Obłęd rotmistrza von Egern

Wydawnictwo: Fabryka Słów
83-89011-23-9
Arieen

Erupcje ludzkiego okrucieństwa wyostrzają charaktery. Pozwalają dokonać wielkich podłości, to pewne, lecz pozwalają również na akty wielkiego heroizmu, które nie mieszczą się w codzienności. W idealnym świecie rotmistrz von Egern zapewne nie musiałby wybierać pomiędzy Bogiem, honorem a żołnierskim obowiązkiem... Tyle że idealny świat nie istnieje. Przedstawiamy dramatyczną opowieść o...

W idealnym świecie rotmistrz von Egern zapewne nie musiałby wybierać pomiędzy Bogiem, honorem a żołnierskim obowiązkiem... Tyle że idealny świat nie istnieje. Przedstawiamy dramatyczną opowieść o człowieku, który pragnąc sprawiedliwości, odnajduje własne szaleństwo.

źródło okładki: www.fabryka.pl

Wojciech Gołębiewski | 2014-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Taryfa ulgowa dla debiutu

Zachęcony „Epifanią Wikarego Trzaski” sięgnąłem po jego debiutancki „Obłęd rotmistrza von Egern”, opublikowany dwa lata wcześniej. Olbrzymia różnica. Ale to rokuje sukcesy, bo jeśli zaledwie dwa lata wystarczyły do znacznej poprawy, to tylko tak trzymać, a wielki sukces pewny.
Pierwsze opowiadanie to niedojrzały moralitet, chyba, dla czytelników bardzo młodych. Krwi dużo, jak i odwoływania się do dyskusyjnie pojętego honoru, a efekt, choć przewidywalny, to i tak nieciekawy. Na plus zaliczam pomysł Nieznajomego i jego Sługi, który jest poniekąd zarodkiem objawienia się fałszywego Chrystusa z równie fałszywym archaniołem Michałem we wspomnianej „Epifanii..”
Drugie opowiadanie pt „Otchłań”, to kontynuacja losów rotmistrza. Odnotowuję z niego cenne sformułowanie: /144,1/
„Czasem mierne charaktery okazują wielkość w obliczu sytuacji ekstremalnych....

Przemysław Zyra | 2014-11-28
Przeczytana: 2008 rok

To jakiś inny rodzaj literatury, z którym nieczęsto mam do czynienia. Do mnie niestety nie trafia, choć może być coś intrygującego w stylu pisarza.

Grzegorz | 2014-05-03
Przeczytana: 01 maja 2014

Piękna literacko i językowo, trochę gorsza jeśli chodzi o fabułę. Jedyna wada to zbyt dużo monotonnej i nachalnej filozofii. Niemniej godna polecenia, co czynię niniejszym z czystym sumieniem.

majkabally | 2014-12-29
Przeczytana: 12 marca 2014

Dobra, jednak polecam bardziej inne pozycje Twardocha, szczególnie "Morfinę". Tu mimo wszystko czuć, że to debiut autora, troszkę przedobrzył z filozofowaniem...

Fidel-F2 | 2015-11-22

Cztery niezłe opowiadania. Jest tu wszystko czym autor będzie zajmował się później. Czyli przede wszystkim słabo mu idzie wątek rozważań nad absolutem, co jeszcze słabiej kontynuował w Epifanii.... Drugi wyraźny aspekt, znacznie lepiej zrobiony, to uwikłanie historyczne i, w kontekście, problem niejednoznaczności tożsamości narodowej. Poza tym nieźle buduje ludzkie historie i dramaty.

Andman | 2016-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013