Artemis Fowl

Cykl: Artemis Fowl (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
Artemis Fowl

Inne wydania

Nowoczesna opowieść o wróżkach, trollach i elfach. Tytułowy Artemis to przedsiębiorczy i niezwykle inteligentny dwunastolatek, potomek sławnego, przestępczego rodu. Pewnego dnia postanawia ukraść elfom ich legendarny skarb i przywrócić rodzinie renomę. Najnowsza ludzka i krasnoludzka technologia, magiczne zaklęcia, szybka akcja i błyskotliwe dialogi – to wszystko sprawia, że „Artemis Fowl” stanowi prawdziwe zagrożenie dla Harrego Pottera.

ChicaDeAyer | 2014-08-01
Przeczytana: 2004 rok

Udało mi się na nią ponownie trafić przy okazji robienia porządków. Pierwszy raz z przygodami Artemisa Fowla zderzyłam się dobrych kilka lat temu, jeszcze w dzieciństwie. I robiąc podróż sentymentalną, przeczytałam tę książkę po raz kolejny - z niemałą przyjemnością.

Powieść (zresztą jak i cały cykl) w zamierzeniu miała być skierowana do młodego odbiorcy. Ale myślę że z powodzeniem może przeczytać ją też i osoba nieco bardziej posunięta w latach. Nie jest to nic górnolotnego, aczkolwiek kawałek opowieści nasyconej magią i przede wszystkim humorem. Miło było prześledzić narodziny misternego planu młodego geniusza oraz jego zmagania z czarodziejskimi istotami, choć jeżeli ktoś spodziewa się nagromadzenia elementów sensacyjnych (wszak takie się pojawiają) przyspieszających tętno, to się rozczaruje.

O ile pamięć mnie nie zawodzi, to chyba nie miałam okazji zapoznać się z dalszymi losami irlandzkiego młodzieńca - może to zmienię?

Dominik | 2012-09-25

Bez bicia mogę polecić całą serię przygód o Artemisie Fowlu, choć muszę przyznać że część pierwsza jest najlepsza z nich wszystkich. Byłem małym szczylem kiedy przeczytałem tę książkę, przed nią 'zderzyłem się' z Potterem i szczerze, serie te nie miały porównania, choć poniekąd poruszają bardzo podobne tematy. Fascynacja lekturami Colfera momentami przeradzała się wręcz w fanatyzm ( dzięki Bogu że z tego wyrosłem), choć przez jakiś czas Harry dzielnie dotrzymywał kroku Artemisowi. Tak było w moim przypadku, ale każdy ma swoje preferencje. Tempo niesamowite, zgrabna i ciekawa fabuła, nie jestem dobry w komplementowaniu, więc sobie odpuszcze, żeby nie być aż nadto żałosnym:/
Książka jest skierowana głównie do młodego czytelnika, do mnie dawno temu przemówiła więc wszystkim gimnazjalistom, którym nie chce się uczyć a mają ochotę przeczytać coś ciekawego, polecam AF;)

PABLOPAN | 2012-07-28

Świetna, żałuję, że nie doczytałem całej serii do końca...

Mavericus | 2010-11-24
Przeczytana: 10 kwietnia 2006

Moim zdaniem humorem wynikającym z dialogów oraz akcją jak najbardziej może konkurować z najlepszymi, choć porównywanie go do rywalizacji z Harry Potterem to pomyłka, Ta książka nie jest masowa w tym przekonaniu, że tak rozpowszechniona, dlatego że ją się czyta inaczej niż Harrego, jest trudniejsza, ale za to zabawniejsza.

shadow | 2011-01-04
Przeczytana: 2006 rok

Artemis Fowl to dwunastoletni potomek bardzo słynnej i bogatej rodziny, która swój majątek zdobyła dzięki przestępczej działalności. Ojciec Artemisa zaginął niedługo po tym, jak postanowił zająć się legalną pracą. (Ironia losu? Przypadek?) Nadszarpuje to bardzo bogactwo rodziny Fowlów. Młody Artemis musi poradzić sobie z zaginięciem ojca, chorobą matki mająca związek ze zniknięciem jej męża, odzyskaniem majątku… Niemożliwe dla kilkunastoletniego chłopca??? Nic bardziej mylnego. Chłopiec obdarzony jest nieprzeciętną inteligencją. Idąc w ślady dawnego ojca-przestępcy próbuje ukraść skarb Małemu Ludowi (świat wróżek, krasnali, troli, elfów i innych podobnych stworzeń), który od dawna mieszka pod ziemia odcinając się od świata ludzi, zwanych przez nich Błotnymi Ludźmi.

Jak potoczą się jego losy? Jaki ma plan, by zmienić Zycie swoje i swojej rodziny? Kto mu pomoże? Czy uda mu się odzyskać majątek? A jeśli tak, to czy zrezygnuje z przestępczej działalności?

Całość pełna jest...

Nina | 2010-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Książka, która nie tylko jest pełna fantazji, pomysłów i zagadek, ale również uwag na temat życia ludzi i tego, jacy są, jak niszczą i ile pragnął. Warta przeczytania, bowiem trafna i pouczająca, a do tego ciekawa.

Konrad Olejnik | 2015-02-15

Gdy zaczynałem czytać przygody Artemisa, nie mogłem opanować uczucia zazdrości, jakie we mnie budził swą inteligencja i fortuną, która dawała mu szeroki zakres możliwości. Trzeba jednak przyznać, że jedynie taki bohater mógł stanąć na poziomie zadania, jakie sobie postawił ten młodzieniec. Okraść rasę której istnienia nikt nie był w stanie potwierdzić i przechytrzyć ich pomimo ich technologicznego zaawansowania, to niemal niemożliwy wyczyn.
Akcja oparta na klasycznym porwaniu dla okupu i obronie twierdzy (domu porywacza), przy czym pomimo całej sympatii dla wróżek to naszemu porywaczowi (Artemisowi) kibicujemy w całej historii.
Powieść kierowana do młodszych odbiorców, w gimnazjum czytało mi się ja niezwykle przyjemnie. Całkiem przyjemna alternatywa dla Harrego Pottera.

CyrkNocy | 2013-08-07

Wręcz uwielbiam całą serię o tym młodym geniuszu zbrodni. Połączenie magii istot nie z tego świata z nowoczesną technologią wyszło panu Colferowi po prostu mistrzowsko. A głównego bohatera, pomimo jego kryminalnych zapędów, po prostu nie sposób nie lubić. Chociaż... może właśnie w tym tkwi cały sekret jego popularności?
Osobiście, nie znam żadnego dwunastolatka o tak wybitnym intelekcie.

Sabcia100 | 2012-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Książka specyficzna i dosyć dziwna, ale za to pełna humoru, co działa jak najbardziej na jej korzyść. Nie dziwią mnie dosyć skrajne opinie czytelników, gdyż z pewnością nie jest to opowieść dla każdego. Sama mam mieszane uczucia i nie bardzo wiem, jaką ocenę powinnam wystawić. Może za jakiś czas skuszę się na kolejny tom i wtedy będzie mi łatwiej ją ocenić.

Ada0604 | 2015-11-11

Hmm... Nie wiem co o tym myśleć. Z jednej strony pomysł fajny, jest humor i jest to książka fantastyczna. Ale... mi się nie za bardzo podobało. Nie umiem powiedzieć dlaczego. Po prostu nie trafiła mi do serca i po następną część raczej nie sięgnę, ale się zobaczy (-: