Zgłosuj na książki roku 2017

Podstawy penologii: teoria kary

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
penologia, kara, kara kryminalna
Paweł

Publikacja będąca próbą przesunięcia dyskusji na temat pojęcia "kara kryminalna" z intuicji i pojęć niejasnych na poziom wiedzy pewnej, określonej, a jednocześnie dającej ogólny obraz, czym jest kara w jej różnych formach organizacyjnych. Obraz pozwalający zrozumieć jej znaczenie dla społeczeństwa, ale też jej nieuchronnie negatywne oddziaływanie na ludzi, które możemy minimalizować, ale którego nie możemy uniknąć, jeśli już decydujemy się karami posługiwać.

Zrozumienie natury fenomenu kary kryminalnej pozwalającej nam represjonować innych ludzi, ale też określającej zasady, na jakich możemy to robić, stanowi istotny przyczynek zarówno do debaty aksjologicznej, jak i do dyskusji kryminologicznej na temat wyboru strategii zapobiegania przestępczości. Integralnokulturowa teoria kary stara się więc określić podstawę penologiczną dla koncepcji rozwijanych w ramach penitencjarystyki i polityki kryminalnej. Znając lepiej uwarunkowania i mechanizmy społeczno-kulturowe działania kar, możemy bardziej świadomie kształtować granice między kompetencjami polityki kryminalnej i polityki społecznej czy edukacyjnej oraz zdrowotnej, dokonując wyborów o charakterze cywilizacyjnym.

źródło opisu: http://www.wuw.pl/product-pol-787-Podstawy-penologii-Teoria-kary.html

źródło okładki: http://www.wuw.pl/pol_pl_Podstawy-penologii-Teoria-kary-787_1.jpg

Paweł | 2017-07-04
Przeczytana: 2014 rok