Utrzymanie królewskiej teściowej. Wizyta Marii Bawarskiej podczas wesela Zygmunta III Wazy z Anną Habsburg (23 maja - 16 czerwca 1592 r.)

Seria: Pragmateia
Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historia
Elevander

Królewskie wesela były niezwykłymi wydarzeniami w historii państw. Zazwyczaj miały duże znaczenie polityczne, utrwalały lub rozpoczynały sojusze pomiędzy dynastiami i krajami. Towarzyszyły im specjalne ceremonie i oprawa, które miały zachwycić wszystkich, od przedstawicieli elit do prostych poddanych. Wszystko to wymagało wielkich nakładów finansowych, koordynacji ze strony urzędników dworskich i pracy licznej służby. Tak też było w przypadku wesela Zygmunta III Wazy z Anną Habsburg w 1592 r. Z tej okazji przyjechała po raz pierwszy do Rzeczpospolitej Maria Bawarska, teściowa króla polskiego – matka jego obu żon, Anny i Konstancji. Niniejsza książka, w oparciu o analizę rachunków sporządzonych przez funkcjonariuszy królewskich, prezentuje działania podjęte przez dwór polski w celu zapewnienia odpowiedniego utrzymania arcyksiężnej Marii Bawarskiej podczas jej trzytygodniowego pobytu w Rzeczypospolitej.

źródło opisu: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=8&o=281

źródło okładki: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=8&o=281