Stanąć na nogi

A Leg to Stand On
83-7150-183-8
zdrowie, medycyna
czupirek

Książka wybitnego angielskiego neurologa i psychiatry, badacza chorób psychicznych i zaburzeń rozwojowych. Dzieli się w niej swoimi doświadczeniami z kilkumiesięcznego pobytu w szpitalu spowodowanego urazem nogi. Niezwykle plastyczna opowieść o tym, co czuje lekarz, który znalazł się w położeniu pacjenta zdanego na fachową, ale bezduszną opiekę medyczną.

luelle | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Nigdy dotąd nie czytałam podobnej książki. Powiedzieć, że są to wariacje na temat powracającej do zdrowia nogi, to za mało. I nie tylko dlatego byłoby to stwierdzenie niewystarczające, że Sacks dotyka tu problemu znacznie ważniejszego: powrotu do własnego "ja", powrotu do zagubionej tożsamości. Chodzi mi także... a właściwie to przede wszystkim o styl i język. Sacks opowiada o swoim doświadczeniu w sposób bliski medytacji, niemal tak, jak mistycy mówią o swoich doświadczeniach. Początkowo trochę mnie taki sposób wyrażania się drażnił, ale szybko zrozumiałam, że te wszystkie powtórzenia, synonimy, powroty do tego samego momentu, by spojrzeć na niego z różnych perspektyw biorą się stąd, iż autor doświadczył sytuacji ekstremalnej, wstrząsającej. A gdy zrozumiałam przyczynę, to dostrzegłam sens i cel.
O tym, jak głęboko można spojrzeć na własne powracanie do zdrowia (po pozornie błahym uszkodzeniu mięśnia nogi), Sacks mówi tak: "Czułem, że moja własna historia przybrała kształt...

kolmanka | 2011-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2011

Oliver Sacks to angielski neurolog, wykładający na Uniwersytecie Columbia. Jest autorem wielu publikacji popularnonaukowych. W Polsce największą sławą cieszy się książka „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem”, która stała się bestsellerem na rynku księgarskim.

„Stanąć na nogi” to zapis wspomnień autora z nieco przykrego wypadku, którego doznał podczas górskiej wędrówki. Chwila nieuwagi, pozorne niebezpieczeństwo ze strony dzikiego byka i paniczna ucieczka skończyły się dla turysty katastrofą. Uraz nogi, piekący ból i wizje powolnej i samotnej agonii gdzieś w górach. Los nie okazał się jednak dla Sacks’a tragiczny. Został przetransportowany do najbliższego szpitala, gdzie dane mu było spędzić dziewięć długich miesięcy swojego życia. Podczas pobytu w szpitalu został zmuszony do stanięcia po drugiej stronie stetoskopu. Wzięty i szanowany lekarz stał się obolałym, samotnym i nie pogodzony ze swoim losem pacjentem. Takie doświadczenia zmieniają ludzi i otwierają oczy na...

Paulina | 2015-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2015

Oliver Sacks od zupełnie nowej strony - strony pacjenta - dopełnia swój wizerunek wrażliwego i empatycznego lekarza z nieznaną dotąd werwą i emocjami. Książka napisana gawędziarsko, pełna dygresji, przemyśleń filozoficznych okraszonych licznymi cytatami z poezji i prozy ulubionych autorów Sacksa. Styl ten, tak różny od innych jego książek, przebija świeżością, a niekiedy nawet zdumiewa, że lekarz może mieć takie bogate wnętrze :)

Rena | 2012-01-03

Uwielbiam książki Olivera Sacksa :-).
Mój ulubiony fragment, który pojawia się także w książce "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" opisujący pacjenta, który nie rozpoznawał własnej nogi:
"Widać któraś z pielęgniarek odnaczającza się makabrycznym poczuciem humoru wślizgneła się do prosektorium, zwędziła nogę i wsuneła mu ją do łóżka. kiedy mocno spał(...)Kiedy wyrzucił nogę z łóżka, pociągneła go za sobą, a teraz jest przyczepiona do jego ciała."
Jak widać oprócz bardzo ciekawych przypadków, pojawia się również poczucie humoru. Nic, tylko czytać!

jagoda | 2015-07-24

CZYTAŁAM KSIĄŻKI OLIVERA SACKSA
Ta jest szczególna. Lekarz jako pacjent. Jego myśli, uczucia, strach, bezradność, samotność. I finał. Wiem, co to choroba bez nadziei wyzdrowienia. W tej książce jest inaczej. A jednak mnie wciągnęła, nawet bardzo.

Kitana | 2016-12-17
Na półkach: Przeczytane, Psychologia