Jak Feniks z Popiołów

Broken Arrow

"Jak Feniks z popiołów" to książka dwuwarstwowa. Jedna warstwa to świat medyczny: młoda lekarka Laura, główna bohaterka, inni lekarze i pacjenci szpitala, ich romanse, przyjaźnie, niechęci, tragedie i fascynacje. By pomóc czytelnikowi odkryć drugą warstwę i zmusić go do myślenia, Autorka nie waha się poruszać delikatnych tematów, stawiać bohaterów przed trudnymi wyborami czy wciąż...

"Jak Feniks z popiołów" to książka dwuwarstwowa. Jedna warstwa to świat
medyczny: młoda lekarka Laura, główna bohaterka, inni lekarze i pacjenci
szpitala, ich romanse, przyjaźnie, niechęci, tragedie i fascynacje. By
pomóc czytelnikowi odkryć drugą warstwę i zmusić go do myślenia, Autorka
nie waha się poruszać delikatnych tematów, stawiać bohaterów przed
trudnymi wyborami czy wciąż zaskakiwać zwrotem akcji, często brutalnym.
Po co? Oto jedna z lekcji:
Proszę cieszyć się życiem i brać z niego garściami. Nie każdy mój
pacjent ma tyle szczęścia, by dostać nowe życie. Odrodzić się niczym
Feniks z popiołów.
To wszystko zaś w atmosferze czasów międzywojnia i kina przedwojennego,
przy akompaniamencie niezapomnianych piosenek. Iście niebanalne
połączenie.

źródło opisu: http://wydawnictwoczarnakawa.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoczarnakawa.pl/

Magda | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Feniks=odrodzenie się, to chyba pierwsze skojarzenie jakie przychodzi na myśl. Idealne określenie dla ludzkiej egzystencji. Kilka razy upaść i odrodzić na nowo. Jak Feniks z Popiołów to debiut Grety Gulsen na rynku wydawniczym. Opowiada ona historię Laury, której los delikatnie mówiąc nie oszczędza. Czy Laura znajdzie w końcu spokój, równowagę i zacznie wszystko od początku? I przede wszystkim czy literacki debiut był udany?

Jak Feniks z popiołów to książka dwuwarstwowa. Jedna warstwa to świat medyczny: młoda lekarka Laura, główna bohaterka, inni lekarze i pacjenci szpitala, ich romanse, przyjaźnie, niechęci, tragedie i fascynacje. By pomóc czytelnikowi odkryć drugą warstwę i zmusić go do myślenia, Autorka nie waha się poruszać delikatnych tematów, stawiać bohaterów przed trudnymi wyborami czy wciąż zaskakiwać zwrotem akcji, często brutalnym.

Główną bohaterką powieści jest Laura Chojnicka, młoda lekarka odbywająca staż w jednym z sopockich szpitali. Nie miała łatwego życia,...

Miłka Kołakowska | 2017-07-28
Przeczytana: 26 lipca 2017

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

W literaturze historycznej Feniks odradzał się niezwykle często. Zgodnie z teorią Owidiusza legendarny ptak, pożywiony kroplami kadzidła i sokami kardamonu, budował gniazdo, następnie zaś umierał i odradzał się sam z siebie. Laktancjusz natomiast w swoim długim poemacie widział w Feniksie ptaka, który po odśpiewaniu pieśni pogrzebowych spalał się, po czym kolejno przybierał postać nasionka, jajka, na końcu zaś dorosłego ptaka. Podobnych teorii było więcej, a każdą z nich łączył motyw śmierci oraz piękno późniejszego zmartwychwstania. Jak się okazuje, legendarne odrodzenie można równie dobrze odnieść do ludzkiej duszy, która niejednokrotnie potrzebuje upaść, aby znaleźć sens własnej egzystencji. Znane powiedzenie staje się także podłożem powieści Jak Feniks z popiołów, którą Greta Gulsen debiutuje na rynku wydawniczym. Czy strudzona życiem Laura znajdzie drogę do własnego odrodzenia?

Autorka dzieli fabułę na trzy części, z których...

izabela81 | 2017-09-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 03 września 2017

Nie pamiętam kiedy czytałam książkę, w której akcja umiejscowiona byłaby w okresie międzywojnia. Mało tego, Greta Gulsen zgrabnie dołożyła do tego kino przedwojenne i akompaniament niezapomnianych piosenek takich wykonawców jak: Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Hanka Ordonówna czy Zula Pogorzelska. Udało się jej tym samym stworzyć niebanalny, oryginalny klimat.

Wszystko rozgrywa się w świecie medycznym. Mamy młodą lekarkę Laurę Chojnicką odbywającą staż w jednym z sopockich szpitali. Aby znaleźć się w miejscu, w jakim się znajduje, musiała przejść niełatwą drogę. Kobieta wychowała się w domu dziecka, więc już na samym początku było jej trudno, jednak spełniła swoje marzenie zostania lekarzem. Poza tym Laurze nie w głowie romanse, choć na brak adoratorów nie może narzekać. Ulega jednak przystojnemu Włochowi, który przygotowuje się do roli lekarza w serialu, ale jak się okazuje to niezbyt trafna jej decyzja. Mija sześć lat. Laura wiąże się z profesorem Wolińskim, jednak nie do końca...

FOCZKA | 2017-08-16

Ta książka posiada głębię. Z jednej strony opisana jest historia początkującej lekarki, jej życie zawodowe oraz problemy uczuciowe a z drugiej strony pojawia się kilka konfliktów moralno - etycznych, nie tylko w medycynie. Bohaterowie nie są jednoznaczni, dobrzy albo źli, mają rozbudowaną psychikę. Niezwykłe przypadki medyczne, fragmenty piosenek z czasów międzywojnia, aktorzy kina przedwojennego to elementy, które zaskakują czytelnika. Tytuł książki intryguje i zachęca do odkrycia znaczenia sensu słów. A całość zastanawia/pobudza psychikę aby poszukać odpowiedzi na pytania.

Diane_Rose | 2017-07-20

Jak feniks z popiołów to dwuwarstwowa powieść. Składa się z warstwy medycznej, w której poznajemy młodą lekarkę - Laurę oraz innych lekarzy i pacjentów szpitala. Autorka wprowadza nas w ich świat, przedstawiając ich romanse, przyjaźnie, niechęci, tragedie i fascynacje. Druga warstwa jest inna, trzeba się postarać, żeby ją dostrzec. Główna lekcja z niej płynąca to: Proszę cieszyć się życiem i brać z niego garściami. Nie każdy mój pacjent ma tyle szczęścia, by dostać nowe życie. Odrodzić się niczym Feniks z popiołów.

Całość: http://www.recenzjezpazurem.pl/2017/07/greta-gulsen-jak-feniks-z-popioow.html

Marta Daft | 2017-07-21
Przeczytana: czerwiec 2017

-------------------------------------------------------------------------------
Greta Gulsen stworzyła bohaterów, którzy zawładną sercem, zarażą pasją i rozjaśnią umysł, skłaniając do myślenia. Czytając tę historię, odnajdziesz trudną drogę do uczucia i szczęścia, które jest kruche jak porcelana, bo życie takie właśnie jest. Jednak to, co niewidoczne zostanie z wami na dłużej. Druga warstwa historii wniknie w was niepostrzeżenie i sprawi, że wasze umysły zaczną inaczej spoglądać na świat.

Autorka wprowadza nas w świat Laury Chojnickiej młodej lekarki wychowującej się w domu dziecka. Stoi ona przed wyborem specjalizacji, jednak nie ma wielu możliwości, gdyż ma wadę serca i czeka na przeszczep. Życie Laury wydawać by się mogło nieskomplikowane jednak pustka w sercu, jaką pozostawiła zadra z przeszłości, nie pozwala...

Anna Rosińska | 2017-07-21

Młoda lekarka, Laura Chojnicka, odbywa staż w jednym z sopockich szpitali. Każdego dnia jest świadkiem ludzkich dramatów i tragedii, ale też chwil radości i nadziei. Wokół niej nawiązują się przyjaźnie i romanse. Jedni pacjenci przychodzą, inni odchodzą, za każdym razem zostawiając w miejscu pracy głównej bohaterki swoją historię. Współpracownicy Laury bywają sympatyczni, agresywni, roześmiani, nieobliczalni.
A sama Laura? Ona bywa poważną lekarką oddaną swojej pracy, by po chwili przeistaczać się w głupiutka blondynkę, która nie wie/ nie rozumie.
Chojnicką się uwielbia, by po chwili kompletnie jej nie rozumieć. Do niej człowiek się uśmiecha, by po kilku minutach kręcić głową z niedowierzaniem, co ona najlepszego wyrabia. A ja uwielbiam właśnie takie postaci - pełne sprzeczności, bo one zawsze wywołują ogrom emocji, a o to przecież w tym wszystkim chodzi.
W końcu każdy zasługuje na szansę, by odrodzić się niczym Feniks z popiołów. Dostać możliwość rozpoczęcia wszystkiego od...

oczarowanaona | 2018-01-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Świat szpi­tal­nych roman­sów, miło­ści i nie­na­wi­ści, nuta dra­matu i współ­czu­cia, trud­nych decy­zji i cią­głego stra­chu, ucieczka przed samym sobą – takich słów bym użyła, opi­su­jąc książkę Grety Gul­sen, gdyby ktoś mnie zapy­tał, o czym jest. Trudno mi wybrać jed­no­znaczne okre­śle­nie, bo książka zawiera wiele wąt­ków, mimo nie­du­żego roz­miaru.

Laura Choj­nicka, wycho­wanka domu dziecka, bory­ka­jąca się z demo­nami prze­szło­ści, roz­po­czyna staż w jed­nym z sopoc­kich szpi­tali. Bar­dzo ładna dziew­czyna już od początku zyskuje kilku ado­ra­to­rów, co w rezul­ta­cie przy­spa­rza jej wielu kło­po­tów. Zaprzy­jaź­nia się z kil­koma oso­bami z pracy, a pew­nego dnia poznaje męż­czy­znę na któ­rego widok, jej serce zaczyna bić szyb­ciej.

Fabuła
Książka podzie­lona jest na 3 czę­ści, prze­szłość, teraź­niej­szość i przy­szłość. Zaczy­na­jąc czy­tać, zasta­na­wia­łam się, gdzie autorka skoń­czy jedną część zanim zacznie kolejną.

Pierw­sza część to prze­szłość, rok...

Marysia | 2017-07-23
Przeczytana: 20 lipca 2017

Główną bohaterką powieści jest Laura Chojnicka, młoda lekarka odbywająca staż w jednym z sopockich szpitali. By spełnić swoje marzenia Laura musiała przejść długą drogę, dzieci z domu dziecka nigdy nie mają łatwego startu. Szczegóły dotyczące życia Laury są podawane w małych dawkach, a jej przeszłość kładzie się cieniem na teraźniejszość.

Pierwsze tygodnie stażu obfitują w zawieranie nowych znajomości, ale przedstawiciele płci męskiej liczą na coś więcej niż przyjaźń. Celem Laury jest bycie jak najlepszym lekarzem i nie w głowie jej romanse. Ulega jednak gdy o jej względy zabiega przystojny Włoch, ktory w szpitalu przygotowuje się do roli lekarza, którego ma zagrać w najnowszym serialu. Laura przekonuje się do cudzoziemca, ale okazuje się że nie była to najlepsza decyzja.

Nagle akcja przyspiesza o 6 lat, kiedy to Laura jako dojrzała lekarka wiąże się z profesorem Wolińskim. Kobieta ostrożnie podchodzi do spraw uczuciowych i nie może uwierzyć że ktoś mógłby ją pokochać.

Część...

Claudia | 2017-08-21

Jak Feniks z popiołu to książka dwuwarstwowa. Jedna warstwa to świat medyczny: młoda lekarka Laura, głowna bohaterka, inni lekarze i pacjenci szpitala, ich romanse, przyjaźnie, niechęci, tragedie i fascynacje. By pomóc czytelnikowi odkryć drugą warstwę i zmusić go do myślenia, Autorka nie waha się poruszać delikatnych tematów, stawiać bohaterów przed trudnymi wyborami czy wciąż zaskakiwać zwrotem akcji, często brutalnym. Po co? Oto jedna z lekcji:

Proszę cieszyć się życiem i brać z niego garściami. Nie każdy mój pacjent ma tyle szczęśćia, by dostać nowe życie. Odrodzić się niczym Feniks z popiołów.

To wszystko zaś w atmosferze czasów miedzywojnia i kina przedwojennego, przy akompaniamencie niezapomnainych piosenek. Iście niebanalne połączenie.

Laura Chojniecka to młoda lekarka wychowująca się w domu dziecka. Jej droga stoi przed znakiem zapytania, jaką specjalizację wybrać, niestety nie ma dużej możliwości z powodu wady serca, przy której konieczny jest przeszczep. Czy...