Córka Czarownic

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04040-0
mad28

Inne wydania

W lesie, z dala od ludzi, pod mądrą opieką czarownic dorasta złotowłosa dziewczynka. Choć pochłania magiczne księgi, uczy się czytać w myślach i rozmawiać z gwiazdami, nie przypuszcza nawet, jaki cel ma jej nauka i pełna niebezpieczeństw wędrówka po czterech stronach Wielkiego Królestwa. Przed wiekami jej kraj najechali okrutni barbarzyńcy. Według słów tajemniczej Pieśni, teraz po siedmiuset...

Według słów tajemniczej Pieśni, teraz po siedmiuset siedemdziesięciu latach zbliża się koniec ich panowania. Czy na tronie zasiądzie wreszcie sprawiedliwy władca. Czy Luelle dorośnie, by spełnić przeznaczenie?

• Skucha
  • Pasterska korona
  • Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
  • Rzeka złodziei
  • Nielubiana
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Ponad wszystko

6,6 (5 ocen i opinii)
Pasterska korona
Terry Pratchett

7,3 (37 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Ponad wszystko
Nicola Yoon

7,9 (20 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Maciej | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2014-Książki
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Właśnie skończyłem czytać tę baśniową opowieść. Bardzo, naprawdę bardzo mi się spodobała i cieszę się, że mój syn przyniósł ją do domu (jako lekturę szkolną). Prawdę mówiąc, wystarczył mi tytuł, aby mnie zachęcić i nie zawiodłem się. Cudowna książka o tym, co jest w życiu ważne.

minute5 | 2012-07-01

Piękna książka o dorastaniu. Bardzo lekko się ją czyta, nie jest wymagająca pod żadnym względem.Sprawdzi się zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Jagoda | 2011-01-28

Jedna z opowieści, które uczyły mnie w dzieciństwie siły.

Kassik | 2014-03-24
Przeczytana: 26 lutego 2014

„Marzeń nie można zabić”

"Córka czarownic" to piękna opowieść o magii, wolności i prawdziwym życiu. Czy zgadzam się z tą opinią ? A i owszem. Czy jest magia ? Tak, według książki Dziewczynka uczyła się magii pod okiem Sióstr Czarownic. Wolność ? Oczywiście ; żyły wolno, przemieszczając się z miasta do miasta ( wsi do wsi). A teraz z pewnością sądzicie, że skoro są Czarownice, to raczej prawdziwe życie nie wchodzi w grę ... i straszliwie się mylicie. Pomimo początkowej niechęci Dziewczynka przeżywa spędza rok wśród ludzi i wraz z nimi pracuje.

Reasumując : Pewna złotowłosa Dziewczynka dorasta pod okiem mądrych Czarownic. Żyją zawsze w opuszczonych chatach lub stodołach, zazwyczaj w środku lasu, nie licząc roku spędzonego w mieście. Niestety Dziewczynka nic o sobie nie wie : jak ma na imię, kim byli jej rodzice, a co najważniejsze nie zna swojego "przeznaczenia", do którego spełnienia przygotowuje się nauką mowy gwiazd i zwierząt oraz ksiąg z zaklęciami.

„A skoro kochamy...

Kaś | 2014-01-26
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Akcja powieści rozgrywa się w Wielkim Królestwie, rozległym państwie, które kiedyś zachwycało swoją świetnością, teraz natomiast upadło pod rządami Najeźdźców. Przed laty zagrabili oni sobie owe ziemie, wykorzystując militarną słabość mieszkańców, którzy za namową króla zgodzili się pozbyć wszelkiej broni i żyć w całkowitym pokoju. Teraz, po ponad 700 latach niewoli, naród żyje pod okrutnym jarzmem i choć zewsząd spadają baty, a krwawy terror zbiera swoje żniwo, ludzie od lat w ukryciu powtarzają słowa tajemniczej przepowiedni, głoszące rychłe obalenie niechcianej tyranii.

W takim właśnie kraju swoje życie wiedzie Dziecko – złotowłosa dziewczynka, przemierzająca tereny Wielkiego Królestwa wraz ze swoją Opiekunką. Jej życie naznaczone jest ciągłą tajemnicą, nie wie, jak ma na imię, dokąd zmierza, ani kim jest towarzysząca jej kobieta. Dopiero z wiekiem stopniowo nabywa wiedzy o sobie i otaczającym ją świecie, a ma to miejsce pod czujnym okiem zmieniających się co kilka lat...

Weronika | 2011-07-07
Przeczytana: 04 lipca 2011

Na obrzeżu małych wiosek, w lasach mieszka Dziewczynka wychowywana przez Czarownicę. Nie wie nic o sobie, nawet nie zna własnego imienia. Choć uczy się rozmawiać z gwiazdami, poznaje podstawy magii, przygotowywana jest do zupełnie innej misji.
Jej przeznaczenie zapisane jest w Pieśni Jedynej. Pieśni, która od ponad siedmiuset lat podtrzymuje na duchu cały ciemiężony przez Najeźdźców lud. Za śpiewanie tej Pieśni wielu oddało już życie.
Ta fascynująca historia wciąga od pierwszego zdania. Prócz świetnej, trzymającej w napięciu fabuły, książka niesie tez przesłanie. Pokazuje dorastanie dziewczynki, która oddalona od ludzi, zabija w sobie większość uczuć. Obca jej sercu jest miłość, przyjaźń, czasem nawet współczucie. Czarownice, chociaż nauczyły ją magii, miłości do Natury, nie mogły jej nauczyć miłości do drugiego człowieka… A to jest duża przeszkoda w wypełnieniu całej misji.
Obok książki nikt nie może przejść obojętnie. Nawet, gdyby nie zwracał uwagi na przesłanie, to i tak...

Kinga | 2014-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2014

"Córka Czarownic" to już moje trzecie ( i na pewno nie ostatnie) spotkanie z twórczością Doroty Terakowskiej. Czytałam "Poczwarkę" i "Ono". Obie bardzo mi się podobały, a jak jest z tą książką?

Główną bohaterką książki jest Dziecko. Po prostu. Dziewczynka nie zna jeszcze swojego imienia, nie ma rodziców, wychowują ją Czarownice. Stopniowo poznaje świat, uczy się magicznych sztuczek, obcuje z przyrodą, dojrzewa. Później przechodzi pod opiekę kolejnej czarownicy. Jaki jest cel? Kim jest to dziecko?

Główną bohaterkę poznajemy, gdy ta jest jeszcze dzieckiem. Nie było jej lekko. Nie wiedziała nic o swoich rodzicach, od maleńkości wychowywana była przez Czarownice. Żyła w samotności, musiała unikać swoich rówieśników. Czytając książkę, widzimy jak dziewczynka stopniowo dojrzewa, jak odkrywa świat i to, co jest w nim najważniejsze. Autorka ukazała trudy dorastania, stworzyła bohaterkę, która ma i wady i zalety.
Bardzo też podobała mi się postać Ajoka, ale o nim nie będę pisała, żeby nie...

MissMi | 2013-11-13
Na półkach: Przeczytane, Fantasy/sci-fi

Terakowska nie dla mnie? Kto wie...może zbyt późno zabrałam się za "Córkę czarownic", tak zachwalaną i polecaną mi przez znajomych.

Czarownice, tajemnice, "cudowne" dziecko i walka dobra ze złem oraz problem dojrzewania. Niby historia ciekawa, pomysł dobry, a jednak nudziłam się i męczyłam przy długich opisach. Dość, że główna bohaterka mnie denerwowała i irytowała, czekałam na punkt kulminacyjny, jakąś akcję, tymczasem cała historia "przepłynęła" spokojnie obok mnie i nim spostrzegłam, że nie zostałam porwana przez wykreowany przez Terakowską magiczny świat, wszystko się skończyło.

Jakaś część mnie chwali pomysł, chwali również wykonanie, jeśli rozpatruję "Córkę..." jako książkę dla dzieci, młodzieży. Z kolei inna część nie godzi się ze słowami krytyki "[...]pierwsza udana próba doścignięcia mistrzów gatunku, takich jak Tolkien czy Le Guin". Przez myśl by mi nie przeszło, żeby nawet próbować porównać Terakowską do Tolkiena! Oo

Może to wina zbyt prostego języka, bądź zbyt...

Baszka | 2014-01-02
Przeczytana: 2011 rok

Książka ciekawa i warta przeczytania. Zasadniczo opowiada o dojrzewaniu głównej bohaterki do roli odpowiedzialnej władczyni. Na początku książki akcja jest raczej powolna i monotonna, ale warto czytać dalej, by dojść do ciekawego finału. Występujące tu postacie raczej nie zaskakują. Wiadomo kto jest dobry, a kto zły. Zagadką jest sama Luelle. Ciekawie poprowadzony został wątek pieśni jedynej i opuszczonej świątyni, w której tkwi ogromna moc. Jest mowa o okrutnych Najeźdźcach, ale autorka nie karmi czytelnika scenami ich brutalności. To łagodna opowieść bez przemocy. "Córka czarownic" nie jest typową opowieścią z gatunku fantasy. Wielbiciel stylu Tolkiena czy Sapkowskiego może się poczuć zawiedziony. Nie ma tu szczegółowych opisów miejsc ani skomplikowanej przeszłości mieszkańców Wielkiego Królestwa. I brakuje scen walki. Nie chodzi tu bowiem o oryginalność stworzonego przez autorkę świata, lecz o to, co dzieje się z jej bohaterką. W pewnym sensie to powieść o wychowaniu. Polecam...

Dortek | 2013-11-05
Przeczytana: 07 października 2013

To książka o dojrzewaniu i o wyborach. Tytułowa córka czarownic, wychowywana przez ostatnie prawdziwe czarownice przechodzi przez ważne doświadczenia niezbędne do ukształtowania dojrzałej osobowości. Czarownice gotowe są nawet poświęcić własne życie by spełniło się przeznaczenie. To od nich i samej dziewczyny zależeć będzie przyszłość całego ludu. Książkę czyta się niemal jednym tchem. Bajkowa opowieść pełna jest ważnych przekazów, niemalże jak bajka morałów. Ta książka niesie przesłanie i nadzieję, ze nawet w najbardziej ciemnym tunelu widać światełko nadziei.

10. rocznica śmierci Doroty Terakowskiej

4 stycznia mija 10 lat od śmierci Doroty Terakowskiej, znakomitej pisarki, której książki pokochało już kilka pokoleń czytelników. Do najpopularniejszych tytułów należą "Tam, gdzie spadają anioły", "Poczwarka", "Ono" i "Córka czarownic".