Kobieta w wynajętych pokojach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04039-3
okruszek

Szalona powieść o świecie współczesnych singli, o życiu w pojedynkę: nie z konieczności, nie z egoizmu, nie z wyboru, nie z utraty nadziei na szczęście we dwoje...

Joanna | 2013-06-07
Przeczytana: 27 listopada 2011

Katarzyna T. Nowak – dziennikarka, współpracowała m.in. z „Gazetą Krakowską”, „Przekrojem”, „Twoim Stylem”. Autorka powieści o swojej matce – Dorocie Terakowskiej , „Moja mama czarownica".
Powieść „ Kobieta w wynajętych pokojach” to błyskotliwa historia związku 42-letniej dziennikarki z dwoma mężczyznami, których kocha lecz nie potrafi dokonać wyboru co do stabilizacji związku. Pierwszy – to znacznie młodszy od niej lecz bardzo zakochany kucharz z zawodu, zaradny życiowo , bardzo pracowity lecz znacznie odbiegający intelektualnie od swej partnerki.
Drugi – to poznany na czacie internetowym były ksiądz, który swe powołanie wybrał jako ucieczkę od prawdziwego życia.
Powieść o życiu współczesnych singli, zmaganiu się w pojedynkę z trudnościami dnia codziennego , niemożnością podejmowania decyzji, wyborów , zagubieniem . Pełna refleksji i szczerych wyznań a jednocześnie tryskająca sytuacyjnym humorem . Świetne i trafne obserwacje z otaczającej rzeczywistości , losy bohaterów czyta...

indiana ego | 2010-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2010

Dawno nie czytałam takiej książki. Nie ma w niej pędu do wielkiej, wyidealizowanej miłości, nie szaleję instynkty i nie pojawiają się dzieci, które niechciane, nagle stają się sensem życia. Jest tak jak w rzeczywistości. Nic nie jest proste. Przewracając kolejne strony zdałam sobie sprawę, jak bardzo rozumiem główną bohaterkę. Czasem nasze uczucia nas przerastają, a my samy błądzimy jak we mgle, starając się podjąć jakąkolwiek decyzje. Obojętne czego nie zrobimy by czuć się pewniej na świecie, to i tak wynik będzie uzależniony od przypadku.

I na koniec jeszcze cytat, który bardzo mi się spodobał:

"On lubi słowo "zawsze", bo ono nic nie znaczy i nic za sobą nie niesie. Żadnej odpowiedzialności, żadnych konsekwencji. Przecież "zawsze" nie istnieje"

nellanna | 2010-09-25
Przeczytana: 25 września 2010

Dylemat "podwójnego szczęścia" i brak decyzji co do jednego z mężczyzn i niezrealizowana w pełni (może podświadoma?) chęć bycia we troje(sic!)- to chyba główna oś dramatu w życiu bohaterki. Z dużą prostotą, po ludzku, w oparciu o dialogi ale i przemyślenia autorka przedstawia tu narastająca chęć przemiany w życiu, które ucieka bezpowrotnie. Nigdy nie byłam singielką, ani do tego nie aspirowałam i trudno mi się godzić z decyzjami bohaterki. Chyba nie umiałabym żyć samotnie... Dlatego wstąpiłam w świat bohaterki z obawą i dystansem. Chciałabym uszanować jej decyzje, chociaż trudno mi je pojąć.
"Każdemu wolno kochać" ale czy potrzeba bliskości i uczucia nie nazbyt koliduje z egoizmem i chęcią zawładnięcia drugą osoba? Na ile potrafimy rezygnować z siebie i którędy wiedzie droga do szczęścia i trwałych relacji z inną osobą? Czy wspólne zamieszkanie to jest już "przekroczenie Rubikonu" i nabycie gotowości do życia z podziałem na role? Do jakiego stopnia miłość usprawiedliwia kłamstwo?...

liaguszka | 2016-04-19
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Ich dwóch, ona jedna. Historia jakich w życiu wiele, ale napisana w niebanalny sposób.

Ewa | 2010-11-20
Przeczytana: listopad 2010

Jakoś nie bardzo ta książka do mnie przemówiła. Może to wynika z tego, że jednak dobrych kilka lat dzieli mnie i jej bohaterkę, a może z tego, że nie wyobrażam siebie uwikłanej w dwa równoległe związki, z których jeden stanowi większe "bagno" od drugiego? Nie wiem. Za dużo w tej pozycji chaosu, za dużo bezwładnych przemyśleń i nagłego cofania się w przeszłość. Źle mi się tą lekturę czytało. Nie podobał mi się klimat tej powieści. Poza tym nie lubię bezimiennych osób. Mówienie o kimś "ona" sprawia, jak dla mnie niezbyt dobre wrażenie; nie potrafiłam się z nią w żaden sposób utożsamić ani zrozumieć jej racji. Dla mnie trochę strata czasu - bo nowego nic to nie wniosło w mój światopogląd, ani przyjemności nie sprawiło mi praktycznie żadnej. A szkoda, bo biorąc pod uwagę że Katarzyna Nowak to córka Doroty Terakowskiej, którą bardzo sobie cenię to rozczarowanie dla mnie tym jest większe.

PolaTola | 2015-05-29

Rozterki życiowe czterdziestolatki, trudny wybór pomiędzy partnerami, można przeczytać, ale to nie jedna z tych książek do której chce się wracać.

dana4l | 2011-12-24
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Pokręcona

klaudia303 | 2013-08-09

Książka niby nie była zła, ale jednak czegoś mi w niej brakowało, czułam niedosyt. Niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu.

readerka | 2012-12-30

Fantastyczna książka. Polecam!