Ghostwriter

Wydawnictwo: Albatros
The Ghost
pisarz

Inne wydania

Były premier Wielkiej Brytanii Adam Lang zleca napisanie swoich wspomnień, za które ma otrzymać 10 milionów dolarów, partyjnemu aparatczykowi Michaelowi McArze. Przed zakończeniem pracy McAra ginie w zagadkowych okolicznościach. Do dokończenia autobiografii Lang zatrudnia więc profesjonalnego ?ghostwritera? - inaczej "murzyna". Wynajęty pisarz natrafia na odkryte przez McArę materiały sugerujące mroczne tajemnice w przeszłości Langa, który rzekomo miał współpracować z CIA. Czy dlatego McAra musiał zginąć? W tym samym czasie Lang zostaje oskarżony o współudział w zbrodniach wojennych, grozi mu proces przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. Ktoś za wszelką cenę nie chce dopuścić do ujawnienia prawdy, jakakolwiek by ona nie była... Nikt spośród tych, którzy ją znają, nie jest bezpieczny...

wiech | 2017-01-05
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Duch. Autor widmo. Wynajęty, by pisać wspomnienia byłego premiera.
Kiedy odkrywa mroczne sekrety z życia polityka, wystawia się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Trafia w pułapkę.
Kim naprawdę jest były premier? Jakie skrywa tajemnice?
Ghostwriter rozpoczyna ryzykowną grę. Igra ze śmiercią.
Jest lekki dreszczyk emocji. Jest subtelne napięcie. Jest skomplikowana intryga. Polityki nie za wiele, choć jest ona tłem powieści. Brak też porywającej akcji, ale jest bardzo dobry thriller.

Sprawnie napisany thriller polityczny, z dość wartką akcją, zgrabnie skonstruowany. Nie jest to dzieło wybitne, przyzwoita powieść na przyzwoitym poziomie bez fajerwerków. W zasadzie to gotowy scenariusz filmowy, z czego skorzystał Roman Polański.

SłabyGracz | 2013-08-18

„Ghostwriter” to druga przeczytana przeze mnie książka Roberta Harrisa. Byłem tym bardziej zachęcony, bo Roman Polański nakręcił na jej podstawie film. Na wstępie muszę zaznaczyć, że jestem niezmiernie zaskoczony jej wydaniem(okładka z plakatem filmu). Okazało się, bowiem, że wielka czcionką zamaskowano jej, stosunkowo, niewielką objętość. Nie ma się, więc co denerwować tym, iż specjalnie długa(400 stron to lekkie przekłamanie).

Opowiada ona o zawodowym „murzynie”, czyli pisarzu, który na zlecenie pisze książki dla znanych osobistości. Jest to popularna praktyka i ostatnio nawet Arnold Schwarzeneger zastosował tą metodę przy pisaniu swej autobiografii. Powieść ta zahacza o wątki polityczne, gdyż chodzi tu o byłego premiera Wielkiej Brytanii, ale nie ma się, co zrażać. Polityki tyle tu, co kot napłakał. Ponadto wszystkie jej aspekty, które pojawiły się w książce, są obszernie opisane. Dodatkowo fabuła opiera się bardziej na wątku kryminalnym i teoriach spiskowych(Google, jako...

fulmir | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Roberta Harrisa, mojego imiennika. Jak podaje notka w książce jest to urodzony w 1957 brytyjski dziennikarz, komentator polityczny i pisarz. Wśród jego dzieł wymienić można: Archangielsk, Enigmę, Cycero, Pompeję. Po Ghostwritera sięgnałęm z ciekawości mając nadzieję, przy okazji śledzenia fabuły dowiedzieć się czegoś więcej o pracy tzw. ducha. Duch czyli ghostwriter albo inaczej murzyn to ktoś piszący za sławną osobę jej autobiografię. Robi to na podstawie wszelkich dostępnych materiałów, rozmów z tą osobą. Dużo dowiedziałem się również z cytatów na początku rozdziałów. Np. jeśli jesteś nieśmiały albo oczekujesz sławy to praca ghostwritera nie jest pracą dla ciebie.
Wróćmy jednak do fabuły. Opowiada ona historię jednego z takich właśnie duchów, który dostaje zadanie napisania wspomnień byłego premiera Wielkiej Brytanii Adama Langa. Poprzedni biograf premiera ginie w dość tajemniczych okolicznościach. Kto za tym stoi? Jakim człowiekiem...

tajus | 2011-08-15
Na półkach: Miałam, Przeczytane
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Wiedząc, że jest to thriller polityczny, podeszłam do jego lektury z dużą rezerwą, gdyż polityka to nie coś, za czym przepadam. Jednak wraz z kolejnymi stronami "Ghostwritera" utwierdzałam się w przekonaniu, iż powieść ta to typowa sensacja z udziałem ważnych osobistości państw, ale nieprzytłaczająca nadmiarem informacji politycznych.

Narratorem książki jest tytułowy ghostwriter, czyli tzw. murzyn, mający za zadanie pomóc byłemu premierowi Wielkiej Brytanii, Adamowi Langowi, w napisaniu i opublikowaniu jego autobiografii. Pomyślałam sobie, że "zawód" murzyna to zawód nietypowy. W końcu tego rodzaju pisarz praktycznie odwala całą robotę za prawdziwego autora danej książki. Jest niemalże anonimowy, choć jego nazwisko może pojawić się w podziękowaniach itp., a przez to też nie tak sławny jak pisarz z prawdziwego zdarzenia. Ciekawi mnie, ile osób - autorów dzieł literackich korzysta z pomocy ghostwriterów. Czytelnik pewnie nie raz nie zdawał sobie sprawy, czyjego autorstwa tak...

Wkp | 2012-07-12
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Z Ghostwriterem podstawowy problem mam taki, że zanim przeczytałem powieść, widziałem wspaniały film Polańskiego i jej zwroty akcji nie były w stanie mnie zaskoczyć. Przez to również trudno ocenić mi klimat całości, jako że w trakcie lektury, przed oczami ciągle miałem cudowne zdjęcia z "Autora widmo". Tak czy tak jednak, jedno trzeba powieści oddać: jest napisana wprawnie, z lekkim stylem i autentycznymi emocjami angażującymi czytelnika.

Co się zaś tyczy porównania treści jej i filmu, to nie ma tu dużych zmian. Zdarza sie zaburzenie chronologii scen, ale naprawdę nieznaczne, a cała fabuła jak i rozwiązanie wątków pozostają identyczne i pełne nie domówień w obu przypadkach. Różni się za to zakończenie, ale raczej tylko pod względem merytorycznym. Słowo pisane rządzi się własnymi prawami, jakże różnymi od filmowych i to tyle w tym temacie.
Razi jednak coś innego: dialogi, które zdają się być nieco infantylne jak na usta polityków i osób z wyższych sfer, z których padają.

Komu...

Goldfinch Baby | 2010-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2010

Nigdy nie lubiłam polityki. Nigdy się nią nie interesowałam. Uważałam ją za nudną i rozwlekłą. Takie same zdanie miałam na temat książek o tematyce politycznej. dlatego sięgając po "Ghostwritera" błam pewna że jako thiller polityczny NIC sobą nie zaprezentuje w taki sposób aby mnie porwać i oczarować..
Ależ było moje zdumienie!!! Okazało się że polityka, owszem była, ale napisane wszytko jest w taki łatwy sposób że nawet taki laik ja ja był w stanie wszytko pojąć...
Analiza osób czysta i barwna, realistyczne emocje, odczucia i afekty. A zakończenie...hm..zaskakuje. także można ją z czystym sercem polecić osobą, które nie mają zielonego pojęcia o polityce, a chcą przeczytać coś co będzie trzymało w napięciu i nie nudziło ani chwili.

Felzmann | 2013-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Powieść z kluczem. Autor ma niewątpliwie talent pisarski i warto zainteresować się innymi jego książkami. "Ghostwriter" to najbardziej wiarygodna powieść jaką do tej pory czytałem. Miałem wrażenie, że wszystko co czytam, widzę na własne oczy.

natarel | 2013-02-21
Przeczytana: 18 lutego 2013

Bardzo dobry, wciągający, świetnie napisany... thriller? political fiction? Chyba to drugie. Mimo, że książkę czytałam tuż po obejrzeniu filmu i doskonale znałam zakończenie to ani przez chwilę mi się nie dłużyła. Sceny z książki są niemal żywcem przeniesione na ekran - bardzo dobra ekranizacja utrzymująca się w klimacie powieści. Podsumowując - polecam i książkę i film :-)

ivo | 2015-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Świetny thriller polityczny. Szkoda tylko, że trafiłem na ten tytuł w bibliotece na długo po tym jak obejrzałem ekranizację Romana Polańskiego. Film bardzo mi się podobał i myślałem jak się ma on do pierwowzoru. Ale zaskoczenia nie było. Książka jeszcze lepsza niż film :) Chodź zakończenie znałem to i tak było rewelacyjne. Bardzo polecam tym którzy lubią "mroczne, wietrzne i deszczowe" polityczne sensacje.

Ekranizacje