Graf Zero

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Trylogia Ciągu (tom 2)
Wydawnictwo: Książnica
Count Zero
bronx

Turner, niezależny cyberwiedźmin, specjalizuje się w podkradaniu ludzi wielkim korporacjom. Odtworzony na nowo po wybuchu, rusza w ślad za wynalazcą nowego typu biochipów, ale firma nie zamierza go oddać konkurencji żywego. Bobby, pod pseudonimem Graf Zero, chce zostać hakerem, "kowbojem cyberprzestrzeni". Jego pierwszym zadaniem ma być włamanie do słabo strzeżonej bazy danych z filmami porno. Jednak w czasie włamania prawie ginie, a posiadanym przez niego programem zaczynają się interesować potężni ludzie...

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2009

źródło okładki: www.matras.pl

kasandra_85 | 2011-08-08
Przeczytana: sierpień 2011

Bartosz Peruń | 2016-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2016

Zacznę od tego, że Graf Zero bardziej podobał mi się od Neuromancera. Jest lżejszy, mniej stechnicyzowany i lepiej działa jako powieść sensacyjna. Ale przejdźmy do rzeczy.

O czym opowiada ta książka? O Turnerze, cyber-wiedźminie, który dostał zadanie odbić człowieka z rąk jednej korporacji, by ten mógł przenieść się do drugiej. To opowieść o Marly, która zajmuje się sztuką i dostaje pracę u najbogatszego człowieka na świecie (który jest również całkiem ekscentryczny) - Josefa Virka - i ma znaleźć artystę, który tworzy nietypowe "pudełka". To opowieść o Bobbym (który nadaje sobie przydomek Graf Zero), który omal nie zostaje całkowicie wypłaszczony podczas pierwszej godziny w cyberprestrzeni, przy pierwszym spotkaniu z czarnym lodem. Lub po prostu ta historia jest konsekwencją działań zapoczątkowanych przez Wintermute'a w Neuromancerze? Prawda jest taka, ze każdego po trochę.

Graf Zero już nie jest książką chaotyczną, ale poprzez zagęszczenie wątków jest skomplikowana. Trzy...

misia | 2014-08-02

setnie się bawię przy tej trylogii ciągu, bardzo w moim guście, trochę locus solus, mocno gits i reszta

Mamerkus | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Bardzo, bardzo dobra powieść, pierwsze samodzielne dzieło Gibsona, którym mnie do siebie przekonał.
Przede wszystkim świat przedstawiony, na który tak psioczyłem w "Neuromancerze", ożył. Teraz już wiem, że poza cyberprzestrzenią, stacjami kosmicznymi i nierealnym Ciągiem istnieje jeszcze prawdziwy świat w postaci pustyń Arizony, blokowisk New Jersey, czy też normalnego Paryża, "Graf zero" uzupełnia te braki.
Oprócz tego Gibson kreśli świetną, wielowątkową intrygę (chociaż oczywiści Mcdonaldowi nadal może pod tym względem buty czyścić), wyrazistych, charakterystycznych i niejednoznacznych bohaterów pierwszoplanowych, a tylko w tle znana z "Neuromancera" rzeczywistość wirtualna. Zdecydowanie mniej jest tutaj akcji w cyberprzestrzeni (ktoś dzisiaj tego określenia jeszcze używa?), co wychodzi na plus całości, "Graf zero" nie przypomina gry komputerowej, jak to było z "Neuromancerem". Mało tu typowego cyperpunka, więcej klasycznej s-f bliskiego zasięgu, ale dla mnie to akurat na plus,...

Paweł Panfil | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Niby nic, ale ten świąt wciąga jak cyberprzestrzeń, w której tym razem bohaterowie nie spędzają tak wiele czasu. Gibson stawia jednak pytanie: "czy w cyberprzestrzeni istnieje bóg?". Pełna akcji, konfliktów, zdrad i konszachtów opowieść podzielona na trzy wątki, które oczywiście w końcu muszą się jakoś powiązać.

daniel90 | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Dobra rzecz - podobnie jak pierwsza część. Na pewno sięgnę do książek, które Gibson pisze teraz. Jest duża szansa, że przepowie w nich przyszłośc za 40 lat, tak jak przepowiedział w latach 80-tych.

Joanna_85 | 2014-08-18
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Cyberpunk to chyba nie jest to, co lubię najbardziej. A szkoda, bo miałam nadzieję, że mi się spodoba.

figgin | 2011-04-09
Przeczytana: 2011 rok

Ciężko się to czyta, bo autor jak szalony skacze po wątkach, ale warto się pomęczyć.

Dominik | 2014-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Graf Zero jest książką zdecydowanie "lżejszą" od poprzedniego "Neuromancera". Należy do tych książek, które czyta się z przyjemnością, fabuła wciąga, jednak pozostaje pewien niedosyt - uczucie, że czegoś tej książce brakuje. Tak jest i w tym przypadku. Przygoda wiedzie czytelnika po nitce do kłębka a ja lubię razem z bohaterami utknąć w "martwym punkcie" i zastanawiać się co dalej. Tutaj tego nie dostałem.

Daniel Taberski | 2012-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2012

Lepsza od Neuromancera :)