Światło w cieniu

Tłumaczenie: Anna Wiktoria Ogar
Wydawnictwo: Muza
poezja
Abdita

Antologia poezji ANTONIA GAMONEDY, jednego z najwybitniejszych poetów hiszpańskiej literatury współczesnej. Poetycka podróż, w której przewodnikiem jest światło. Tomik został zadedykowany – z miłością, wdzięcznością i smutkiem – CARMEN BALLCELS, legendarnej agentce literackiej, serdecznie zaprzyjaźnionej z wszystkimi największymi twórcami literatury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej (w tym z...

Poetycka podróż, w której przewodnikiem jest światło.

Tomik został zadedykowany – z miłością, wdzięcznością i smutkiem – CARMEN BALLCELS, legendarnej agentce literackiej, serdecznie zaprzyjaźnionej z wszystkimi największymi twórcami literatury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej (w tym z sześcioma noblistami) i reprezentującej prawa do ich twórczości. Była także agentką i przyjaciółką Antonia Gamonedy.

Pomysł wydania jego poezji w Polsce był jednym z ostatnich projektów, które zrealizowała.

Wyboru tekstów do tej antologii dokonała tłumaczka. Jak pisze poeta w przedmowie: „Odzwierciedlają one jedno z moich stałych przekonań: życie to błąd (przechodzenie od nieistnienia do nieistnienia ), jednak właśnie w tym błędzie, zaskakująco pojawiająsię rzeczywistości pozytywne: miłość, przyjaźń, wspaniałomyślność, piękno… pojawiają się wraz z horrorem, złością, zbrodniami międzyludzkimi, nienawiścią, strachem… Lecz pojawiają się. Wydaje mi się, że ta dychotomia jest rdzeniem mojego pisarstwa”.

źródło opisu: https://muza.com.pl

źródło okładki: https://muza.com.pl