Moje Ewangelie

Mes Evangiles
83-240-0705-9
Chrystus, Piłat, ewangelia, sens życia
Arieen

Eric-Emmanuel Schmitt powraca do wątków poruszonych w Ewangelii według Piłata. Przedstawia swoją wizję dramatu dwóch bohaterów: Chrystusa i Poncjusza Piłata. Pierwszy na kilka dni przed śmiercią przeżywa moment zwątpienia. Drugi szuka racjonalnych wyjaśnień cudu. Obaj stają wobec tajemnicy. W swojej nowej książce Schmitt zadaje pytanie o sens i celowość ludzkiego życia. Czy są nam one dane z góry, czy też powinniśmy je odnaleźć sami?

andzia12 | 2016-04-13
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

„…Trzeba jeszcze kochać tych, którzy nas nie kochają…”

Bardzo ciekawe podejście do postaci Jezusa i Piłata.

„Moje ewangelie” E. E. Schmitta to rozbita na dwa głosy historia Ukrzyżowania Jezusa. Powiem szczerze, że czasami byłam zaskoczona takim podejście pisarza. Zwłaszcza, jak czytałam słowa, jakie napisał Schmitt.

Jednak jak zawsze książka tego autorka jest pełna mądry i skłaniających do refleksji cytatów.

| 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Schmitt przedstawił nam całkiem inne spojrzenie na duet Jeszua - Piłat. Ten pierwszy zastanawia się, jak to możliwe, że jest Synem Bożym, na czym polega jego misja na ziemi. Rozterki i wątpliwości stara się rozwiać najpierw u siebie, a potem przekonuje innych. Z kolei Piłat do końca nie może uwierzyć w zmartwychwstanie "magika". Szuka racjonalnego wytłumaczenia dlaczego zniknęło ciało Jeszui. Obaj w swoich głowach nie ogarniają Boskich Tajemnic. Czy Piłat może zostać pierwszym chrześcijaninem? Czy Jehuda zdradzając Jeszuę był jego wrogiem, czy przyjacielem?
Ta niewielka książeczka to takie małe filozoficzne podejście do tajemnicy narodzin chrześcijaństwa.

Hipek | 2016-05-08
Przeczytana: maj 2016

Ciekawe spojrzenie na dogmaty chrześcijan. Autor pokazuje, że ewangelię można postrzegać własnym umysłem, nie koniecznie polegając na jedynej możliwej interpretacji Kościoła. Z meta poziomu, choć autor deklaruje być ateistą z krwi i kości, to sposób w jaki opowiada nam swoją wizję życia Chrystusa i przemyśleń Piłata w dniach po śmierci Jezusa, mógłby być wzorcem do pojmowania wiary...

czytający | 2014-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Czy w dzisiejszych czasach wypowiedziane przez Jezusa słowa: "Ojcze, przebacz im, albowiem nie wiedzą co czynią", mogą mieć jeszcze jakieś znaczenie? Czy "Dobra Nowina" może odnosić się do życia zarówno wierzących jak i ateistów? Sądzę, że jak najbardziej tak. Ale tę podróż do prawdy każdy z nas powinien odbyć sam, zgodnie z własnym sumieniem. I dla każdego prawda ta będzie zupełnie inna.

Taki jest główny motyw przewodni książki Erica Emmanuela Schmitta. To on każe nam wczuć się w rolę Rzymianina Piłata, który przemienia się z tego który wie w tego który wątpi. Wątpliwości towarzyszą nam przez cały czas tego krótkiego arcydzieła. "Moje Ewangelie" składają się z dwóch krótkich rozdziałów. W pierwszym poznajemy życie Jeszui z Nazaretu opisane przez niego samego. Drugi rozdział utrzymamy jest w formie dialogu pomiędzy Piłatem a jego pisarzem Sekstusem. Jezus opowiada o własnych odczuciach co do swojej rosnącej siły, boi się czy wytrwa do samego końca. Natomiast Piłat w drugiej...

Mariusz | 2014-07-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Czego potrzeba do wiary, czy wystarczy rozum i racjonalne myślenie, czy trzeba czegoś więcej, zaufania bez rozumienia do końca w tej chwili? Według autora, tak też mogłoby być, inne podejście do Jezusa i Piłata, zastanawiają się. Jak uwierzyć w przeznaczenie, jak uwierzyć w cud? Rozterki. Krótka książeczka o wielkich sprawach. Tak sobie myślę, że kto nie miałby problemu, uwierzyć w cud zmartwychwstania, uwierzyć w mesjanizm - dzisiaj, może jutro. Polecam.

jatymyoni | 2015-02-03
Przeczytana: luty 2015

Za każdym razem czytając i medytując nad Ewangelią staje się Ona moją Ewangelią, bo jest to moje spojrzenie na Nią. Tak też potraktował Ją autor. Pierwsza część książki jest medytacją nad Ewangelią opisującą ostatnią noc Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Razem z autorem przyglądamy się i medytujemy nad tajemnicą życia Jezusa i Jego nauki. Autor przedstawia, jakie dla niego jest najważniejsze przesłanie płynące z życia i nauki Jezusa. Druga część książki jest medytacją człowieka racjonalnego, nad śmiercią i zmartwywstaniem Jezusa. Piłat, Rzymianin, człowiek ze wszech miar racjonalny, stojący z boku wydarzeń rozgrywających się w Palestynie staje przed tajemnicą śmierci i zmartwywstania Jezusa. Mamy w książce dwie medytacje nad tajemnicą Wcielenia Syna Bożego i Zmartwywstaniem. Te tajemnice nie zamierza autor rozwiązywać, ale chce nas skłonić do myślenia i refleksji nad nimi, abyśmy podążając ścieżkami jego medytacji znaleźli własne ścieżki do medytacji nad Ewangelią. Czy wiara, która staje...

Aneta | 2013-10-31
Przeczytana: 31 października 2013

„Moje Ewangelie” to odkrywcze i odbiegające od tradycji spojrzenie na dogmaty chrześcijaństwa.

Mamy tu dwie indywidualne historie: człowieka-Mesjasza i człowieka-kata widziane oczami Schmitta. Autor ukazuje ich codzienne życie, radości i troski, strach i ból, wątpliwości i poszukiwanie nowej drogi.

To krótka filozoficzna i nowatorska rozprawka na temat tajemnicy Zmartwychwstania.

Inna tematyka, z którą przyszło mi się zmierzyć na swój sposób mnie zainteresowała.

allison | 2011-04-18
Przeczytana: kwiecień 2011

Wcześniej chyba tylko Bułhakow podszedł w ten sposób do postaci Jezusa i Piłata...

Truskawkowa Pysia | 2016-06-10

Nie jestem specjalnie religijna. Jest zbyt wiele sprzeczności między tym, co myślę, a opinią kościoła na temat tego, co według księży myśleć powinnam. Doceniam jednak każdą książkę, która daje możliwość zmiany moich poglądów. Po tę sięgnęłam licząc na niewiadomo co; po prostu ze względu na autora, na którym nigdy się nie zawodzę.
'Moje ewangelie' mną zachwiały. Skłoniły do głębszego przemyślenia pewnych spraw. Jak sam Schmitt napisał na wstępie - lepiej jest gmatwać niż podawać rozwiązanie, bo tylko tajemnica skłania nas do myślenia.
Pomysł na narrację ze strony Jeszui sprawił, że możemy poczuć jego wątpliwości. Człowiek taki jak my - szukający własnej drogi, nieraz osądzany przez robienie tego, co on uważa za słuszne, próbujący zmienić świat na lepsze.
Polecam każdemu, komu wpadnie w łapki.

emilia-milkaslonce | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Jak zawsze ten wybitny autor porusza w moim sercu struny o których istnieniu nawet nie wiedziałam.Każda strona jego książki to ja i moje życie. Moje obawy, problemy. Każde dziecko ma wiele pytań, kim jestem, po co istnieje, co jest dalej gdy umieramy. My dorastamy a te pytania pozostają. Dobrze wiedzieć że są takie książki ja ta które choć trochę przybliżają nam odpowiedź na te pytania. Często właśnie w wierze jest odpowiedź. A dzieki temu że autor porusza wątki ewangeliczne, daje to nam lepszy obraz i zrozumienie tego co widzimy i czujemy. On był taki jak my, był jednym z nas. Dzięki ci za kolejną twoją mądrość Eric.