Wyzwanie czytelnicze LC

W poszukiwaniu utraconej chwały

Cykl: Saga Drenajów (tom 4)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Quest for Lost Heroes
powieść łotrzykowska
Lukas

Twierdza Dros Delnoch padła. Hordy Naidirów zalały krainy Drenajów, niosąc śmierć i zniszczenie. W maleńkim królestwie Gothirów łowcy niewolników porywają młodą dziewczynę. Jej przyjaciel, wieśniak imieniem Kiall, próbuje ją odnaleźć, a jego wyprawa może mieć nieoczekiwane skutki dla świata. W poszukiwaniach towarzyszą mu czterej legendarni wojownicy: Chareos - Fechmistrz, Beltzer - Rębacz...

W poszukiwaniach towarzyszą mu czterej legendarni wojownicy: Chareos - Fechmistrz, Beltzer - Rębacz oraz dwaj łucznicy, Fin i Maggrig. Jeden z nich skrywa tajemnicę, która może uwolnić świat od dominacji Naidirów. Jest bowiem Zgubą Naidirów i Nadzieją Drenajów ... Jest Księciem z Brązu.

słoneczko | 2017-10-25
Przeczytana: 25 października 2017

Cykl, który dalej czytam według chronologii. Kolejna część na poziomie poprzednich.
Plusy:
- dobre fantasy z motywem znanym z innych książek, czyli pełną przygód wędrówką bohaterów, żeby osiągnąć zamierzony cel;
- ciekawi bohaterowie Kiall, Chareos, Finn, Maggrig, Beltzerk, których się szybko polubi;
- przyjaźń, honor i odwaga - tak znane, wręcz banalne, ale mnie to nigdy nie nudzi;
- pomoc udzielona przez herosów dla młodego chłopaka, przemierzanie kolejnych krain, walka z licznymi przeciwnościami;
- każda wędrówka musi mieć swój cel, czasem nie taki błahy jak się początkowo może wydawać.
Minusy:
- powtórzenie motywu wyprawy w celu ratowania dziewczyny - znanego z jednej z poprzednich części: Druss-Rowenna, teraz Kiall-Ravenna;
- jak we wielu książkach współczesnej fantasy znów głównym bohaterem jest nastolatek (nastolatka). Ten schemat zaczyna mnie powoli nudzić.
Ogółem książka dobra.

cordiale | 2014-07-09
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 08 czerwca 2014

www.zapomnianypokoj.blogspot.com

Nie sposób zaprzeczyć, że żyjemy w zwariowanych czasach. Dobrze wiemy, że aby coś osiągnąć nasz produkt musi wyróżniać się na tle konkurencji. Również dotyczy to pisarzy i wszelkiego rodzaju wydawnictw. Ci pierwsi wyrywają sobie włosy z głów aby wymyśleć coś nowego. Coś na co jeszcze nikt nie wpadł. Coś dzięki czemu to właśnie ich książki będą znikały z półek sklepowych. Wydawnictwa natomiast prześcigają się w różnych typach okładek, pięknych grafikach na nich widniejących oraz ilustracjach odnoszących się do treści.

Czy jednak jest to właściwa droga? Czy wszelkiego rodzaju „ozdóbki” są konieczne do osiągnięcia sukcesu na polskim rynku wydawniczym?

Właśnie do takich przemyśleń skłoniła mnie lektura „W poszukiwaniu utraconej chwały” Davida Gemmella. Jest to czwarta powieść napisana przez tego brytyjskiego pisarza ze świata Drenajów. Jeżeli jednak chodzi o wewnętrzną chronologie cyklu, znajduje się ona na ósmym miejscu.

...

Dusia | 2015-11-18
Na półkach: Przeczytane, Zakupione, 2015
Przeczytana: 16 listopada 2015

Po upadku twierdzy Dros Delnoch Nadirowie praktycznie zalali ziemie Drenajów, niszcząc, zabijając, gwałcąc i porywając. Napadli na niewielką wioskę i porwali młode kobiety - i to pod nosem żołnierzy drenajskiego Księcia. Zakochany w jednej z uprowadzonych młodzieniec - Kiall - udaje się do władcy po sprawiedliwość, a gdy jej nie znajduje, postanawia ruszyć śladem oprawców. W podróż nie udaje się sam. Towarzyszą mu czterej legendarni obrońcy Dros Delnoch: Fechmistrz Chareos, Rębacz Beltzer i dwóch łuczników, Finn oraz Maggrig. Wędrówka okazuje się dłuższa i cięższa, a jej cel nie tak trywialny, jak mogłoby się wydawać na początku.

"W poszukiwaniu utraconej chwały" to powieść drogi, choć pierwsze strony zapowiadają raczej koncentrację na dworskich intrygach. Bohaterowie przemierzają rozległe krainy, by odnaleźć uprowadzoną młodą kobietę, i walczą z licznymi przeciwnościami. Autor nie zapomniał jednak o świecie zewnętrznym, wprowadził kolejne postacie i wątki (niekoniecznie...

Jola | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015

W sadze o Drenajach mieliśmy już okazję śledzić jedną historię ratowania ukochanej z rąk handlarzy niewolników - mam tu na myśli Drussa i Rowennę. Historia zatacza koło i kolejny wiejski chłopak, Kiall, rusza w pościg za porywaczami, chcąc uratować dziewczynę, w której się durzył od lat: Ravennę. Można by sądzić, że Gemmell się powtarza i próbuje nam zaserwować tę samą historię w nowym wydaniu. Nic bardziej mylnego. Kiall nie jest Drussem, który w trakcie podróży poczuł żądzę krwi i pokochał walkę, a losy Ravenny potoczą się zupełnie inaczej niż jej (prawie) imienniczki.

"W poszukiwaniu utraconej chwały" jest powieścią, w której wszyscy bohaterowie, nawet ci drugoplanowi, mają swoją rolę do spełnienia. Niczym na szachownicy, śledzimy losy zarówno pionków, jak i hetmana, króla, czy królowej. Udała się tutaj Gemmellowi sztuka, której zabrakło w "Królu poza bramą": czytelnik przywiązuje się do bohaterów, trzyma za nich kciuki, wierzy głęboko w ich sprawę. Doświadczony Chareos,...

macbrae | 2014-09-06

Znowu schemat, znowu powtarzalność, ale solidna. Są weterani, którzy mają swoje motywy by walczyć dalej. Przyjaźń, honor i miłość. Brzmi banalnie, ale mnie chyba się nigdy nie znudzi.

Nahya | 2013-09-24
Przeczytana: 24 września 2013

Lepsza od poprzedniczki, ale jednak Legendzie nie dorasta do pięt...

Samum | 2015-02-22

Jak 99% książek tego autora. REWELACJA. Polecam