Ghostwriter

Wydawnictwo: Albatros
The Ghost
pisarz

Inne wydania

Były premier Wielkiej Brytanii Adam Lang zleca napisanie swoich wspomnień, za które ma otrzymać 10 milionów dolarów, partyjnemu aparatczykowi Michaelowi McArze. Przed zakończeniem pracy McAra ginie w zagadkowych okolicznościach. Do dokończenia autobiografii Lang zatrudnia więc profesjonalnego ?ghostwritera? - inaczej "murzyna". Wynajęty pisarz natrafia na odkryte przez McArę materiały sugerujące mroczne tajemnice w przeszłości Langa, który rzekomo miał współpracować z CIA. Czy dlatego McAra musiał zginąć? W tym samym czasie Lang zostaje oskarżony o współudział w zbrodniach wojennych, grozi mu proces przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. Ktoś za wszelką cenę nie chce dopuścić do ujawnienia prawdy, jakakolwiek by ona nie była... Nikt spośród tych, którzy ją znają, nie jest bezpieczny...

wiech | 2017-01-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Duch. Autor widmo. Wynajęty, by pisać wspomnienia byłego premiera.
Kiedy odkrywa mroczne sekrety z życia polityka, wystawia się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Trafia w pułapkę.
Kim naprawdę jest były premier? Jakie skrywa tajemnice?
Ghostwriter rozpoczyna ryzykowną grę. Igra ze śmiercią.
Jest lekki dreszczyk emocji. Jest subtelne napięcie. Jest skomplikowana intryga. Polityki nie za wiele, choć jest ona tłem powieści. Brak też porywającej akcji, ale jest bardzo dobry thriller.

Sprawnie napisany thriller polityczny, z dość wartką akcją, zgrabnie skonstruowany. Nie jest to dzieło wybitne, przyzwoita powieść na przyzwoitym poziomie bez fajerwerków. W zasadzie to gotowy scenariusz filmowy, z czego skorzystał Roman Polański.

almos | 2017-05-14
Przeczytana: 10 maja 2017

Thriller polityczny brytyjskiego mistrza gatunku opowiada historię murzyna, czyli wynajętego pisarza, mającego napisać autobiografię Jacka Langa, byłego premiera Wlk. Brytanii. Rzecz cała się komplikuje, gdy Lang zostaje oskarżony o zbrodnie wojenne a murzyn wikła się w intrygi wywiadowczo-polityczne. Napisane to bardzo sprawnie czyta się świetnie, thriller na wysokim poziomie.

Mimo że dawno temu widziałem film Polańskiego oparty na książce (dobry!) to zdecydowałem się na lekturę, bo w moim prywatnym rankingu autorów thrillerów Harris plasuje się bardzo wysoko. I nie zawiodłem się.

Mamy tu, opisaną w pierwszej osobie, historię murzyna, czyli ghostwritera (co ciekawe, w książce nigdy nie pada jego nazwisko, jakby naprawdę był duchem), czyli kogoś kto pisze książki, zwykle biografie, sławnym ludziom, ale na okładce mamy z reguły tylko nazwisko celebryty. Taki murzyn musi wiedzieć lepiej, co czuje i myśli jego bohater, niż sam bohater: „Nie tylko wyciągam z ludzi różne opowieści,...

SłabyGracz | 2013-08-18

„Ghostwriter” to druga przeczytana przeze mnie książka Roberta Harrisa. Byłem tym bardziej zachęcony, bo Roman Polański nakręcił na jej podstawie film. Na wstępie muszę zaznaczyć, że jestem niezmiernie zaskoczony jej wydaniem(okładka z plakatem filmu). Okazało się, bowiem, że wielka czcionką zamaskowano jej, stosunkowo, niewielką objętość. Nie ma się, więc co denerwować tym, iż specjalnie długa(400 stron to lekkie przekłamanie).

Opowiada ona o zawodowym „murzynie”, czyli pisarzu, który na zlecenie pisze książki dla znanych osobistości. Jest to popularna praktyka i ostatnio nawet Arnold Schwarzeneger zastosował tą metodę przy pisaniu swej autobiografii. Powieść ta zahacza o wątki polityczne, gdyż chodzi tu o byłego premiera Wielkiej Brytanii, ale nie ma się, co zrażać. Polityki tyle tu, co kot napłakał. Ponadto wszystkie jej aspekty, które pojawiły się w książce, są obszernie opisane. Dodatkowo fabuła opiera się bardziej na wątku kryminalnym i teoriach spiskowych(Google, jako...

fulmir | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Roberta Harrisa, mojego imiennika. Jak podaje notka w książce jest to urodzony w 1957 brytyjski dziennikarz, komentator polityczny i pisarz. Wśród jego dzieł wymienić można: Archangielsk, Enigmę, Cycero, Pompeję. Po Ghostwritera sięgnałęm z ciekawości mając nadzieję, przy okazji śledzenia fabuły dowiedzieć się czegoś więcej o pracy tzw. ducha. Duch czyli ghostwriter albo inaczej murzyn to ktoś piszący za sławną osobę jej autobiografię. Robi to na podstawie wszelkich dostępnych materiałów, rozmów z tą osobą. Dużo dowiedziałem się również z cytatów na początku rozdziałów. Np. jeśli jesteś nieśmiały albo oczekujesz sławy to praca ghostwritera nie jest pracą dla ciebie.
Wróćmy jednak do fabuły. Opowiada ona historię jednego z takich właśnie duchów, który dostaje zadanie napisania wspomnień byłego premiera Wielkiej Brytanii Adama Langa. Poprzedni biograf premiera ginie w dość tajemniczych okolicznościach. Kto za tym stoi? Jakim człowiekiem...

tajus | 2011-08-15
Na półkach: Przeczytane, Miałam
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Wiedząc, że jest to thriller polityczny, podeszłam do jego lektury z dużą rezerwą, gdyż polityka to nie coś, za czym przepadam. Jednak wraz z kolejnymi stronami "Ghostwritera" utwierdzałam się w przekonaniu, iż powieść ta to typowa sensacja z udziałem ważnych osobistości państw, ale nieprzytłaczająca nadmiarem informacji politycznych.

Narratorem książki jest tytułowy ghostwriter, czyli tzw. murzyn, mający za zadanie pomóc byłemu premierowi Wielkiej Brytanii, Adamowi Langowi, w napisaniu i opublikowaniu jego autobiografii. Pomyślałam sobie, że "zawód" murzyna to zawód nietypowy. W końcu tego rodzaju pisarz praktycznie odwala całą robotę za prawdziwego autora danej książki. Jest niemalże anonimowy, choć jego nazwisko może pojawić się w podziękowaniach itp., a przez to też nie tak sławny jak pisarz z prawdziwego zdarzenia. Ciekawi mnie, ile osób - autorów dzieł literackich korzysta z pomocy ghostwriterów. Czytelnik pewnie nie raz nie zdawał sobie sprawy, czyjego autorstwa tak...

Wkp | 2012-07-12
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Z Ghostwriterem podstawowy problem mam taki, że zanim przeczytałem powieść, widziałem wspaniały film Polańskiego i jej zwroty akcji nie były w stanie mnie zaskoczyć. Przez to również trudno ocenić mi klimat całości, jako że w trakcie lektury, przed oczami ciągle miałem cudowne zdjęcia z "Autora widmo". Tak czy tak jednak, jedno trzeba powieści oddać: jest napisana wprawnie, z lekkim stylem i autentycznymi emocjami angażującymi czytelnika.

Co się zaś tyczy porównania treści jej i filmu, to nie ma tu dużych zmian. Zdarza sie zaburzenie chronologii scen, ale naprawdę nieznaczne, a cała fabuła jak i rozwiązanie wątków pozostają identyczne i pełne nie domówień w obu przypadkach. Różni się za to zakończenie, ale raczej tylko pod względem merytorycznym. Słowo pisane rządzi się własnymi prawami, jakże różnymi od filmowych i to tyle w tym temacie.
Razi jednak coś innego: dialogi, które zdają się być nieco infantylne jak na usta polityków i osób z wyższych sfer, z których padają.

Komu...

BookReader | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book

Świetny thriller z podejrzanymi rozgrywkami politycznymi.
Adam Lang, były premier Wielkiej Brytanii, zleca napisanie swojej biografii tzw. autorowi widmo (ang. Ghostwriter). Ów autor widmo, to człowiek, który za odpowiednią opłatą pisze dla innych ludzi, a potem oddaje im prawa do tego, co stworzył.
Nad biografią Langa pracował wcześniej inny człowiek, lecz zginął on w niewyjaśnionych okolicznościach. Autor widmo w trakcie prac odkrywa sekrety, których znajomość jest niebezpieczna i może pociągnąć go na samo dno.
Kim on jest? Tego niestety Czytelnik się nie dowiaduje. Jest to człowiek, który musi działać w tajemnicy, bowiem działalność ghostwriterów jest nielegalna. Nie wiemy o nim nic, nie znamy nawet jego tożsamości.
Robert Harris znakomicie buduje napięcie, stopniowo je dawkując i wciągając Czytelnika w świat tajemnic, polityki i niebezpieczeństw. W świat, w którym bardzo dużo osób ma ciężkie grzechy na sumieniu.
"Autor widmo" to thriller przemyślany, tajemniczy, z polityką w...

Goldfinch Baby | 2010-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2010

Nigdy nie lubiłam polityki. Nigdy się nią nie interesowałam. Uważałam ją za nudną i rozwlekłą. Takie same zdanie miałam na temat książek o tematyce politycznej. dlatego sięgając po "Ghostwritera" błam pewna że jako thiller polityczny NIC sobą nie zaprezentuje w taki sposób aby mnie porwać i oczarować..
Ależ było moje zdumienie!!! Okazało się że polityka, owszem była, ale napisane wszytko jest w taki łatwy sposób że nawet taki laik ja ja był w stanie wszytko pojąć...
Analiza osób czysta i barwna, realistyczne emocje, odczucia i afekty. A zakończenie...hm..zaskakuje. także można ją z czystym sercem polecić osobą, które nie mają zielonego pojęcia o polityce, a chcą przeczytać coś co będzie trzymało w napięciu i nie nudziło ani chwili.

Felzmann | 2013-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Powieść z kluczem. Autor ma niewątpliwie talent pisarski i warto zainteresować się innymi jego książkami. "Ghostwriter" to najbardziej wiarygodna powieść jaką do tej pory czytałem. Miałem wrażenie, że wszystko co czytam, widzę na własne oczy.

Ekranizacje