Niewinność księdza Browna

Tłumaczenie: Magdalena Sobolewska
Cykl: Ojciec Brown (tom 01)
Wydawnictwo: Fronda
The innocence of father Brown
detektyw, ksiądz, morderstwo, tajemnice

Zanim pojawił się ojciec Mateusz, kryminalne zagadki w brawurowym stylu rozwiązywał ksiądz Brown, kultowy bohater z panteonu angielskich detektywów, porównywany do Sherlocka Holmesa i Herculesa Poirota. Scenerią opowiadań ze zbioru „Niewinność księdza Browna” są posiadłości francuskiej i brytyjskiej arystokracji. Przenikliwy ksiądz pojawia się w miejscach, w których dokonano zbrodni. Słynny...

Słynny detektyw podejrzewany o morderstwo, tajemnicza śmierć na przyjęciu, zwłoki pozbawione głowy i poeta, który rzekomo się zabił – to tylko niektóre ze spraw, z którymi mierzy się przenikliwy ksiądz detektyw.

Brown jest świetnym detektywem ponieważ jako kapłan jest doskonałym psychologiem. Nikt tak dobrze jak on nie zna zakamarków ludzkiej duszy. I nikt tak nie potrafi przewidywać posunięć złoczyńców jak skromny kapłan z Albionu.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/niewinnosc-ksiedza-browna

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/niewinnosc-ksiedza-browna

Beata | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Dobre opowiadania kryminalne. Stare ale jare historie z detektywem w sutannie. Bardzo w angielskim stylu: spokojne, z nonszalanckim humorem i zacięciem. Początkowo byłam rozczarowana jakąś niespójnością,ale potem poczułam tę angielską charyzmę. Moje pierwsze spotkanie z autorem.

mercadoevy | 2018-02-01
Przeczytana: styczeń 2018

Ksiądz Brown to kultowy angielski detektyw. Chociaż nie wyróżnia się atrakcyjną sylwetką, to uznanie budzi jego inteligencja, błyskotliwość, a przy tym empatia dla innych ludzi.
Opowiadania są dobrze skonstruowane i chociaż powstały ponad 100 lat temu, to świetnie się je czyta. To przyjemna lektura, która wprowadza, mimo zbrodni, w bardzo dobry nastrój. Moje ulubione opowiadania to: "Tajemniczy ogród" i "Oko Apolla".
Warto dodać, że każde z opowiadań zostało znacznie rozbudowane i przeniesione na ekran w świetnym serialu produkcji BBC.
Polecam i książkę i serial !

Liza | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Niestety akurat ten detektyw i te opowiadania nie podobały mi się. W większości nudne, monotonne, z małą ilością akcji, za wiele opisów i niepotrzebnych wstawek. Sam bohater wydaje mi się nijaki, mało jest jego charakterystyki, aby można go było poznać. Ot niby zwyczajny, naiwny, prostolinijny i prostoduszny ksiądz, ale korzystający ze swojego doświadczenia i sprytniejszy od przestępców. Zaledwie przypadły mi do gustu dwa opowiadania, a to zbyt mało, bym mogła polecić fanom kryminałów ten zbiór.

„Przestępstwo jest podobne do każdego innego dzieła sztuki.”

BetiFiore | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

Trochę słyszałam o książkach Chestertona z sympatycznym ojcem Brownem (trochę jak nasz współczesny ojciec Mateusz) i bardzo pozytywnie się dałam zaskoczyć. Opowiadania nie pozbawione humoru, krótkie i treściwe. Polecam.

KaMiŚ | 2017-09-13

Przyznaję się. Kiedy po raz pierwszy spojrzałam na tę książkę popełniłam ogromną zbrodnię. Od razu bowiem wysunęłam wniosek, że jest to pozycja, którą powinnam sobie darować. Po pierwsze - kryminał, czyli gatunek po który raczej nie sięgam zbyt chętnie. Po drugie - postać księdza-detektywa, która przez wzgląd na popularny serial wydawała mi się niezwykle oklepana. Po trzecie wreszcie - zbiór opowiadań, czyli jak dla mnie spory problem, ponieważ z natury wole dłuuuuugie powieści.
Ostatecznie jednak przemogłam wewnętrzną niechęć, sięgnęłam po przygody kapłana i przeżyłam ogromne zaskoczenie. Wciągająca fabuła, ciekawe przypadki, nieoczekiwane rozwiązania, zaskakujące zbrodnie a to wszystko opisane w lekki i przyjemny sposób.
Moim zdaniem "Niewinność księdza Browna" to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli kryminałów, ale także ciekawa alternatywa dla zwolenników innych gatunków, którzy dzięki tej książce mogą oderwać się od swojej czytelniczej codzienności.

shee | 2017-09-16

"Niewinność księdza Browna" to moje pierwsze spotkanie z Gilbertem Keith Chestertonem i musze przyznac, ze udane. Na poczatku dosc sceptycznie podchodzilam do tej ksiazki, nie naleze do milosnikow opowiadan. Zdecydowanie wole dluzsze formy slowa pisanego, mam wtedy czas na blizsze poznanie i zaprzyjaznienie sie z bohaterami. Tym razem bylam jednak mile zaskoczona.
Glownym bohaterem ksiazki jest bardzo sympatyczny a zarazem skromny ksiadz Brown. Dzieki niebywalej inteligencji, umiejetnosci dostrzegania pozornie blachych i nie majacych ze soba nic wspolnego drobnostek, znajomosci ludzkiej psychiki potrafi rozwiazac kazda zagadke kryminalna.
Mysle, ze ksiazka nalezy do lekkich i przyjemnych i moze byc doskonala rozrywka na jesienne wieczory

Kasia | 2017-11-01

Ksiądz sprytniejszy i skuteczniejszy od najlepszego detektywa na świecie. Analityczne myślenie i niepozorne działania raczej obserwatora niż śledczego doprowadzają do rozwiązania zawiłych zagadek. W książce można dostrzec pewne podobieństwo do Scherlocka Holmesa, ponieważ opowiadania są tak skonstruowane, że czytelnik nie zbiera dowodów razem z detektywem na koniec zostaje zapoznany z poszlakami, które doprowadziły do rozwiązania. Jest to książka z wieloma zagadkami, których finał czasami zaskakuje, a czasami denerwuje, bo taki banalny, niekiedy wieje nudą.
To drugi e-book, który czytałam i zdecydowanie preferuję formę papierową. Czytanie książki elektronicznej trwało bardzo, bardzo, bardzo długo, zabrakło zapachu druku, szelestu kartek i ciężaru w dłoniach.

Speedi | 2017-10-19

Główny bohater pochodzącego z 1911 roku zbioru "Niewinność księdza Browna" to ksiądz-detektyw-amator, w błyskotliwy sposób rozwiązujący zagadki kryminalne. Na swojej drodze spotyka różnych złoczyńców: genialnych, przypadkowych, wyrafinowanych, prostych, dokładnie planujących bądź zwyczajnie wykorzystujących okazję. Na pewno nie zwyrodnialców, zafiksowanych seryjnych morderców czy zamieszkujących jakoby każdy kawałek naszego świata psychopatów, którzy zapełniają karty współczesnych książek i kadry nowych filmów. Raczej takich jak budzący respekt francuski genialny złodziej Flambeau (schodzący zresztą na dobrą drogę) czy wybitny francuski policjant Valentin (ten z kolei schodzący na złą drogę).

Ojciec Brown jest mężczyzną niewielkiego wzrostu, pulchnym, stonowanym, niespecjalnie wyróżniającym się w tłumie. Jest skromny, opanowany, rzadko ujawniający emocje, a jednocześnie spostrzegawczy, dociekliwy, wytrwały. Nie tyle może poszukujący rozwiązania zagadki kryminalnej, co próbujący...

Derufin | 2018-03-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Książka OK. Bardzo lubię publicystykę Chestertona, więc uznałem, że wypada sięgnąć i po jego kryminały. Sympatyczne, fajny zarys postaci, dość przemyślne sprawy do rozwiązania. Choć to nie jest gatunek dla mnie - nuży mnie jednak jego schematyczność...

Skandynawska | 2017-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 27 listopada 2017

Nie polecam. Opowiadania są nijakie, bez emocji, nie intrygują. Tytułowy bohater - ksiądz Brown - trzyma się na uboczu, by na koniec wskoczyć na scenę z biorącym się znikąd rozwiązaniem i zabłysnąć przed publicznością. Szkoda czasu.