Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Król poza bramą

Cykl: Saga Drenajów (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The King Beyond the Gate
83-7150-190-0
Lukas

Minęło ponad sto lat od legendarnej obrony Dros Delnoch przed Nadirami. Na ziemiach Drenai niepodzielnie panuje terror, a największe zagrożenie stanowi szalony władca. Wspierają go dwie potęgi zła: Czarni Templariusze - niezrównani wojownicy i kapłani Ciemności oraz hordy Spojonych - stworów będących połączeniem ludzi krwiożerczych bestii. Każde ich pojawienie się budzi lęk i wywołuje grozę wśród mieszkańców.
Tylko jeden człowiek odważa się stawić czoło złu. To Tenaka Khan - Książę Cieni, wyrzutek znienawidzony za swoje pochodzenie zarówno przez Drenajów, jak i przez Nadirów.

słoneczko | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

Akcja toczy się 100 lat po wydarzeniach opisanych w poprzedniej części.
Druga część - według chronologii szósta wydana w Polsce.
Plusy:
- pokazanie, że każda epoka ma swoich bohaterów;
- dużo bohaterstwa, epickich walk, heroicznych czynów;
- jeszcze więcej krwi i jeszcze więcej bitew;
- postacie Spojonych - stworów stworzonych z połączenia ludzi z dzikimi bestiami;
- dosyć ciekawe postacie Tenaki i Ananais, którzy pragną zostać bohaterami jak legendarny Druss.
Minusy:
- brak dobrze wyeksponowanego głównego bohatera typu Druss czy Waylander;
- trochę mało się dzieje, a postacie bardzo podobne do bohaterów z poprzednich części.
Książka na porównywalnym poziomie jak poprzednie.
Ogółem książka dobra, ale bez fajerwerków.

cordiale | 2014-03-12
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 11 lutego 2014

Patrząc na pożółkły papier książki, dotykając poklejonej taśmą okładki, nie sposób nie zadać sobie pytania ile jeszcze osób będzie miało szanse zapoznać się z jej treścią zanim ta ulegnie zniszczeniu. Jedyny egzemplarz „Króla poza bramą” w miejscowej bibliotece, znaleziony przeze mnie przypadkiem na jej półkach. O tym, że David Gemmel jest pisarzem w Polsce nie tyle zapomnianym co całkowicie nieznanym, pisałem już w recenzji pierwszego tomu Sagi Drenajów.
„Król poza bramą” to drugi tom niesamowitej sagi Gemmela (drugi pod względem daty wydania przez autora, wewnętrzna chronologia cyklu jest inna).
Akcja toczy się 100 lat po wydarzeniach opisanych w poprzedniej części. Samotny bohater wyrusza aby dokonać zemsty na swoim wrogu. Panowanie nad krainą Drenajów przejął uzurpator Ceska, który stworzył armię mutantów zwanych Spojonymi. Prawą ręką tyrana jest przeciwieństwo znanych z...

Jola | 2015-06-17
Na półkach: Przeczytane, Sprzedane
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Mam mieszane uczucia, jeśli chodzi o tę książkę, oraz okropny dylemat z jej oceną. Z jednej strony, autor wplata w historię kilka ciekawych wątków, jak Legion Smoka, będący elitarnym oddziałem Drenajów, czy Spojonych - stworów stworzonych z połączenia ludzi z dzikimi bestiami. Nie brakuje też elementów, które były silną stroną pozostałych tomów z serii: bohaterstwa, epickich walk, heroicznych czynów.

A jednak czegoś mi zabrakło. Może bohatera, który by "pociągnął" całość? W pozostałych tomach mieliśmy Waylandera czy Drussa - mężczyzn, którzy wydawali się więksi niż samo życie, którzy inspirowali do walki, dodawali odwagi, pociągali za sobą innych. Mam wrażenie, że w "Królu poza bramą" brakuje takiej właśnie silnej osobowości.

Bo kto niby miałby nią być? Tenaka, pół-Nadir, pół-Drenaj, który sam nie wie, któremu ludowi jest winien lojalność? Ananais, złoty wojownik, który wraz z okropną raną otrzymaną w walce traci wiarę w siebie? Decado, który przewodząc Trzydziestu...

Przemysław Czapski | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Mimo całej mojej sympatii dla twórczości Gemmell'a , muszę przyznać, że " Król poza Bramą" jest jego najsłabszym dziełem z dotychczas przeze mnie przeczytanych . Przez większość książki niewiele się dzieje, postacie są kalkami z poprzednich książek a finał jest do bólu przewidywalny. No i jest to wtórne zahaczając nawet o autoplagiat. Czytadło na jeden samotny wieczór -przeczytać i zapomnieć.

-SaH- | 2017-09-02
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Czytało mi się lepiej niż pierwszą część. Znając styl autora oraz świat, w jakim osadzona jest książka (kilkadziesiąt lat po 1 części), wszystko to wyglądało jakoś sprawniej. Fajny motyw ze Spojonymi oraz Legionem Smoka, bohaterowie też nie najgorsi, choć oczywiście 3 przyjaciół z jednej jednostki okazuje się być najlepszymi w swoim fachu... No ale taki kanon fantasy. Ogólnie na plus.

amra_LemurianScrolls | 2015-03-07
Przeczytana: 09 marca 2015

Porządne heroic fantasy. Wciągająca książka, błyskawicznie się czyta. Szybkie tempo, wyraźne postacie, brak zbędnych opisów. Nie ma zbyt wiele elementów magii, jest dużo walk, potyczek, pojedynków.

Szkoda że cała seria nie została wznowiona...

Gryzlej | 2012-03-15

B. Dobra książka

Iwona | 2015-10-06

Mój nowy Ulubieniec wśród autorów fantasy :))))
Wartka akcja a co najważniejsze - świetnie skrojone historie !
Główni bohaterowie od razu wciagnęli mnie w niesamowity świat stworzony przez Gemmella.
Polecam ogromnie - do przeczytania z zapartym tchem !!!

polkops | 2013-03-27

swietna, choć nieco słabsza moim zdaniem od "Legendy". Mimo to gorąco polecam.

Arekoz89 | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018