Zobaczyć głos. Podróż do świata ciszy

Okładka książki Zobaczyć głos. Podróż do świata ciszy Oliver Sacks
1998-01-01
1998-01-01
83-7150-415-2
Adam Małaczyński

Początek w opór wciągający, końcówka nudna. Ale książka spełnia swoją role - naprawdę zaczęłam patrzeć bardziej w stronę osób głuchoniemych i głuchych - jak mało przystosowany jest nasz świat dla takich osób. Otwiera oczy.

Sacks jest autorem wyjątkowym, który potrafi zagłębić się w problematykę obranego przez siebie tematu badawczego i jednocześnie z lekkością i łatwością przekazywać wiedzę innym. Za to go bardzo cenię. I za tę treść edukacyjną również cenię tę książkę. Daje ona wgląd w świat osób głuchych, pokazuje bogactwo języka migowego i jego specyfikę (tak od strony lingwistycznej jak i neuronaukowej),a także kulturę, którą ta społeczność tworzy. Angielski oryginał tej książki był wydany w 1989 roku i od tego czasu sporo się zmieniło, więc ta książka nie daje pełnego obrazu, ale jest dobrym wprowadzeniem w tematykę.

Teraz trochę krytyki. Absolutnie największym minusem tej książki jest tłumaczenie i korekta (albo jej brak). W książce jest sporo literówek. Cytaty nie zawsze są oddzielone od głównego tekstu. Najbardziej jednak razi tłumaczenie, które jest literalnym przekładem zdań angielskich, co w języku polskim brzmi po prostu źle. Szkoda, bo ta pozycja (jak wszystkie książki Sacksa) zasługuje na dobry odbiór u polskiego czytelnika.

Tej książce zdecydowanie przydałoby się odświeżenie pod względem edytorskim... Na pewno czytałoby się łatwiej.
Jeśli chodzi o treść - zdecydowanie warto się zapoznać, szczególnie żeby poszerzyć swoje horyzonty związane z językiem migowym, światem g/Głuchych. Dla mnie najciekawsza była ostatnia część (najwięcej informacji kulturowych).

Jeśli kogoś interesuje świat Głuchych, rozwój szkół, problemy z którymi się stykają - zdecydowanie polecam.
Szkoda, że książka jest już lekko zdezaktualizowana - przydałaby się errata na 2020 - rozwój kultury i świata głuchych w tej książce kończy się na późnych latach 80 - wczesnych 90. A przecież teraz social media i dostępność technologii również niesamowicie zmieniła ten świat. Mimo to -bardzo dobra pozycja

W ramach wyzwań na 2019 (styczeń) - otrzymana w prezencie

W ramach wyzwań na 2019 (styczeń) - otrzymana w prezencie

Książka warta przeczytania, jednak forma jej wydania ciężka w przyjęciu, litery częściowo za duze,częsciowo za małe, ilość przypisów zupełnie rozbija ciągłość czytania. Jednak mam świadomość ilości treści ujętej w przypisach i jej istotności, wiec ogólnie książka na plus

Dla mnie to lektura z tych obowiązkowych, podziwiam za obiektywizm autora,jednak sporo suchych informacji i mało zajmujących.

Pan Sacks zabiera nas w podróż do świata ciszy. Kluczem do jego zrozumienia jest język migowy. On jest tu głównym bohaterem.

Osoby niesłyszące z racji swojej niedyspozycji, wynikającej z wady wrodzonej lub nabytej, są wyobcowane ze "zdrowego" społeczeństwa. Często nie wynika to z nietolerancji ale ze zwyczajnego braku kontaktu z nimi. Tu w sukurs przychodzi język migowy. Nie jest to prosty język. Wielu mówi, że przypomina pantomimę. Miałam możliwość poznania jedynie podstaw i wiem, że przełamanie się, żeby mówić całym ciałem dla niektórych bywa trudne. Ale to dotyczy osób słyszących. Dla niesłyszących jest to naturalne, jak oddychanie.

"Dusza i ciało, niepowtarzalna ludzka tożsamość, wszystko to znajduje swój wyraz w języku migowym" s. 167

Świetny wstęp do historii Głuchych i ich obecnej sytuacji w społeczeństwie. Bardzo dobrze się czytało, mimo że inną książkę Sacksa odłożyłam kiedyś po paru stronach, więc nie byłam przekonana, czy dam radę tym razem.

Świetna książka, poruszająca wiele problemów i zagadnień związanych ze światem Głuchych. Podobało mi się, że autor, jako neurolog, nie ogranicza się jedynie do medycznego punktu widzenia, ale rónież patrzy na Głuchych jako kulturę, jako mniejszość etniczną.
Niektóre przypisy mogą razić długością, ale to publikacja popularnonaukowa, więc to żaden grzech. Grzechem natomiast pozostaje tłumaczenie. Widać od razu, że autor przekładu nie wysilił się na poznanie polskiej strony kultury Głuchych i pojęcia takie jak Głuchy, głuchy, niesłyszący i głuchoniemy używa na zmianę, podczas gdy pierwsze oznacza członka społeczności posługującego się językiem migowym, zaś ostatnie jest wyjątkowo deprecjonujące i wręcz obelżywe w stosunku do Głuchych.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe