Remiks. Aby sztuka i biznes rozkwitały w hybrydowej gospodarce

Tłumaczenie: Rafał Próchniak
Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
Remix: Making Art and Commerce Thrive in the Hybrid Economy
978-83-7644-010-1
prawo autorskie, internet, kultura
Arieen

Lawrence Lessig jest krytykiem tradycyjnych praw autorskich. Jego zdaniem nie uwzględniają one rozwoju technologii komunikacji i związanych z tym zmian zasad produkcji kulturalnej - od kultury uczestnictwa, przez kulturę konsumpcyjną XX wieku (kulturę "Read Only") do kultury ery internetu, w której ludzie ponownie zaangażowali się w aktywne tworzenie kultury, zyskali więcej przestrzeni do politycznego działania i wciąż odkrywają nowe możliwości uczestnictwa w kulturze. W książce Remiks. Aby sztuka i biznes rozkwitały w hybrydowej gospodarce dowodzi także, że obowiązujące prawo autorskie w znacznej mierze jest nieskuteczne - wojna z wymianą plików toczy się już od dziesięciu lat. W epoce sieci społecznościowych każde użycie oznacza wykonanie kopii danego utworu - a tym samym naruszenie obowiązującego prawa autorskiego. Zdaniem Lessiga podstawowym problemem prawników jest zbytnie przywiązanie do dwudziestowiecznej definicji pojęcia "kopia utworu". Uważa, że w stosowaniu tego pojęcia większą uwagę należy zwracać na kontekst, w jakim jest ono używane. (opis wydawcy)

Arieen | 2010-01-07

Świetna książka, ciekawy głos w dyskusji o prawach autorskich. Warto przeczytać, tym bardziej,że autor podchodzi do tematu od nieco innej strony.

feldm_46 | 2013-04-18
Ubiquit | 2012-01-28