Okładka książki Córka Czarownic

978-83-08-04040-0
typ
papier
mad28
7,01 (2719 ocen i 181 opinii)

Opis książki

W lesie, z dala od ludzi, pod mądrą opieką czarownic dorasta złotowłosa dziewczynka. Choć pochłania magiczne księgi, uczy się czytać w myślach i rozmawiać z gwiazdami, nie przypuszcza nawet, jaki cel ma jej nauka i pełna niebezpieczeństw wędrówka po czterech stronach Wielkiego Królestwa. Przed wiekami jej kraj najechali okrutni barbarzyńcy. Według słów tajemniczej Pieśni, teraz po siedmiuset sied...

Według słów tajemniczej Pieśni, teraz po siedmiuset siedemdziesięciu latach zbliża się koniec ich panowania. Czy na tronie zasiądzie wreszcie sprawiedliwy władca. Czy Luelle dorośnie, by spełnić przeznaczenie?

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Czytam-Sobie | 2014-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Piękna baśń. Do przeczytania jednym tchem w jeden dzień.

Shae | 2014-04-22
Przeczytana: 31 marca 2014

Przeczytałam powieść jako lekturę w gimnazjum i jestem zdania, że mogłaby obowiązywać raczej w ostatnich klasach podstawówki.

Książka zmusza do zastanowienia, fabuła jest dobrze zrealizowana i zrozumiała. Powieść zawiera wartości ważne w życiu każdego człowieka: patriotyzm, szacunek do natury i ludzi, dążenie do perfekcjonizmu.
Klimat jest, przekaz jest, warsztat autorki jest i niby wszystko ok, ale dziecinne to jakieś i nadto bajkowe (choć zdarzają się odchodzące od reguły takiego świata nagłe zwroty akcji i to idzie na plus).

Jednak dla gimnazjalistów to za proste. Pamiętam, jak zachwycałam się w podstawówce inną lekturą, "Braćmi Lwie Serce" Lindgren. "Córka Czarownic" ma podobny poziom, ale nie trafiła na odpowiednią grupę wiekową odbiorców. Prawdopodobnie gdybym dziś, będąc w pierwszej klasie gimnazjum, odświeżyła sobie "Braci", miałabym podobne odczucia, co po "Córce".

Pod koniec czytania uderzył mnie pewien fragment (UWAGA SPOILER), w kt...

Baszka | 2014-01-02
Przeczytana: 2011 rok

Książka ciekawa i warta przeczytania. Zasadniczo opowiada o dojrzewaniu głównej bohaterki do roli odpowiedzialnej władczyni. Na początku książki akcja jest raczej powolna i monotonna, ale warto czytać dalej, by dojść do ciekawego finału. Występujące tu postacie raczej nie zaskakują. Wiadomo kto jest dobry, a kto zły. Zagadką jest sama Luelle. Ciekawie poprowadzony został wątek pieśni jedynej i opuszczonej świątyni, w której tkwi ogromna moc. Jest mowa o okrutnych Najeźdźcach, ale autorka nie karmi czytelnika scenami ich brutalności. To łagodna opowieść bez przemocy. "Córka czarownic" nie jest typową opowieścią z gatunku fantasy. Wielbiciel stylu Tolkiena czy Sapkowskiego może się poczuć zawiedziony. Nie ma tu szczegółowych opisów miejsc ani skomplikowanej przeszłości mieszkańców Wielkiego Królestwa. I brakuje scen walki. Nie chodzi tu bowiem o oryginalność stworzonego przez autorkę świata, lecz o to, co dzieje się z jej bohaterką. W pewnym sensie to powieść o wychowaniu. Polecam zarówn...

Joanna | 2012-06-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2006 rok

Za każdym razem, gdy czytam "Córkę czarownic" stawiam się na nowym miejscu. Tak jak główna bohaterka zaczynałam od Dziecka, przechodziłam do Dziewczynki, następnie Panienki... A teraz jestem Dziewczyną i nadal kocham tę książkę. Kocham i będę do niej wracać i mam nadzieję, że zarażę swoje dzieci miłością do mądrych, ciepłych i poruszających książek pani Doroty.

Wszystkie książki Terakowskiej określiłabym jako "fantasy, w które wierzę" :).

Villemo | 2012-10-08

Książka pełna magii i mistycyzmu. Po przeczytaniu długo nie mogłam powrócić do realnego świata.

Ada | 2013-07-25
Przeczytana: 2009 rok

Niesamowita książka! Zachwyca mnie za każdym razem, gdy ją czytam. Polecam.

Książki | 2014-03-01

"Dojrzewasz, doroślejesz, a cechą dorosłości jest umiejętność przyznawania się do błędu. Inaczej mając nawet pięćdziesiąt lat, nadal będziesz dzieckiem."

Och to dorastanie... Dotyka każdego człowieka, a i każdy człowiek przeżywa je inaczej. Jest to czas kiedy powoli kształtuje się nasz charakter, przekonania, poznajemy siebie, swoją przeszłość, korzenie. Pamiętacie jeszcze pytania, które zadawaliście jako dzieci? Z pewnością było ich baaaardzo wiele. Jak każdy z Was pewno pamięta to bardzo trudny czas w życiu dziecka, potem już młodzieży. Najpierw tysiąc pytań: "Dlaczego? Jak? Po co? Ale dlaczego?", a potem zaczynają się problemy miłosne, kłótnie, ciągłe niezadowolenie - po prostu dorastanie, a wtedy to już jest cały czas pod górkę...

Wielkie Królestwo - kraina kiedyś bardzo szczęśliwa, teraz bardzo nieszczęśliwa... Na jej terytorium po prosu pewnego dnia pojawili się barbarzyńcy, którzy zburzyli szczęście, poczucie bezpieczeństwa, które od wieków rządziło w Wiel...

diotra | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Opis z tyłu okładki wydawał mi się interesujący, lubię fantasy i różne takie, więc książka przywędrowała z biblioteki razem ze mną do domu.
Jakże się ucieszyłam widząc porównanie (krytyki, tutaj na lubimyczytać) do "Czarnoksiężnika z archipelagu" Le Guin, którego po prostu uwielbiam. Nie wiedziałam wtedy, że moje rozczarowanie będzie tak wielkie.

Z tego co słyszałam, pani Terakowska pisze przeważnie dla dzieci, ale tylko słyszałam, więc postanowiłam sama się przekonać.

Próbowałam nie oceniać książki po okładce, ale im głębiej zaczytywałam się w powieść, tym bardziej nie potrafiłam się powstrzymać. Wszystko było długie, nużące i jeszcze kilka wyrazów z rodziny słowa "nuda". Czytałam, czytałam i senny, niemrawy nastrój lektury mi się udzielał. Na początku nie było aż tak źle, ale czekałam na zwrot akcji, który wprowadziłby "trochę życia". Owszem, może i były jakieś takie fragmenty, ale mnie w ogóle nie powaliły, a wręcz coraz bardziej zniechęcały do dalsz...

Olka | 2013-11-17

"Córka Czarownic" jest książką, którą mogą przeczytać zarówno dorośli, jak i dzieci. Opisuje losy dziewczynki, która w późniejszym czasie ma zostać królową swojego kraju, kraju, który podbili najeźdźcy. Przez całe życie uczy się pod okiem Czarownic wszystkiego, co ich zdaniem powinna mieć dobra władczyni. Gdy nadchodzi dzień próby, Luelle nie sprawdza się. Brakuje jej najważniejszej cechy, którą czarownice przeoczyły.
Pięknie napisana książka o próbie nauczenia się miłości do innych ludzi. Czy głównej bohaterce się to uda? Okaże się to w miarę czytania.
"Córka Czarownic" bardzo mi się podoba, ponieważ jej przekaz jest uniwersalny. Dotrze i do dorosłego, i do dziecka, mimo że każdy zrozumie ją inaczej. Jest to jedna z książek, którą się czyta po nocach, z wypiekami na twarzy. Ta książka zmienia ludzi - zawsze na lepsze. Koło tej książki nie można przejść obojętnie, ani też przeczytać i odłożyć na półkę. Nad tą książką trzeba siąść, zastanowić się, przemyśleć. Inaczej nic lektura w Tob...

Małgosia1992 | 2010-09-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Dorota Terakowska jest jedną z moich ulubionych współczesnych autorek.
"Córkę czarownic" uznaję za jej kolejny hit.
Książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Więc i w krótkim terminie. Napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla każdego czytelnika. Opowiada ona historię niemowlęcia, następnie dziecka, dziewczynki w końcu dziewczyny, która kolejno wychowywana jest przez 5 sióstr-czarownic. Nie zna swego imienia i nie zdaje sobie sprawę jak wiele znaczy i jak ogromne ma zadanie do wykonania.
"Córka czarownic" jest mieszanką fantastyki z dozą rzeczywistości, jednak przemawia do czytelnika i ma mu do przekazania ważna wiadomość czy jak to ktoś nazwie naukę, lekcje.

GORĄCO POLECAM!!!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica