Rok naszej wojny

Tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz
Cykl: Cztery Krainy (tom 1)
Wydawnictwo: Solaris
The Year of Our War

W Wielkiej Brytanii książkę Swainston okrzyknięto najgłośniejszym od ćwierćwiecza debiutem i trzeba to przyznać - całkowicie zasłużenie. Jest to kapitalny, wybuchowy mariaż science fiction, fantasy i literatury grozy, pozwalający uwierzyć, że fantastyka jeszcze nie umarła. Czego tu nie ma! Świat Czterech Krain zamieszkany jest przez Ludzi, Awian, Rhydan, toczących wojnę z Insektami. Jest też...

Czego tu nie ma! Świat Czterech Krain zamieszkany jest przez Ludzi, Awian, Rhydan, toczących wojnę z Insektami. Jest też świat Przejścia, w którym mieszkają martwe istoty z całego wszechświata. Jest Cesarz, który pilnuje świata pod nieobecność Boga, a wspomaga go Krąg Nieśmiertelnych. Jest antybohater, cynik, narkoman, mieszaniec Awianina z Rhydanką, jedyny z Nieśmiertelnych, który potrafi latać.

Wojna z Insektami wkracza w decydującą fazę - Cztery Krainy są zalewane przez wroga, a w sojuszu sprzymierzonych ras pojawiają się pierwsze rysy; także w Kręgu Nieśmiertelnych wybuchają niesnaski dotyczące sposobu prowadzenia dalszej wojny z Insektami.

źródło opisu: [Wydawnictwo Solaris, 2005]

Bardzo typowe "new weird", ciekawie skonstruowane, bez piętrzenia dziwaczności, ale mimo wszystko nie wciągnęło mnie szczególnie i nie utkwiło w pamięci ani pozytywami, ani negatywami.

SummoPL | 2015-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Ciekawe, nowe, ale widać pewne inspiracje

hadesik13grr | 2017-06-06
Blind_for_sure | 2017-05-26