Błądzą wszyscy (ale nie ja)

Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Seria: Mistrzowie Psychologii
Wydawnictwo: Smak Słowa
Mistakes Were Made (but not by me)
czupirek

Dlaczego ludzie uchylają się od odpowiedzialności, kiedy wszystko się wali? Skąd bierze się galeria osób publicznych, które nie potrafią przyznać się do błędu? Jaka jest przyczyna niekończących się kłótni małżeńskich o to, kto ma rację? Dlaczego widzimy obłudę u innych, ale nie u siebie? Czy wszyscy jesteśmy kłamcami? A może naprawdę wierzymy w historie, które opowiadamy? W tej niezwykle...

W tej niezwykle wnikliwej i zajmującej książce znani psychologowie społeczni, Carol Tavris i Elliot Aronson, przyglądają się mechanizmom i obwodom mózgowym odpowiedzialnym za samousprawiedliwianie. Kiedy popełniamy błąd, musimy złagodzić dysonans poznawczy, który zagraża naszemu poczuciu własnej wartości. Dlatego tworzymy fikcje, które uwalniają nas od odpowiedzialności, przywracają nam przekonanie o własnej inteligencji, moralności i słuszności - przekonanie, które często każe nam brnąć coraz głębiej w działania głupie, niemoralne i błędne.

Odwołując się do wieloletnich badań, autorzy tej książki przedstawiają fascynujące wyjaśnienie zjawiska samooszukiwania - jego mechanizmów, szkodliwych skutków i sposobów, w jakie możemy się od niego uwolnić.

Przewróć stronę, ale wiedz, że już nigdy nie uchylisz się od odpowiedzialności równie łatwo jak dotąd.

źródło opisu: Smak Słowa, 2008

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

adb | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Żyjemy w przekonaniu, że jesteśmy rozsądni, racjonalni i uczciwi. Obrona tych przekonań na własny temat bywa kosztowna, bowiem prowadzi do błędów, przeinaczeń, zaprzeczeń. Sposób w jaki tłumaczymy swoje decyzje doskonale objaśnia para amerykańskich psychologów: Carol Tavris i niemal legendarny Elliot Aronson, autor "biblii" psychologów społecznych - książki: "Człowiek- istota społeczna".
Aronson w swojej akademickiej karierze wiele uwagi poświęcił zjawisku dysonansu poznawczego i nim tłumaczy powstawanie mechanizmów samooszukiwania i samousprawiedliwiania. Kiedy nasze wewnętrzne przekonania są sprzeczne z danymi z zewnątrz pojawia się właśnie dysonans poznawczy. [...]
W miarę czytania i poznawania działania opisywanych mechanizmów albo odkrywamy ich działanie u siebie, albo usilnie zaprzeczamy ich istnieniu, potwierdzając przy tym mimochodem zjawisko dysonansu.[...]
Książka może więc wzbudzać skrajne emocje, od zachwytu po zaprzeczenie i odrzucenie. "Błądzą wszyscy..." to...

Zuba | 2015-10-11
Przeczytana: 11 października 2015

Czasami zależy mi bardzo, żeby moja opinia przekonała kogoś do przeczytania mojego świeżego książkowego odkrycia. To jest ten przypadek.

Tytuł i podtytuł mówią już dużo: Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania? Nie wydaje wam się, że tylu jest na świecie hipokrytów (zwłaszcza wśród polityków, szefów i nielubianych koleżanek), ściemniają, kombinują, nie widzą oczywistej sprzeczności między deklaracjami a czynami? To jest jak światowa plaga. Wydawało mi się, że jakimś cudem nie jestem jej ofiarą bo kiedy JA robię coś wątpliwego to mam ważne powody, ktoś mnie sprowokował, nie mam innego wyjścia, to wyjątkowa sytuacja, mniejsze zło, pitu pitu...

Autorzy przedstawiają w jasny sposób jak sami siebie oszukujemy, jakie mechanizmy mają w tym udział i co sprawia, że tak trudno jest zawrócić ze złej drogi, przyznać się do błędów, zaślepienia i braku obiektywizmu. Przytaczają wiele badań, przykładów z życia politycznego (ale...

Anna | 2016-03-02
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 02 marca 2016

No i co ja mam napisać? Dno. Dno do kwadratu.

Pseudopsychologiczny bełkot, w którym każde zdanie powtarzane jest 7 razy, żeby czytelnik na pewno ZROZUMIAŁ, co autor miał na mysli.

Oczywiste oczywistości, które nic nowego do życia nie wnoszą jak na przykład: wypieramy informacje, które są sprzeczne z naszym światopoglądem. No błagam, ktoś tego nie wiedział przed przeczytaniem tej ksiązki??

Poddałam się przy szerokiej analizie dlaczego Amerykanie wierzą, że porwali ich kosmici. Jak żyję nigdy nie spotkałam nikogo, kto by wierzył, że porwali go kosmici, ale gdybym doczytała tę książkę do końca sama niechybnie tak bym się czuła.

Dziękuję, mam lepsze książki w kolejce, a życie tylko jedno.

rooibos | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

Treścią tej książki jest po prostu przystępne, analityczne i rzetelne rozwinięcie jej tytułu.
Należy ją przeczytać tym bardziej, im bardziej sie wydaje, że to - akurat nam! - niepotrzebna lektura.

książek: 1973
asiula1000 | 2016-06-17
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Z kilkoma tezami zawartymi w książce nie mogę się zgodzić - myślę, że istnieją wielkie różnice pomiędzy społeczeństwami amerykańskim a polskim. Na przykładzie moich znajomych i rodziny nie znajduję potwierdzenia, by aż tak nie wierzyć pamięci. W moim odbiorze rzeczy opisane w książce jako zjawiska ja widzę raczej jednostkowo. Stąd momentami czułam się znudzona niektórymi rozdziałami.

Socjologos | 2018-12-12
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Naprawdę świetna książka o naszej psychice, niedopuszczającej nas do poczucia błędu. Większość czasu autorzy poświęcają na wyjaśnienie dwóch ciekawych zjawisk: dysonansu poznawczego oraz wszczepiania wspomnień. To pierwsze jest czymś naturalnym i nieuniknionym, to drugie potrafi jednak zmrozić krew w żyłach.

Nie znajdziecie tutaj skomplikowanych opisów naukowych ani definicji, to popularnonaukowe dziełko jest przystępne dla każdego przeciętnego czytelnika. Wszystkie tematy są skrupulatnie rozłożone na części pierwsze za pomocą mnogich przykładów z badań, a także życia codziennego.

Pozycja ta może być szczególnie interesująca dla psychoterapeutów, prawników i innych ludzi, których działanie jest ukierunkowane na ingerowanie w życie drugiego człowieka. Dlaczego sędziowie podejmują fatalne decyzje wskutek banalnego stereotypu, a potem nie chcą oczyścić sumienia i przyznać że wsadzili za kratki niewłaściwego człowieka? Pytanie szczególnie aktualne wobec niedawnej afery w związku z...

Łukasz Chrzanowski | 2016-08-16

Jedna z najlepszych książek psychologicznych jakie miałem przyjemność czytać. Masa faktów, badań oraz trafnych spostrzeżeń, to esencja tej książki. Obowiązkowa książka, dla każdego coacha, trenera oraz studenta psychologii. Ta książka pokaże Ci, jak bardzo lubimy oszukiwać samego siebie oraz jak bardzo trudno nam dostrzec, swoją pomyłkę. Z czystym sercem polecam.

Mavericus | 2010-12-01
Przeczytana: 20 października 2009

Napisała to Amerykanin, ale sensownie oddał ludzką naturę i jej chec do samousprawiedliwiania swoich poczynań. Polecam dla tych, którzy są świecie przekonani, ze to inni postępują źle, a mnie tylko nikt nie rozumie. Dla zachęcenia opiszę anegdotkę(czy jak kto woli dykteryjkę) tegoż autora Aronsona, którą opisał w książce. Siedział on ze swoim synem i oglądał zrzut napalmu na walczących w leśnych odstępach Wietnamczyków, gdyż akcja toczyła się w trakcie wojny wietnamskiej.
Synek zapytał tatę: Co to jest napalm? Aronson odpowiedział mu, że to taki środek, który wypala trawę do "gołej ziemi", w zetknięciu ze skórą pozostawia bolesne i trudno gojące się rany. Mówiąc to dostrzegł, że po policzkach synka zaczęły spływać łzy. Zastanowił się czy jest tak obojętny na to co się dzieje. Czy nie ma w sobie wrażliwości jaka posiada jego dziesięcioletnia latorośl?

Emilia | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Rewelacyjna książka! Polecał ją wykładowca na zajęciach z psychologii. Postanowiłam ją przeczytać i się nie zawiodłam. Jest napisana zrozumiałym językiem. Autorzy odwołują się do wielu przykładów, dzięki czemu można dobrze zrozumieć mechanizmy, które opisują.
Lektura tej książki uświadamia, jak łatwo przychodzi nam oszukiwanie samych siebie, kiedy zagrożone staje się postrzeganie siebie jako osoby dobrej, mądrej, inteligentnej i kompetentnej. Nie umiemy popełniać błędów, gdyż uważamy je za porażki zamiast za element życia i nauki. Tym bardziej nie potrafimy się do błędów przyznawać, nawet przed sobą.
Polecam wszystkim - szczególnie tym, którzy wierzą we własną nieomylność.

Dawid Gawałkiewicz | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Wiele hałasu o nic. Autorzy stawiają 3-4 tezy i przez całą książkę tłuką nam je do głów, niejednokrotnie się powtarzając. Ogólnie byłem raczej zniesmaczony, zwłaszcza, że przeczytałem ją za rekomendacją.