Zrozumieć islam?

Comprendre l'islam
islam, religia, mahometanizm
religia
Ego_Sum

Jedni mówią, że islam jest religią pokoju, a barbarzyńcy, którzy się na niego powołują, w oczywisty sposób przekręcają jego sens. Inni, z równą pewnością siebie, twierdzą, że islam jest religią okrutną, w której przemoc nie jest tylko jakimś historycznym zaburzeniem czy wynikiem obłędu niektórych jego zwolenników, lecz koniecznością wynikającą z lektury jego świętych tekstów. Kto ma rację? Dlaczego, otwierając Koran, nie można raz na zawsze tego rozstrzygnąć? Dlaczego na temat islamu można wypowiedzieć tyle sprzecznych ze sobą i zarazem pozornie spójnych twierdzeń?

„Widzę, jak wszechobecny jest islam w debacie publicznej, dostrzegam też pewien paradoks: im bardziej wyjaśnia się islam, tym mniej się go rozumie. […] Aby spróbować rozumieć, trzeba zacząć od zbadania, dlaczego tak trudno wyrobić sobie prosty pogląd na temat islamu: trzeba zacząć od zrozumienia, dlaczego nic z islamu nie rozumiemy. To bez wątpienia pod tym właśnie warunkiem będziemy mogli wyrobić sobie nieco wyraźniejszy pogląd”.

źródło opisu: https://www.wdrodze.pl/opis,1439,Zrozumiec_islam_.html

źródło okładki: https://www.wdrodze.pl/opis,1439,Zrozumiec_islam_.html

Ineska | 2018-03-17
Przeczytana: 14 marca 2018

"Widzę, jak wszechobecny jest islam w debacie publicznej, dostrzegam też pewien paradoks: im bardziej wyjaśnia się islam, tym mniej się go rozumie. [...] Aby spróbować rozumieć, trzeba zacząć od zbadania, dlaczego tak trudno wyrobić sobie prosty pogląd na temat islamu: trzeba zacząć od zrozumienia, dlaczego nic z islamu nie rozumiemy. To bez wątpienia pod tym właśnie warunkiem będziemy mogli wyrobić sobie nieco...

agta | 2018-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2018

Książka ta jest zapisem wykładu przeprowadzonego po zamachach w Paryżu w listopadzie 2015 roku. Autorem jest dominikanin,a zarazem badacz teologii islamskiej, Adrien Candiard.
I tą postawę ostrożnego badacza widać w tekście. Jeśli szukacie odpowiedzi tak lub nie, to nie ma ich tutaj. Za to zarysowano tu wyraźne tło historyczne dla każdego z postawionych pytań. Brat Candiard nie piętnuje żadnego z nurtów islamu, lecz podkreśla ich pluralizm i różnice.
Nie jest to pozycja łatwa w odbiorze, ale na pewno przydatna dla nas, Europejczyków, w zrozumieniu naszych współobywateli i zjawisk zachodzących w świecie arabskim.

Juliet23 | 2018-02-02
in_tro | 2017-12-26