Prywatne życie łąki

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Meadowland: The Private Life of an English Field
flora i fauna
Ag2S

To najbardziej inteligentna i wciągająca książka przyrodnicza, jaką będziecie mieli przyjemność przeczytać! Pięknie napisana, refleksyjna, a zarazem dowcipna opowieść człowieka, który z czułością i pasją podpatruje pory roku mijające jedna po drugiej na łące tętniącej życiem. John Lewis-Stempel, mieszkający na pograniczu Anglii i Walii, nie tylko obdarzony jest zmysłem uważnej i życzliwej...

Pięknie napisana, refleksyjna, a zarazem dowcipna opowieść człowieka, który z czułością i pasją podpatruje pory roku mijające jedna po drugiej na łące tętniącej życiem. John Lewis-Stempel, mieszkający na pograniczu Anglii i Walii, nie tylko obdarzony jest zmysłem uważnej i życzliwej obserwacji, ale też wszystkożerną, typowo angielską ciekawością. Autor poznał rozmaite gatunki roślin i zwierząt żyjących w jego okolicy i potrafi o nich opowiadać w niezrównany oraz zachwycający sposób. Kto raz zanurzy się w ten poetycki świat pieszych wędrówek po terenach Herefordshire, ten na zawsze zmieni sposób myślenia o otaczającej przyrodzie.

„Prywatne życie łąki” zostało uhonorowane prestiżową brytyjską nagrodą dla najlepszych książek przyrodniczych – The Wainwright Prize 2015.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/prywatne-zycie-laki/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/prywatne-zycie-laki/

drzewo_cytrynowe | 2017-09-20

Nigdy nie czytałam równie wciągającej i pięknie napisanej książki o naturze. Myślałam, że żadna nie przypadnie mi do gustu. Ta lektura jednak pozytywnie mnie zaskoczyła.

Dama_Karo | 2017-10-07
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 07 października 2017

Wstyd przyznać, ale pierwsze, co mnie zachwyciło w Prywatnym życiu łąki, to piękne wydanie. Twarda okładka o przyjemnej w dotyku teksturze, piękne kolory i zielone z zewnątrz strony. Wydawnictwo Czwarta Strona chyba nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać kreatywnością – prócz książki dostałam bowiem piękną fiolkę z zamkniętym w środku fragmentem łąki…

Czy wnętrze jest równie ciekawe, co okładka? TAK! Już od pierwszych stron możemy poczuć wrażliwość autora, który poetycko opisuje miejsce, w którym mieszka od lat i szczerze je kocha. Autor ma rodzinę, psy i piękną farmę, jednak to właśnie łąka jest jego oczkiem w głowie. To tu się relaksuje, wspomina, obserwuje toczące się życie: zarówno to małe, wśród traw, jak i to większe, rozgrywające się w konarach drzew. John Lewis-Stempel kocha naturę i wyraźnie widać, że bardzo go fascynuje. Komentuje zatem wszystko to, co dostrzega, a robi to inteligentnie i z poczuciem humoru. Spędzamy z autorem cały rok, więc możemy obserwować zmiany, jakie...

goh | 2017-10-17
Przeczytana: 17 października 2017

Piękna, poetycka opowieść o tym, co w trawie piszczy, co nad nią lata, co w niej rodzi się, kwitnie, umiera, czyli w rzeczy samej - sekretne życie łąki. Autor podgląda, podsłuchuje i z ogromnym szacunkiem do potęgi i uroku natury opisuje wszystkie skrzętnie skrywane tajemnice. Można odnieść wrażenie, że na własnych przydomowych łąkach czuje się on bardziej jak gość, który skromnie stoi w kącie, skrada się w mroku albo czai się w zaroślach, po to tylko, by móc się wszystkiemu spokojnie przyglądać. Jeśli drogi czytelniku szukasz chwili wytchnienia od codziennego zgiełku, to zamiast rzucać to wszystko i wyjeżdżać w Bieszczady, warto najpierw sięgnąć po tę lekturę. To taki przedsmak. Historia o życiu w harmonii z przyrodą poprzez wszystkie pory roku.

PS. Książka pisana jest w formie dziennika, dzięki czemu dowiedziałam się, co się działo na pewnej brytyjskiej łące w moje urodziny :)

panipisarka | 2017-10-03
Przeczytana: 02 października 2017

Całośc opini tutaj: https://panipisarka.blogspot.com

Przyznam szczerze, że gdyby nie to, że książka ta znalazła się u mnie przypadkiem, pewnie nigdy nie sięgnęłabym po tę pozycję. I nie dlatego, że nie wierzyłam, że może mi się spodobać, a dlatego, że po takim tytule spodziewałam się jednej wielkiej lawiny nudy, a nie tak dobrej książki o naturze i przemijaniu.

John, czyli sam autor, jest farmerem mieszkającym na pograniczu Walii i Anglii. Jego rodzina zajmuje te tereny od pokoleń, to tutaj się wychował i dorastał. Ma żonę, dwójkę dzieci i psy. Posiada farmę, hoduje zwierzęta i od dziecka interesuje się literaturą, naturą i rolnictwem. Jego oczkiem w głowie jest łąka, która w tej książce pełni kluczową rolę, bo to właśnie prywatne życie tej łąki poznajmy - w sposób poruszający i godny tego, by poświęcić mu chwilę.

"Łąka jest dziś w kiepskim nastroju. Przygnębiona. Ponura. Olchy rosnące wzdłuż rzeki zdają się szukać czegoś w sinym chłodzie. Wokół nic, tylko trzy pliszki...

Ron | 2017-10-09

Po dwóch stronach musiałem niestety odłożyć na półkę (na szczęście wirtualną w Legimi). Nie dało się ze względu na tłumaczenie. Jest słabe, zawiera liczne powtórzenia, tak jakby nikt nie zredagował edycji polskiej. Przykro mi, że z powodu tłumaczenia musiałem przerwać czytanie. Szkoda wielka, że nie przeczytam, ale na szczęście jest tyle innych, ciekawych książek, że długo po tej lekturze nie będę płakał.

UPDATE: Widzę, że te wydawnictwo (Czwarta Strona) wydaje również Mroza, więc nie mam więcej żadnych pytań :))))

SoulShade | 2017-10-08
Mustaherukka | 2017-10-23
aga93 | 2017-10-22
Mikrotrabekule | 2017-10-22
Pisanie o naturze karmi moją duszę - wywiad z Johnem Lewisem-Stemplem

O życiu na farmie, miłości do zwierząt i natury (z wyjątkiem szczurów), o zgubnym wpływie rolnictwa przemysłowego na środowisko, a także o niechęci do pisania książek z Johnem Lewisem-Stemplem, autorem książki „Prywatne życie łąki” rozmawia Diana Chmiel.

I ty możesz zostać ekomolem!

Specjalnie na Dzień Drzewa prezentujemy wam zestawienie sześciu książek, dzięki którym uspokoimy wasze ekosumienia. Wciąż będziecie wydawać pieniądze na książki z nieekologicznego papieru, ale w oczach innych na pewno będzie to wyglądać lepiej niż kolejny kryminał. W końcu zamiast przytulać się do drzewa, możemy objąć książkę – wyjdzie na to samo.