca 2017

Jak dla mnie jeden z lepszych zbiorów opowiadań wydanych w ostatnim czasie,wciąga i zachwyca.

Krolkarolin | 2017-09-11
Marek Nowowiejski | 2017-08-20